Houzez Theme - en to it_IT translation catalogue (2502 entries)

en:  - All -
it_IT:  - Tutti -

en:  Featured Payment
it_IT:  Pagamento in primo piano

en:  The type field is empty.
it_IT:  Il campo del tipo di proprietà è vuoto.

en:  The username field is empty.
it_IT:  Il campo del nome utente è vuoto.

en:  package on
it_IT:  pacchetto su

en: %1$s installed and activated successfully.
it_IT: %1$s installato e attivato correttamente.

en: %1$s installed successfully.
it_IT: %1$s installato correttamente.

en: %1$s, %2$s
it_IT: %1$s ,%2$s

en: %s Email address is not configured!
it_IT: %s L'indirizzo email non è configurato!

en: %s Target Email address is not properly configured!
it_IT: %s Indirizzo email di destinazione non configurato correttamente!

en: %s ago
it_IT: %s fa

en: %submission_title as property title, %submission_url as property submission url
it_IT: %submission_title come titolo della richiesta, %submission_url come url di richiesta della proprietà

en: &larr; Older Comments
it_IT: &larr; commenti più vecchi

en: ( max 20 )
it_IT: (massimo 20)

en: - All -
it_IT: - Tutti -

en: - Any -
it_IT: - Tutti -

en: 3 Star - Average
it_IT: Media

en: 3 or 4 digits usually found on the signature strip.
it_IT: 3 o 4 cifre di solito trovate sulla banda della firma.

en: 360° Virtual Tour
it_IT: Tour virtuale a 360°

en: 360° Virtual Tour title
it_IT: Tour virtuale a 360°

en: <a target="_blank" href="admin.php?page=houzez_currencies">Add Currencies</a>
it_IT: Per favore, <a target="_blank" href="admin.php?page=houzez_currencies"> Aggiungere valute </a>. Si fa notare che se la valuta multipla è abilitata, allora il cambio di valuta non funzionerà.

en: <p>If you do not have keys already then visit <kbd>
                <a href = "https://www.google.com/recaptcha/admin">
                    https://www.google.com/recaptcha/admin</a></kbd> to generate them.
            Set the respective keys in <kbd>Site Key</kbd> and
            <kbd>Secret Key</kbd></p>
it_IT: <p> Se non hai già le chiavi, visita <kbd><a href = "https://www.google.com/recaptcha/admin"> https://www.google.com/recaptcha/admin</a></kbd> per generarli. Imposta le rispettive chiavi in ​​<kbd>Chiave sito</kbd> e         <kbd>Chiave segreta</​​kbd></p>

en: <span aria-hidden="true"><i class="fa fa-angle-left"></i></span>
it_IT: <span aria-hidden = "true"> <i class = "fa fa-angle-left"> </ i> </ span>

en: <span aria-hidden="true"><i class="fa fa-angle-right"></i></span>
it_IT: <span aria-hidden = "true"> <i class = "fa fa-angle-right"> </ i> </ span>

en: <span class="font24">Advanced Search Price range for price slider.</span>
it_IT: <span class = "font24"> Ricerca avanzata Intervallo di prezzo per il cursore dei prezzi. </ span>

en: <span class="font24">Approved Listing</span>
it_IT: <span class = "font24">Annuncio approvato</span>

en: <span class="font24">Bedrooms & Bathrooms</span>
it_IT: <span class = "font24"> Camere da letto e bagni </ span>

en: <span class="font24">Direct pay / Wire Transfer</span>
it_IT: <span class = "font24"> Pagamento diretto / Bonifico </ span>

en: <span class="font24">Expired Listing</span>
it_IT: <span class = "font24"> Annuncio scaduto </ span>

en: <span class="font24">Expired Listings Resend For Approval.</span>
it_IT: <span class = "font24"> Annunci scaduti Rinvia per approvazione. </ span>

en: <span class="font24">Featured Submission Per Listing.</span>
it_IT: <span class = "font24"> Inserimento in primo piano per inserzione. </ span>

en: <span class="font24">Free Listing Expired</span>
it_IT: <span class = "font24"> Annuncio free scaduto </ span>

en: <span class="font24">Matching Submission.</span>
it_IT: <span class = "font24"> Richiesta corrispondente. </span>

en: <span class="font24">Membership Cancelled</span>
it_IT: <span class = "font24"> Membership Canceled </ span>

en: <span class="font24">New Registered User</span>
it_IT: <span class = "font24"> Nuovo utente registrato </ span>

en: <span class="font24">New Wire Transfer.</span>
it_IT: <span class = "font24"> Nuovo bonifico. </ span>

en: <span class="font24">Package and Free Submission Listings.</span>
it_IT: <span class = "font24">Pacchetti e richieste di annunci gratuiti.</span>

en: <span class="font24">Paid Submission Per Listing.</span>
it_IT: <span class = "font24"> Richiesta a pagamento per annuncio. </span>

en: <span class="font24">Purchase Activated Packages</span>
it_IT: <span class = "font24"> Acquista pacchetti attivati ​​</ span>

en: <span class="font24">Purchase Activated</span>
it_IT: <span class = "font24"> Acquista attivato </ span>

en: <span class="font24">Recurring Payment</span>
it_IT: <span class = "font24"> Pagamento ricorrente </ span>

en: <span class="font24">Rent Prices.</span>
it_IT: <span class = "font24"> Prezzi di affitto. </ span>

en: <span class="font24">Social Link 1</span>
it_IT: <span class = "font24"> Link Social 1 </ span>

en: <span class="font24">Social Link 2</span>
it_IT: <span class = "font24"> Link Social 2 </ span>

en: <span class="font24">Social Link 3</span>
it_IT: <span class = "font24"> Link Social 3 </ span>

en: <span class="font24">Social Link 4</span>
it_IT: <span class = "font24"> Link Social 4 </ span>

en: <span>Property</span> Cities
it_IT: Città della proprietà

en: <span>Property</span> Status
it_IT: Contratto della proprietà

en: <span>Property</span> Types
it_IT: Tipi di proprietà

en: <strong>Error!</strong> Please fill out the following required fields.
it_IT: <strong> Errore! </ strong> Compila i seguenti campi obbligatori.

en: <strong>Error!</strong> Upload at least one image.
it_IT: <strong> Errore! </ strong> carica almeno un'immagine.

en: A widget that displays a slider/thumbs with instagram images
it_IT: Un widget che mostra un cursore / pollici con immagini instagram

en: About
it_IT: Su di me

en: About Agency
it_IT: Riguardo l'agenzia

en: About me
it_IT: Su di me

en: About site widget
it_IT: Informazioni sul widget del sito

en: Above listings
it_IT: Sotto annunci

en: Account Downgraded,
it_IT: Account declassato,

en: Account Information
it_IT: Informazioni account

en: Account Role
it_IT: Ruolo dell'account

en: Action Due Date
it_IT: Attivare

en: Actions
it_IT: Azioni

en: Activate
it_IT: Attivare

en: Activate %2$s
it_IT: Attiva %2$s

en: Activate Now
it_IT: Attivare

en: Activated!
it_IT: Attivare

en: Activating...
it_IT: Attivare

en: Active
it_IT: Attivo

en: Active Deals
it_IT: Vita attiva

en: Active Life
it_IT: Vita attiva

en: Activities
it_IT: Attivare

en: Add Compare
it_IT: Confrontare

en: Add New
it_IT: Aggiungere nuova

en: Add New Agent
it_IT: Aggiungi nuovo agente

en: Add New Deal
it_IT: Aggiungere nuova

en: Add New Event
it_IT: Aggiungi nuovo agente

en: Add New Inquiry
it_IT: Aggiungi nuovo agente

en: Add New Lead
it_IT: Aggiungere nuova

en: Add New Property
it_IT: Aggiungi nuova proprietà

en: Add New Property Form Fields
it_IT: Aggiungi nuovo modulo di proprietà.

en: Add New Property Mode
it_IT: Aggiungi nuovo modulo di proprietà.

en: Add Note
it_IT: Aggiungere nuova

en: Add SoundCloud Audio
it_IT: Aggiungi audio SoundCloud:

en: Add a new agent
it_IT: Aggiungi nuovo agente

en: Add a responsive mortgage calculator widget
it_IT: Aggiungi un widget di calcolatrice ipotecaria reattiva

en: Add font awesome icon class
it_IT: Font Awesome Icon

en: Add image banner 300x300 or 300x250
it_IT: Aggiungi banner immagine 300x300 o 300x250

en: Add the video URL
it_IT: URL del video

en: Add to Slider
it_IT: Slider

en: Add/Edit Images
it_IT: Aggiungi / Modifica immagini

en: Added
it_IT: Aggiunto

en: Additional Details
it_IT: Dettagli aggiuntivi

en: Additional Details Title
it_IT: Dettagli aggiuntivi

en: Additional Details Value
it_IT: Dettagli aggiuntivi

en: Additional Features
it_IT: Caratteristiche aggiuntive

en: Additional Information
it_IT: Informazioni aggiuntive:

en: Additional Information:
it_IT: Informazioni aggiuntive:

en: Additional details
it_IT: Dettagli aggiuntivi

en: Additional details title
it_IT: Dettagli aggiuntivi

en: Additional message is as follows.
it_IT: Il messaggio aggiuntivo è il seguente.

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: Address Label
it_IT: Indirizzo

en: Address Map Section
it_IT: Icona dell'indirizzo

en: Address Placeholder
it_IT: Icona dell'indirizzo

en: Address title
it_IT: Indirizzo

en: Address, town, street, zip or property ID
it_IT: Inserisci un indirizzo, una città, una via, un CAP o un ID proprietà

en: Address:
it_IT: Indirizzo:

en: Adsense Space 1
it_IT: Spazio Adsense 1

en: Adsense Space 2
it_IT: Spazio Adsense 2

en: Adsense Space 3
it_IT: Spazio Adsense 3

en: Adsense Spaces
it_IT: Spazi Adsense

en: Advanced Button
it_IT: Colore pulsante avanzato

en: Advanced Button Background Color
it_IT: Colore di sfondo del pulsante di ricerca

en: Advanced Button Border Color
it_IT: Colore del bordo del pulsante di ricerca

en: Advanced Button Text Color
it_IT: Colore pulsante avanzato

en: Advanced Filters Visible
it_IT: Tieni visibile la ricerca avanzata?

en: Advanced Search
it_IT: Ricerca Avanzata

en: Advanced Search Panel
it_IT: Ricerca Avanzata

en: Afghanistan
it_IT: afghanistan

en: After Login Redirect Page
it_IT: Dopo la pagina di reindirizzamento dell'accesso

en: After Price Label
it_IT: Dopo l'etichetta del prezzo

en: After the price
it_IT: Inserisci dopo l'etichetta del prezzo

en: Agencies
it_IT: Agenzie

en: Agencies Options
it_IT: Opzioni di agenzie

en: Agency
it_IT: Agenzia

en: Agency ID
it_IT: ID agenzia

en: Agency Info
it_IT: ID agenzia

en: Agency Info Placeholder
it_IT: Informazioni sull'Agenzia

en: Agency Information
it_IT: Informazioni sull'Agenzia

en: Agency Name
it_IT: Nome dell'agenzia

en: Agency Profile
it_IT: Informazioni sul profilo dell'agenzia

en: Agency Profile Info
it_IT: Informazioni sul profilo dell'agenzia

en: Agency Profile Page
it_IT: Informazioni sul profilo dell'agenzia

en: Agency Profile Page Form
it_IT: Informazioni sul profilo dell'agenzia

en: Agency Role
it_IT: Ruolo dell'agenzia

en: Agency Search
it_IT: Ricerca Agenzia

en: Agency Sidebar
it_IT: Batra laterale dell'agenzia

en: Agent
it_IT: Agente

en: Agent Category
it_IT: Categoria agente

en: Agent City
it_IT: Città dell'agente

en: Agent Contact
it_IT: Contatto agente

en: Agent Contact Form
it_IT: Modulo di contatto dell'agente

en: Agent Contact Form Bottom
it_IT: Modulo di contatto dell'agente inferiore

en: Agent Form Type
it_IT: Moduli agente

en: Agent Info
it_IT: Informazioni sull'agente

en: Agent Info Placeholder
it_IT: Informazioni sull'agente

en: Agent Information
it_IT: Informazioni sull'agente

en: Agent License
it_IT: Licenza di agenzia

en: Agent Name
it_IT: Nome dell'agente

en: Agent Profile
it_IT: Informazioni sul profilo dell'agente

en: Agent Profile Info
it_IT: Informazioni sul profilo dell'agente

en: Agent Profile Page
it_IT: Informazioni sul profilo dell'agente

en: Agent Profile Page Form
it_IT: Informazioni sul profilo dell'agente

en: Agent Profile Page From
it_IT: Informazioni sul profilo dell'agente

en: Agent Role
it_IT: Ruolo agente

en: Agent Sidebar
it_IT: Barra laterale agente

en: Agent bottom
it_IT: Agente in basso

en: Agents
it_IT: Agenti

en: Agents Options
it_IT: Opzioni degli agenti

en: Agents Search
it_IT: Ricerca agenti

en: Agents Type:
it_IT: Tipo di agenti:

en: Agents:
it_IT: Agenti:

en: Aland Islands
it_IT: Isole Aland

en: Aland Islands
it_IT: Isole Aland

en: Align:
it_IT: Allineare:

en: All
it_IT: Tutti

en: All - Button Text:
it_IT: Tutto - Testo del pulsante:

en: All - button url:
it_IT: URL di tutti i pulsanti:

en: All <span class="count">(%s)</span>
it_IT: Tutti <span class = "count">(%s)</span>

en: All Agents
it_IT: Agenti

en: All Areas
it_IT: Tutte le zone

en: All Categories
it_IT: tutte le categorie

en: All Cities
it_IT: Tutte le città

en: All Countries
it_IT: Tutti i paesi

en: All Posts Link
it_IT: Link di tutti i post

en: All Posts Text
it_IT: Tutti i messaggi di testo

en: All States
it_IT: Tutti gli stati

en: All Status
it_IT: Tutti i contratti

en: All installations and activations have been completed.
it_IT: Tutte le installazioni e le attivazioni sono state completate.

en: All installations have been completed.
it_IT: Tutte le installazioni sono state completate.

en: All messages related to the agent from the contact form on property details page, will be sent on this email address.
it_IT: Fornire l'indirizzo email dell'agente, i messaggi relativi all'Agente dal modulo di contatto sulla pagina dei dettagli della proprietà, saranno inviati su questo indirizzo email.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
it_IT: Tutti i plugin installati e attivati ​​con successo. %1$s

en: Allow login via Facebook ?
it_IT: Permetti il ​​login via Facebook?

en: Allow login via Google ?
it_IT: Permetti il ​​login tramite Google?

en: Allow user to change area prefix?
it_IT: Permetti all'utente di cambiare prefisso area?

en: Already have an account?
it_IT: Hai già un account?

en: American Samoa
it_IT: Samoa americane

en: An email will be sent to the user at this email address asking them to verify the request.
it_IT: Una mail verrà spedita all'indirizzo di posta elettronica che avete usato al momento della registrazione.

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
it_IT: Si è verificato un errore durante l'installazione di %1$s: <strong>%2$s</strong>.

en: Antarctica
it_IT: Antartide

en: Antigua and Barbuda
it_IT: Antigua e Barbuda

en: Any
it_IT: Qualunque

en: Apple iPad Icon
it_IT: Icona Apple iPad

en: Apple iPad Retina Icon
it_IT: Icona Retina di Apple iPad

en: Apple iPhone Icon
it_IT: Icona di Apple iPhone

en: Apple iPhone Retina Icon
it_IT: Icona Retina per iPhone di Apple

en: Approved
it_IT: Approvato

en: Are you sure you want to delete?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare?

en: Are you sure you want to do this?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare?

en: Are you sure you want to make this a listing featured?
it_IT: Sei sicuro di voler rendere questo un annuncio in primo piano?

en: Are you sure you want to relist this property?
it_IT: Sei sicuro di voler rimettere in vendita questa proprietà?

en: Are you sure you want to remove this listing from featured?
it_IT: Sei sicuro di voler rimuovere dall'annuncio in primo piano?

en: Area Label
it_IT: Tutte le etichette

en: Area Placeholder
it_IT: Area Range Slider

en: Area Size
it_IT: Superficie dell'area

en: Area Size Placeholder
it_IT: Area Switcher

en: Area Size Unit
it_IT: Superficie dell'area

en: Areas
it_IT: Zone

en: Areas Selected
it_IT: Superficie dell'area

en: Arts & Entertainment
it_IT: Arte e intrattenimento

en: Attachment button
it_IT: Allegati

en: Attachments
it_IT: Allegati

en: Audio Format
it_IT: Formato audio

en: Author
it_IT: Autore

en: Author Box
it_IT: Autore

en: Author Info
it_IT: Informazioni sul profilo dell'autore

en: Author Profile Info
it_IT: Informazioni sul profilo dell'autore

en: Auto Complete
it_IT: Completamento automatico

en: Auto Generate Property ID ?
it_IT: Auto Genera ID proprietà?

en: Auto Play
it_IT: Riproduzione automatica

en: Auto Play Speed
it_IT: Velocità di riproduzione automatica:

en: Auto Play Speed:
it_IT: Velocità di riproduzione automatica:

en: Auto Play:
it_IT: Riproduzione automatica:

en: Auto Recurring Payments
it_IT: Oggetto per pagamento ricorrente

en: Automotive
it_IT: Settore automobilistico

en: Availability Calendar
it_IT: Data di disponibilità

en: Availability Date
it_IT: Data di disponibilità

en: Availability Date Placeholder
it_IT: Data di disponibilità

en: Available version:
it_IT: Versione disponibile:

en: Average
it_IT: Media

en: Back
it_IT: Indietro

en: Back to Homepage
it_IT: Torna alla homepage

en: Background Color
it_IT: Colore di sfondo

en: Background Color Hover
it_IT: Colore di sfondo

en: Background Image Options
it_IT: Opzioni immagine di sfondo

en: Background Slider Options
it_IT: Opzioni di scorrimento sullo sfondo

en: Background Video Options
it_IT: Opzioni video in background

en: Bahamas the
it_IT: Bahamas il

en: Bank Transfer
it_IT: Bonifico bancario diretto

en: Banner Search
it_IT: Ricerca Avanzata

en: Banner Search dropdown
it_IT: Menu a discesa Splash / Banner di ricerca

en: Banner Slider
it_IT: Slider della galleria

en: Base Area
it_IT: Area di base

en: Base Currency
it_IT: Valuta di base

en: Bath
it_IT: Bagno

en: Bath Label
it_IT: Etichetta in vetrina

en: Bathroom
it_IT: Bagno

en: Bathroom Label
it_IT: Bagno

en: Bathrooms
it_IT: Bagni

en: Bathrooms Label
it_IT: Elenco dei bagni

en: Bathrooms List
it_IT: Elenco dei bagni

en: Bathrooms Placeholder
it_IT: Bagni

en: Baths
it_IT: Bagni

en: Baths Label
it_IT: Etichetta in vetrina

en: Beauty & Spas
it_IT: Bellezza e Spa

en: Bed
it_IT: Letto

en: Bed Label
it_IT: Etichetta

en: Bedroom
it_IT: Camera

en: Bedroom Label
it_IT: Camera

en: Bedrooms
it_IT: Camere da letto

en: Bedrooms Label
it_IT: Lista delle camere da letto

en: Bedrooms List
it_IT: Lista delle camere da letto

en: Bedrooms Placeholder
it_IT: Camere da letto, bagni

en: Beds
it_IT: Camere da letto

en: Beds Label
it_IT: Etichetta in vetrina

en: Before the price
it_IT: Prima del prezzo etichetta

en: Begin activating plugin
it_IT: Inizia ad attivare il plugin

en: Begin installing plugin
it_IT: Inizia l'installazione del plugin

en: Begin updating plugin
it_IT: Inizia l'aggiornamento del plugin

en: Belarus
it_IT: Bielorussia

en: Belgium
it_IT: Belgio

en: Below listings
it_IT: Visualizza annunci

en: Bi-Weekly
it_IT: Bisettimanale

en: Bi-Weekly Payment
it_IT: Pagamento bisettimanale

en: Billing For
it_IT: Fatturazione per

en: Billing Frequency
it_IT: Frequenza di fatturazione

en: Billing Period
it_IT: Periodo di fatturazione

en: Billing Type
it_IT: Tipo di fatturazione

en: Block Users Admin Access?
it_IT: Blocca l'accesso amministratore degli utenti?

en: Blog Posts Carousel
it_IT: Post dei blog Carousel

en: Blog Posts Grid
it_IT: Post dei blog Grid

en: Bolivia, Plurinational State of
it_IT: Bolivia, Stato plurinazionale di

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
it_IT: Bonaire, Sint Eustatius e Saba

en: Border
it_IT: Bordo

en: Border Bottom
it_IT: Colore del bordo

en: Border Bottom Color
it_IT: Colore del bordo

en: Border Color
it_IT: Colore del bordo

en: Border Color Hover
it_IT: Colore del bordo

en: Border color
it_IT: Colore del bordo

en: Bosnia and Herzegovina
it_IT: Bosnia Erzegovina

en: Bouvet Island
it_IT: Isola Bouvet

en: Bouvet Island (Bouvetoya)
it_IT: Isola Bouvet (Bouvetoya)

en: Brazil
it_IT: Brasile

en: Breadcrumbs
it_IT: Breadcrumb?

en: British Indian Ocean Territory
it_IT: Territorio britannico dell'Oceano Indiano

en: British Indian Ocean Territory (Chagos Archipelago)
it_IT: Territorio britannico dell'Oceano Indiano (Arcipelago di Chagos)

en: British Virgin Islands
it_IT: Isole Vergini Britanniche

en: Button Background Color
it_IT: Colore di sfondo del pulsante di ricerca

en: Button Background Color On Hover
it_IT: Colore di sfondo del pulsante di ricerca

en: Button Behavior
it_IT: Bordo del pulsante

en: Button Border
it_IT: Bordo del pulsante

en: Button Border On Hover
it_IT: Colore bordo al passaggio del mouse

en: Button Text Color
it_IT: Colore del testo del pulsante

en: Button Text Color On Hover
it_IT: Colore del testo del pulsante

en: Button Text:
it_IT: Testo del pulsante:

en: Buyer
it_IT: Acquirente

en: Buyer Role
it_IT: Ruolo del compratore

en: By
it_IT: Body

en: By Favethemes
it_IT: Di Favethemes

en: By clicking "Complete Membership" you agree to our <a target="_blank"  href="%s">Terms & Conditions</a>
it_IT: Cliccando su "Completa iscrizione" accetti i nostri <a target="_blank" href="%s"> Termini e condizioni </a>

en: By clicking "Complete Payment" you agree to our <a target="_blank"  href="%s">Terms & Conditions</a>
it_IT: Cliccando su "Completa pagamento" accetti i nostri <a target="_blank" href="%s"> Termini e condizioni </a>

en: By default images cropped with WordPress are resized/cropped at 90% quality. Enable this setting to set all JPEGs to 100% quality.
it_IT: Per impostazione predefinita le immagini ritagliate con WordPress vengono ridimensionate / ritagliate al 90% di qualità. Abilita questa impostazione per impostare tutti i JPEG al 100% di qualità.

en: By default the theme loads a style.css that is not minified. If you wish you can enable this setting to instead load a single style-min.css file with the code minified. If you are using a child theme you will have to change the @import from pointing to style.css to point to style-min.css
it_IT: Di default il tema carica uno style.css che non è minimizzato. Se lo desideri, puoi abilitare questa impostazione per caricare invece un singolo file style-min.css con il codice minified. Se stai usando un tema figlio devi cambiare @import dal puntare a style.css in modo che punti a style-min.css

en: CSS Code
it_IT: Codice CSS

en: Calculate
it_IT: Calcolare

en: Calculate Button
it_IT: Calcolare

en: Call
it_IT: Chiamaci

en: Call Button
it_IT: Tutto - Testo del pulsante:

en: Call Us
it_IT: Chiamaci

en: Call Us Background Color
it_IT: Colore di sfondo

en: Call Us Color
it_IT: Chiamaci

en: Call us number in header
it_IT: Chiama  numero nell'intestazione

en: Cambodia
it_IT: Cambogia

en: Cameroon
it_IT: Camerun

en: Can use %expired_listing_url as expired listing url and %expired_listing_name as expired listing name
it_IT: Possibile utilizzare %expired_listing_url come url di annuncio scaduto e %expired_listing_name come nome dell'annuncio scaduto

en: Can use %recurring_package_name as recurring packacge name and %merchant as merchant name
it_IT: Può utilizzare %recurring_package_name come nome di pacchetto ricorrente e %merchant come nome del commerciante

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Cancel Stripe Subscription
it_IT: Annulla Abbonamento Stripe

en: Cape Verde
it_IT: Capo Verde

en: Card holder’s name
it_IT: Nome del titolare della carta

en: Card holder’s name required
it_IT: Nome del titolare della carta richiesto

en: Card security code
it_IT: Codice di sicurezza della carta

en: Category filter:
it_IT: Filtro di categoria:

en: Category:
it_IT: Categoria:

en: Cayman Islands
it_IT: Isole Cayman

en: Central African Republic
it_IT: Repubblica Centrafricana

en: Change Membership Plan
it_IT: Cambia il piano di adesione

en: Change Package
it_IT: Cambia pacchetto

en: Change Password
it_IT: Cambia la password

en: Change Payment Status:
it_IT: Modifica lo stato del pagamento:

en: Child
it_IT: Figlio

en: China
it_IT: Cina

en: Choose Currency
it_IT: Scegli la valuta

en: Choose Grid:
it_IT: Scegli la griglia:

en: Choose Header Type
it_IT: Scegli il tipo di intestazione

en: Choose Taxonomy
it_IT: Scegli tassonomia

en: Choose breadcrumb type for single propety page
it_IT: Seleziona il tipo per le proprietà simili.

en: Choose color
it_IT: Scegli il colore

en: Choose grid/list style, default will be  v1
it_IT: Scegli lo stile griglia / elenco, il valore predefinito sarà la versione 1

en: Choose grid/list style, default will be v1
it_IT: Scegli lo stile griglia / elenco, il valore predefinito sarà la versione 1

en: Choose grid/list style, default will be version 1
it_IT: Scegli lo stile griglia / elenco, il valore predefinito sarà la versione 1

en: Choose on which header type you want to show the advanced search panel
it_IT: Scegli su quale tipo di intestazione vuoi mostrare la ricerca avanzata

en: Choose page Sidebar
it_IT: Scegli la pagina laterale

en: Choose the property status for this tab
it_IT: Scegli il tipo di contratto della proprietà per questa tab

en: Choose which criteria you want to use to display similar properties.
it_IT: Seleziona il numero per proprietà simili da mostrare.

en: Christmas Island
it_IT: Isola di Natale

en: Cities
it_IT: Città

en: City
it_IT: Città

en: City Label
it_IT: Etichetta della proprietà

en: City required
it_IT: Città richiesta

en: City, State or Area
it_IT: Cerca città, stato o area

en: City:
it_IT: Città:

en: Click Here
it_IT: Clicca qui

en: Click here to see message on website dashboard.
it_IT: Clicca qui per vedere il messaggio sul dashboard del sito.

en: Client ID
it_IT: ID cliente Paypal

en: Client Secret Key
it_IT: Chiave segreta del client Paypal

en: Cluster
it_IT: Cluster mappa

en: Cluster Zoom Level
it_IT: Livello di zoom cluster

en: Cocos (Keeling) Islands
it_IT: Isole Cocos (Keeling)

en: Color
it_IT: Colore

en: Comment:
it_IT: Contenuto:

en: Comments are closed.
it_IT: I commenti sono chiusi.

en: Comoros the
it_IT: Comore il

en: Company Logo
it_IT: Logo della compagnia

en: Company Name
it_IT: Nome della Compagnia

en: Compare
it_IT: Confrontare

en: Compare Buttom
it_IT: Confrontare

en: Compare listings
it_IT: Confronta gli annunci

en: Complete Membership
it_IT: Iscrizione completa

en: Complete Payment
it_IT: Pagamento completo

en: Composer
it_IT: Confrontare

en: Confirm
it_IT: Conferma password

en: Confirm New Password
it_IT: Conferma la nuova password

en: Confirm Password
it_IT: Conferma password

en: Confirm Password *
it_IT: Conferma password *

en: Confirmation request initiated successfully.
it_IT: Plugin attivato con successo.

en: Congo the
it_IT: Congo il

en: Congo, the Democratic Republic of the
it_IT: Congo, Repubblica Democratica del

en: Connecting to paypal, Please wait...
it_IT: Connessione a paypal, attendere prego ...

en: Contact
it_IT: Contatto

en: Contact Forms
it_IT: Modulo di contatto 7

en: Contact Info
it_IT: Informazioni di contatto

en: Contact Info Text
it_IT: Informazioni di contatto

en: Contact Information
it_IT: Informazioni sui contatti

en: Contact Information title
it_IT: Informazioni sui contatti

en: Contact Name
it_IT: Contatto

en: Contact title
it_IT: Informazioni di contatto

en: Contact us
it_IT: Contattaci

en: Contact us widget
it_IT: Widget Contattaci

en: Contact*
it_IT: Contatto

en: Contacts
it_IT: Contatto

en: Content
it_IT: Contenuto:

en: Content Area
it_IT: Contenuto:

en: Content Position
it_IT: Meta posizione:

en: Content for Admin - Expired Listing
it_IT: Contenuto per amministratore - Annuncio scaduto

en: Content for Admin - Featured Submission
it_IT: Contenuto per l'amministrazione - Richiesta in primo piano

en: Content for Admin - New wire Transfer
it_IT: Contenuto per Admin - Nuovo bonifico

en: Content for Admin - Paid Submission
it_IT: Contenuto per amministratore - Richiesta a pagamento

en: Content for Admin - Submission
it_IT: Contenuto per l'amministrazione - Richiesta

en: Content for Featured Submission
it_IT: Contenuto per la richiesta in primo piano

en: Content for Free Listing Expired
it_IT: Contenuto per l'annuncio gratuito scaduto

en: Content for Listing Approved
it_IT: Contenuto per l'annuncio approvato

en: Content for Listing Expired
it_IT: Contenuto per l'annuncio scaduto

en: Content for Matching Submissions
it_IT: Contenuto per le richieste corrispondenti

en: Content for Membership Cancelled
it_IT: Contenuto per iscrizione annullato

en: Content for New User Admin Notification
it_IT: Contenuto per la notifica dell'amministratore di nuovi utenti

en: Content for New User Notification
it_IT: Contenuto per la notifica di nuovi utenti

en: Content for New wire Transfer
it_IT: Contenuto per il nuovo bonifico bancario

en: Content for Paid Submission
it_IT: Contenuto per la richiesta a pagamento

en: Content for Purchase Activated
it_IT: Contenuto per l'acquisto attivato

en: Content for Recurring Payment
it_IT: Contenuto per pagamento ricorrente

en: Content for Submission
it_IT: Contenuto per la richiesta

en: Content:
it_IT: Contenuto:

en: Continue
it_IT: Continua a leggere

en: Continue Reading
it_IT: Continua a leggere

en: Continue reading
it_IT: Continua a leggere

en: Continue with Facebook
it_IT: Fai il login con facebook

en: Cook Islands
it_IT: Isole Cook

en: Cookie update failed
it_IT: Aggiornamento dei cookie non riuscito

en: Copyright
it_IT: Diritti d'autore

en: Cote d'Ivoire
it_IT: Costa d'Avorio

en: Count
it_IT: Conteggio

en: Countries
it_IT: Paesi

en: Country
it_IT: Nazione

en: Country Label
it_IT: Nazione

en: Country Placeholder
it_IT: Campo Paese richiesto

en: Country field required
it_IT: Campo Paese richiesto

en: County / State
it_IT: Provincia

en: County/State
it_IT: Provincia

en: Create Listing Button
it_IT: Crea pulsante annuncio

en: Create a Listing
it_IT: Crea annuncio

en: Create a listing
it_IT: Crea annuncio

en: Create this page using "Search Results" template
it_IT: Si prega di creare una pagina usando il template di confronto delle proprietà

en: Credit Card details are incorrect, please try again.
it_IT: I dati della carta di credito non sono corretti, per favore riprova.

en: Credit Card number
it_IT: Numero di carta di credito

en: Croatia
it_IT: Croazia

en: Currencies
it_IT: Valuta

en: Currency
it_IT: Valuta

en: Currency Switcher
it_IT: Cambio valuta

en: Currency Switcher + Area Switcher
it_IT: Commutatore di valuta + Area switcher

en: Currency Symbol
it_IT: Simbolo di valuta

en: Currency Symbol Position
it_IT: Simbolo di valuta

en: Currency updated!
it_IT: Valuta aggiornata!

en: Current Page
it_IT: Pagina corrente

en: Current version
it_IT: Pagina corrente

en: Custom
it_IT: Personalizzato

en: Custom Code
it_IT: Codice personalizzato

en: Custom Image
it_IT: Codice personalizzato

en: Custom JS Code
it_IT: Codice JS personalizzato

en: Custom JavaScript/Analytics Footer.
it_IT: Footer JavaScript / Analytics personalizzato.

en: Custom JavaScript/Analytics Header.
it_IT: Intestazione JavaScript / Analytics personalizzata.

en: Custom Link
it_IT: Link personalizzato

en: Custom Settings for this Page
it_IT: Impostazioni personalizzate per questa pagina

en: Customer details:
it_IT: Dettagli cliente:

en: Cyprus
it_IT: Cipro

en: Czech Republic
it_IT: Repubblica Ceca

en: Daily
it_IT: Quotidiano

en: Dashboard Logo
it_IT: Menu del dashboard

en: Dashboard Menu
it_IT: Menu del dashboard

en: Data Type:
it_IT: Tipo di dati:

en: Date
it_IT: Data

en: Date - New to Old
it_IT: Data (dal più nuovo al più vecchio)

en: Date - Old to New
it_IT: Data (dal più vecchio al più nuovo)

en: Date New to Old
it_IT: Data (dal più nuovo al più vecchio)

en: Date Old to New
it_IT: Data (dal più vecchio al più nuovo)

en: Date field is empty!
it_IT: Il campo data è vuoto!

en: Day
it_IT: Giorno

en: Deal Value
it_IT: Valore

en: Decimal Points Separator
it_IT: Separatore di punti decimali

en: Default
it_IT: Predefinito

en: Default Currency
it_IT: Valuta di default

en: Default Down Payment
it_IT: Acconto

en: Default Homey Insurance
it_IT: Valuta di default

en: Default Interest Rate(%)
it_IT: Tasso d'interesse

en: Default Order
it_IT: Ordine predefinito

en: Default PMI
it_IT: Predefinito

en: Default Page Template (Blog)
it_IT: Opzioni template pagina

en: Default Property tax
it_IT: Ordine predefinito

en: Default Radius
it_IT: Raggio predefinito

en: Default Sidebar
it_IT: Barra laterale predefinita

en: Default Terms(years)
it_IT: Ordine predefinito

en: Default area prefix
it_IT: Prefisso area predefinito

en: Default is 400px
it_IT: Predefinito 600 px

en: Default is 600px
it_IT: Predefinito 600 px

en: Default option for area prefix.
it_IT: Opzione predefinita per prefisso area.

en: Delete
it_IT: Elimina

en: Delete My Account
it_IT: Cancella il mio account

en: Delete account
it_IT: Eliminare l'account

en: Deleted Successfully
it_IT: Cancellato con successo

en: Demo Request
it_IT: Richiesta GDPR

en: Denmark
it_IT: Danimarca

en: Description
it_IT: Descrizione

en: Description & Details
it_IT: Descrizione e dettagli

en: Description & Price
it_IT: Descrizione e prezzo

en: Description title
it_IT: Descrizione e dettagli

en: Deselect All
it_IT: Seleziona il ruolo

en: Desired tour date
it_IT: Seleziona la data del tour

en: Detail
it_IT: Dettaglio

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Details Button
it_IT: Dettagli

en: Details title
it_IT: Dettagli

en: Devices
it_IT: Fatture

en: Different Page
it_IT: Pagina diversa

en: Direct Bank Transfer
it_IT: Bonifico bancario diretto

en: Direct Payment / Wire Payment
it_IT: Pagamento diretto / Bonifico bancario

en: Disable
it_IT: Disabilitare

en: Disabled
it_IT: Disabilitato

en: Dismiss this notice
it_IT: Rimuovi questa notifica

en: Display Properties as List
it_IT: Mostra proprietà come lista

en: Display Properties as Slider
it_IT: Mostra proprietà come cursore

en: Display the register in the header
it_IT: Abilita / Disabilita l'accesso/registrazione nel menu dell'intestazione

en: Djibouti
it_IT: Gibuti

en: Do not display
it_IT: Non visualizzare

en: Do not display the title
it_IT: Non mostrare il titolo

en: Do not reply to this email.
it_IT: Non mostrare il titolo

en: Do you have an account?
it_IT: Hai un account?

en: Do you wan to display the property detail page sticky navigation bar?
it_IT: Vuoi visualizzare questa proprietà nello slider?

en: Do you want to display tabs on the search banner?
it_IT: Vuoi visualizzare questa proprietà nello slider?

en: Do you want to display the Overlapping Marker Spiderfier?
it_IT: Vuoi visualizzare questa proprietà nello slider?

en: Do you want to display the States, Cities, Areas fields if they have at least 1 property?
it_IT: Mostrare nel menu a discesa di ricerca solo gli Stati, le città, le zone che hanno almeno 1 proprietà?

en: Do you want to display the agent phone number?
it_IT: Vuoi visualizzare questa proprietà nello slider?

en: Do you want to make the property page full width?
it_IT: Vuoi visualizzare questa proprietà nello slider?

en: Do you want to receive the copy of message sent to agent ?
it_IT: Vuoi ricevere la copia del messaggio inviato all'agente?

en: Dock Search
it_IT: Mostra ricerca

en: Dock Search Main Title
it_IT: Titolo della sezione

en: Documentation
it_IT: Posizione

en: Documents Download
it_IT: Download di documenti

en: Documents Text
it_IT: Download di documenti

en: Dominican Republic
it_IT: Repubblica Dominicana

en: Done: Subscription will be cancelled at the end of current period
it_IT: Fatto: l'abbonamento sarà annullato alla fine del periodo corrente

en: Down Payment
it_IT: Acconto

en: Download
it_IT: Download di documenti

en: Draft
it_IT: Bozza

en: Draft Saved
it_IT: Bozza

en: Duplicate
it_IT: Duplicare

en: EPC Current Rating
it_IT: Pagina corrente

en: Edit
it_IT: Modificare

en: Edited Listings Approval
it_IT: Contenuto per l'annuncio approvato

en: Education
it_IT: Formazione scolastica

en: Egypt
it_IT: Egitto

en: Email
it_IT: E-mail

en: Email *
it_IT: E-mail

en: Email Address
it_IT: Indirizzo email

en: Email Address:
it_IT: Indirizzo email:

en: Email Management
it_IT: Gestione della posta elettronica

en: Email Placeholder
it_IT: Intestazione email

en: Email Sent Successfully!
it_IT: Email inviata correttamente!

en: Email address is Invalid!
it_IT: L'indirizzo email fornito non è valido!

en: Email address is not valid.
it_IT: L'indirizzo email fornito non è valido!

en: Email address to receive message copy.
it_IT: Indirizzo email per ricevere la copia del messaggio.

en: Email content for New wire Transfer
it_IT: Contenuto di posta elettronica per il nuovo bonifico bancario

en: Email content for Purchase Activated
it_IT: Contenuto di posta elettronica per l'acquisto attivato

en: Email content for admin expired listing
it_IT: Contenuto dell'email per l'annuncio scaduto dell'amministratore

en: Email content for featured submission per listing
it_IT: Contenuto di posta elettronica per richiesta in primo piano per annuncio

en: Email content for free listing expired
it_IT: Contenuto dell'email per l'annuncio gratuito scaduto

en: Email content for listing approved
it_IT: Contenuto dell'email per l'annuncio approvato

en: Email content for listing expired
it_IT: Contenuto di posta elettronica per l'annuncio scaduto

en: Email content for matching submissions
it_IT: Contenuto dell'email per le richieste corrispondenti

en: Email content for membership cancelled
it_IT: Contenuto dell'email per l'iscrizione annullata

en: Email content for new user admin notification
it_IT: Contenuto di posta elettronica per la notifica di un nuovo utente admin

en: Email content for new user notification
it_IT: Invia i contenuti per la notifica di nuovi utenti

en: Email content for package and free listing submission
it_IT: Contenuto di posta elettronica per pacchetto e richiesta di inserzioni gratuite

en: Email content for paid submission per listing
it_IT: Contenuto di posta elettronica per richiesta in primo piano per annuncio

en: Email content for recurring payment
it_IT: Invia contenuti per pagamenti ricorrenti

en: Email subject for New wire Transfer
it_IT: Oggetto dell'email per il nuovo bonifico

en: Email subject for admin expired listing
it_IT: Oggetto dell'email per l'annuncio scaduto dell'amministratore

en: Email subject for approved listing
it_IT: Oggetto dell'email per l'annuncio approvato

en: Email subject for expired listing
it_IT: Oggetto dell'email per l'annuncio scaduto

en: Email subject for featured submission per listing
it_IT: Oggetto dell'email per la presentazione in primo piano per annuncio

en: Email subject for free listing expired
it_IT: Oggetto dell'email per l'annuncio gratuito scaduto

en: Email subject for matching submissions
it_IT: Oggetto dell'email per le richieste corrispondenti

en: Email subject for membership cancelled
it_IT: Oggetto dell'email per l'iscrizione annullata

en: Email subject for new user admin notification
it_IT: Oggetto dell'email per la notifica dell'amministratore di un nuovo utente

en: Email subject for new user notification
it_IT: Oggetto dell'email per la notifica di un nuovo utente

en: Email subject for package and free listing submission
it_IT: Oggetto dell'email per pacchetto e richiesta annuncio gratuita

en: Email subject for paid submission per listing
it_IT: Oggetto dell'email per richiesta a pagamento per annuncio

en: Email subject for purchase activated
it_IT: Oggetto dell'email per l'acquisto attivato

en: Email subject for recurring payment
it_IT: Oggetto dell'email per pagamento ricorrente

en: Email:
it_IT: E-mail:

en: Empty Space
it_IT: Spazio vuoto

en: Enable
it_IT: Abilitare

en: Enable Email Footer.
it_IT: Abilita email footer.

en: Enable Email Header.
it_IT: Abilita intestazione email.

en: Enable Paid Submission
it_IT: Abilita richiesta a pagamento

en: Enable PayPal
it_IT: Abilita Paypal

en: Enable Property Expiration
it_IT: Attiva la scadenza della proprietà

en: Enable Radius Search On The Half Map Page.
it_IT: Abilita ricerca raggio su mezza mappa.

en: Enable Radius Search.
it_IT: Abilita ricerca raggio.

en: Enable Stripe
it_IT: Abilita Stripe

en: Enable Wire Transfer
it_IT: Abilita bonifico bancario

en: Enable auto recurring payments for PayPal & Stripe.
it_IT: Abilita il ricorrere automatico per paypal e stripe.

en: Enable or Disable the multi agents mode
it_IT: Abilita / Disabilita agenti multipli

en: Enable or disable Google reCaptcha on forms
it_IT: Abilita reCaptcha per i moduli di contatto?

en: Enable or disable PayPal
it_IT: Abilita Paypal

en: Enable or disable Stripe
it_IT: Abilita Stripe

en: Enable or disable Yelp on the property detail page.
it_IT: Abilita / Disabilita yelp sulla pagina dei dettagli delle proprietà.

en: Enable or disable address on listing grids and detail page
it_IT: Abilita/disabilita le tab sulla pagina di dettaglio dell'agente

en: Enable or disable advnaced search on propery detail page.
it_IT: Abilita / Disabilita walkscore nella pagina dei dettagli della proprietà (disponibile solo per United States, Canada, Australia, and New Zealand).

en: Enable or disable homey insurance
it_IT: Abilita / Disabilita ruoli

en: Enable or disable mortgage calculator section.
it_IT: Abilita / Disabilita posizione geografica.

en: Enable or disable multi-currency
it_IT: Abilita valuta multipla

en: Enable or disable other features in searches
it_IT: Abilita / Disabilita l'immagine in primo piano del blog

en: Enable or disable phone numder for header 1 & 4
it_IT: Abilita / disabilita la barra superiore dell'intestazione

en: Enable or disable pmi
it_IT: Abilita / Disabilita

en: Enable or disable property tax
it_IT: Abilita / Disabilita il confronto delle proprietà

en: Enable or disable social media links
it_IT: Abilita / Disabilita i social media

en: Enable or disable the Create Listing button on the header
it_IT: Abilita / Disabilita il pulsante crea annuncio

en: Enable or disable the Indian Currency format
it_IT: Abilita / Disabilita la visualizzazione della form di pianificazione di un tour.

en: Enable or disable the Walkscore section on property detail page.
it_IT: Abilita / Disabilita walkscore nella pagina dei dettagli della proprietà (disponibile solo per United States, Canada, Australia, and New Zealand).

en: Enable or disable the Wire Transfert
it_IT: Abilita bonifico bancario

en: Enable or disable the add to favorite button on the listing page
it_IT: Abilita / Disabilita la casella dell'autore nella pagina dei dettagli del post

en: Enable or disable the address
it_IT: Abilita / Disabilita indirizzo

en: Enable or disable the advanced search panel over the header type like Header Map, Revolution Slider, Image, Property Slider and Video.
it_IT: Abilita / disabilita la ricerca avanzata sul tipo di intestazione: mappa, slider revolution, immagine, slider di proprietà e video.

en: Enable or disable the advanced search radius search
it_IT: Abilita / disabilita la ricerca avanzata del raggio di ricerca

en: Enable or disable the advanced sticky search
it_IT: Abilita / disabilita la ricerca avanzata del raggio di ricerca

en: Enable or disable the advanced sticky search on mobile devices
it_IT: Abilita / Disabilita la ricerca avanzata fissa su dispositivi mobili

en: Enable or disable the agent contact form on property featured image for property detail v.1
it_IT: Immettere il modulo di contatto 7 shortcode per modulo agente nella pagina dei dettagli della proprietà in basso.

en: Enable or disable the agent contact form on the agency detail page
it_IT: Abilitare il modulo di contatto 7 per la pagina dei dettagli dell'agente?

en: Enable or disable the agent contact form on the agent detail page
it_IT: Abilitare il modulo di contatto 7 per la pagina dei dettagli dell'agente?

en: Enable or disable the agent contact form on the property detail page sidebar
it_IT: Abilitare il modulo di contatto 7 per i moduli delle pagine di dettaglio delle proprietà?

en: Enable or disable the agent contact form on the property detail popup gallery
it_IT: Abilitare il modulo di contatto 7 per i moduli delle pagine di dettaglio delle proprietà?

en: Enable or disable the agent name on the listing page
it_IT: Abilita / Disabilita le informazioni sui nomi degli agenti sulla griglia / visualizzazione elenco

en: Enable or disable the author box
it_IT: Abilita / Disabilita autore post di blog

en: Enable or disable the auto complete functionality for the keyword field
it_IT: Abilita / disabilita il completamento automatico per il campo keyword.

en: Enable or disable the call us box in the header
it_IT: Abilita / Disabilita chiamaci nell'intestazione

en: Enable or disable the compare button on the listing page
it_IT: Abilita / Disabilita la casella dell'autore nella pagina dei dettagli del post

en: Enable or disable the contact information
it_IT: Abilita / disabilita i moduli di contatto dell'agente.

en: Enable or disable the detail button on the listing page
it_IT: Abilita / Disabilita la casella dell'autore nella pagina dei dettagli del post

en: Enable or disable the energy class sectio.
it_IT: Abilita/disabilita classe energetica

en: Enable or disable the featured image
it_IT: Abilita / Disabilita l'immagine in primo piano del blog

en: Enable or disable the map in the address section
it_IT: Posiziona il pin l'indirizzo sopra

en: Enable or disable the next/prev property navigation at the end of the property detail page
it_IT: Abilita / Disabilita proprietà simili nella pagina dei dettagli delle proprietà.

en: Enable or disable the office time
it_IT: Abilita / disabilita la sincronizzazione di Office

en: Enable or disable the post author
it_IT: Abilita / Disabilita autore post di blog

en: Enable or disable the post date
it_IT: Abilita / Disabilita la data dei post del blog

en: Enable or disable the property date on the listing page
it_IT: Abilita / Disabilita yelp sulla pagina dei dettagli delle proprietà.

en: Enable or disable the radius search on the half map page
it_IT: Abilita / disabilita la ricerca avanzata del raggio di ricerca su mezza mappa

en: Enable or disable the reviews & ratings on the property detail page.
it_IT: Abilita / Disabilita proprietà simili nella pagina dei dettagli delle proprietà.

en: Enable or disable the schedule a tour form.
it_IT: Abilita / Disabilita la visualizzazione della form di pianificazione di un tour.

en: Enable or disable the search bar below the navigation bar
it_IT: Abilita / disabilita la navigazione nella pagina iniziale

en: Enable or disable the search for half map
it_IT: Abilita ricerca raggio su mezza mappa.

en: Enable or disable the search on the splash page
it_IT: Abilita/disabilita le tab sulla pagina di dettaglio dell'agente

en: Enable or disable the short price numbers like 12K, 10M, 10B.
it_IT: Abilita il numero di prezzo breve come 12K, 10M, 10B.

en: Enable or disable the similar properties on the property detail page.
it_IT: Abilita / Disabilita proprietà simili nella pagina dei dettagli delle proprietà.

en: Enable or disable the social media icons
it_IT: Abilita / Disabilita i social media delle intestazioni

en: Enable or disable the social media in the header
it_IT: Abilita / Disabilita i social media delle intestazioni

en: Enable or disable the splash page navigation
it_IT: Abilita / disabilita la navigazione nella pagina iniziale

en: Enable or disable the sticky menu on desktop devices
it_IT: Abilita / Disabilita il menu fisso nei dispositivi mobili

en: Enable or disable the sub listings section.
it_IT: Abilita / Disabilita il pulsante crea annuncio

en: Enable or disable the tabs on agency detail page
it_IT: Abilita/disabilita le tab sulla pagina di dettaglio dell'agente

en: Enable or disable the tabs on agent detail page
it_IT: Abilita/disabilita le tab sulla pagina di dettaglio dell'agente

en: Enable or disable the user role selection on the profile page
it_IT: Abilita i ruoli utente nella pagina del profilo

en: Enable or disable the user role selection on the register form
it_IT: Abilita i ruoli utente sul modulo di registrazione

en: Enable or disable the view listings on the agent form.
it_IT: Abilita/disabilita la visualizzazione degli annunci nella form agente.

en: Enable the save search button option on search result page
it_IT: Salva l'opzione di ricerca nella pagina dei risultati di ricerca

en: Enable user roles on profile page
it_IT: Abilita i ruoli utente nella pagina del profilo

en: Enable/Disable GRPR on add property page.
it_IT: Abilita/disabilita GRPR sulla pagina del profilo.

en: Enable/Disable HTML emails, if enable then system will allow you to add html in email templates
it_IT: Abilita / Disabilita email HTML, se abilitate il sistema vi permetterà di aggiungere html nei template email

en: Enable/Disable Search
it_IT: Abilita / Disabilita ricerca

en: Enable/Disable User Roles
it_IT: Abilita / Disabilita ruoli

en: Enable/Disable area switcher in top bar
it_IT: Abilita / Disabilita l'Area Switcher nella barra superiore

en: Enable/Disable auto generate property id
it_IT: Abilita / Disabilita l'id della proprietà di generazione automatica

en: Enable/Disable currency switcher in top bar
it_IT: Abilita / disabilita il cambio di valuta nella barra in alto

en: Enable/Disable documents download only for registers users.
it_IT: Abilita / Disabilita il download di documenti solo per gli utenti di registri.

en: Enable/Disable email footer
it_IT: Abilita / disabilita email footer

en: Enable/Disable email header
it_IT: Abilita / Disabilita intestazione email

en: Enable/Disable favorite property button
it_IT: Abilita / Disabilita pulsante proprietà preferite

en: Enable/Disable header top bar
it_IT: Abilita / disabilita la barra superiore dell'intestazione

en: Enable/Disable print property button
it_IT: Abilita / Disabilita pulsante proprietà di stampa

en: Enable/Disable property measurement unit globally, it will overwrite measurement unit added for single properties
it_IT: Abilita / Disabilita l'unità di misura delle proprietà a livello globale, sovrascrive l'unità di misura aggiunta per singole proprietà

en: Enable/Disable share property button
it_IT: Abilita / Disabilita pulsante proprietà condivisa

en: Enabled
it_IT: Abilitato

en: End date
it_IT: Data di fine

en: Ends On
it_IT: Termina

en: Energetic class
it_IT: Classe energetica

en: Energy Class
it_IT: Classe energetica

en: Energy Class Placeholder
it_IT: Classe energetica

en: Energy Class title
it_IT: Classe energetica

en: Energy Efficiency
it_IT: Efficienza energetica

en: Energy class
it_IT: Classe energetica

en: Energy performance of the building
it_IT: Efficienza energetica dell'edificio

en: Energy performance of the building Placeholder
it_IT: Efficienza energetica dell'edificio

en: English, Spanish, French
it_IT: Inglese, spagnolo, francese

en: Enquire About This Property title
it_IT: Richiedi informazioni su questa proprietà

en: Enter Facebook profile url
it_IT: Inserisci l'url del profilo di Facebook

en: Enter Google Plus profile URL
it_IT: Inserisci l'URL del profilo di google plus

en: Enter Google Plus profile url
it_IT: Inserisci l'URL del profilo di google plus

en: Enter Instagram profile url
it_IT: Inserisci l'URL del profilo Instagram

en: Enter Linkedin profile url
it_IT: Inserisci LinkedIn nel profilo

en: Enter Pinterest profile url
it_IT: Inserisci l'URL del profilo Pinterest

en: Enter Redirect Page Link
it_IT: Inserisci il link alla pagina di reindirizzamento

en: Enter Twitter profile url
it_IT: Inserisci l'URL del profilo twitter

en: Enter Yelp profile url
it_IT: Inserisci il profilo di Yelp url

en: Enter Your Password
it_IT: Inserisci la tua password

en: Enter Your Username
it_IT: Inserisci il tuo nome utente

en: Enter Youtube profile url
it_IT: Inserisci l'URL del profilo di YouTube

en: Enter a short description
it_IT: Breve descrizione

en: Enter a title
it_IT: Inserisci il titolo della sezione

en: Enter additional infomartion if needed
it_IT: Informazioni aggiuntive:

en: Enter agency name
it_IT: Entra il nome dell'agenzia

en: Enter agent name
it_IT: Inserire il nome dell'agente

en: Enter currency shortcode
it_IT: Entra lo shortcode della valuta

en: Enter facebook profile url
it_IT: Inserisci l'url del profilo di Facebook

en: Enter full url
it_IT: Inserisci l'url completo

en: Enter linkedin profile url
it_IT: Inserisci LinkedIn nel profilo

en: Enter prefix for property id, leave empty if you don't want to show prefix. Example HZ-
it_IT: Inserisci il prefisso per l'id della proprietà, lascia vuoto se non vuoi mostrare il prefisso. Esempio HZ-

en: Enter properties ids comma separated. Ex 12,305,34
it_IT: Inserisci gli ID delle proprietà separati da virgola. Es. 12,305,34

en: Enter property ID. Ex 305
it_IT: Inserisci l'ID della proprietà. Es. 305

en: Enter search title
it_IT: Inserisci il titolo della sezione

en: Enter section sub title
it_IT: Inserisci la sezione sottotitolo

en: Enter section title
it_IT: Inserisci il titolo della sezione

en: Enter text for square feet
it_IT: Inserisci il testo per i piedi quadrati

en: Enter text for square meters
it_IT: Inserisci il testo per metri quadrati

en: Enter the Facebook profile URL
it_IT: Inserisci l'url del profilo di Facebook

en: Enter the Google Plus profile URL
it_IT: Inserisci l'URL del profilo di google plus

en: Enter the Instagram profile URL
it_IT: Inserisci l'URL del profilo Instagram

en: Enter the Linkedin profile URL
it_IT: Inserisci LinkedIn nel profilo

en: Enter the PayPal client ID
it_IT: ID cliente Paypal

en: Enter the PayPal client secret key
it_IT: Chiave segreta del client Paypal

en: Enter the PayPal receiving email account
it_IT: Email di ricezione Paypal

en: Enter the Pinterest profile URL
it_IT: Inserisci l'URL del profilo Pinterest

en: Enter the Stripe publishable key
it_IT: Stripe Publishable Key

en: Enter the Stripe secret key
it_IT: Stripe Secret Key

en: Enter the Twitter profile URL
it_IT: Inserisci l'URL del profilo twitter

en: Enter the URL
it_IT: Inserisci il link

en: Enter the Yelp profile URL
it_IT: Inserisci il profilo di Yelp url

en: Enter the Youtube profile URL
it_IT: Inserisci l'URL del profilo di YouTube

en: Enter the address
it_IT: Inserisci l'indirizzo del sito web

en: Enter the address line 1
it_IT: Inserisci l'indirizzo del sito web

en: Enter the address line 2
it_IT: Inserisci l'indirizzo del sito web

en: Enter the banner height
it_IT: Inserisci anno costruito

en: Enter the city
it_IT: Inserisci anno costruito

en: Enter the company address
it_IT: Inserisci l'indirizzo completo dell'azienda

en: Enter the company name
it_IT: Inserisci il nome completo dell'azienda

en: Enter the company phone number
it_IT: Inserisci il nome completo dell'azienda

en: Enter the contact form shortcode for the agency detail page.
it_IT: Immettere il modulo di contatto 7 shortcode per la pagina dei dettagli dell'agente.

en: Enter the contact form shortcode for the agent detail page.
it_IT: Immettere il modulo di contatto 7 shortcode per la pagina dei dettagli dell'agente.

en: Enter the contact form shortcode for the agent form above image, sidebar and property gallery lightbox.
it_IT: Immettere il modulo di contatto 7 shortcode per il modulo agente sopra l'immagine, la barra laterale e la lightbox della galleria delle proprietà.

en: Enter the contact form shortcode for the agent form at the bottom of the property detail page.
it_IT: Immettere il modulo di contatto 7 shortcode per modulo agente nella pagina dei dettagli della proprietà in basso.

en: Enter the country
it_IT: Inserisci il tuo paese di proprietà

en: Enter the county/state
it_IT: Inserisci la tua contea / stato della proprietà

en: Enter the currency sign. (For Example: $)
it_IT: Fornire il segno di valuta. Ad esempio: $.

en: Enter the custom link
it_IT: Inserisci il titolo della sezione

en: Enter the deal title
it_IT: Inserisci il titolo della sezione

en: Enter the deal value
it_IT: Inserisci l'indirizzo email

en: Enter the decimal points separator (For Example: .)
it_IT: Fornire il separatore dei punti decimali. Per esempio: .

en: Enter the email
it_IT: Inserisci l'indirizzo email

en: Enter the email address
it_IT: Inserisci l'indirizzo email

en: Enter the fax number
it_IT: Inserisci il testo per metri quadrati

en: Enter the fontawesome icon class
it_IT: Quando aggiungi / modifica la funzione di proprietà set font impressionante icona classe

en: Enter the frequency number
it_IT: Inserisci il testo per metri quadrati

en: Enter the full address
it_IT: Inserisci l'indirizzo completo dell'azienda

en: Enter the license
it_IT: Inserisci dopo l'etichetta del prezzo

en: Enter the maximum price
it_IT: Inserisci l'indirizzo email

en: Enter the maximum zoom level for the cluster to appear. From 1 to 20 the fefault is 12
it_IT: Livello massimo di zoom per la visualizzazione del cluster. Predefinito 10

en: Enter the minimum price
it_IT: Prezzo minimo

en: Enter the mobile number
it_IT: Inserisci l'URL del profilo twitter

en: Enter the number of agencies
it_IT: Inserisci il numero di posti auto

en: Enter the number of agents
it_IT: Inserisci il numero di posti auto

en: Enter the number of days
it_IT: Inserisci il numero di posti auto

en: Enter the number of features to show in the advanced search. Note: enter -1 to display them all.
it_IT: Numero di funzioni da mostrare nella ricerca avanzata, aggiungere -1 per tutti.

en: Enter the number of images
it_IT: Inserisci il numero di posti auto

en: Enter the number of listings
it_IT: Inserisci il numero di posti auto

en: Enter the number of listings to display.
it_IT: Numero di annunci da mostrare

en: Enter the number of posts
it_IT: Inserisci il numero di camere da letto

en: Enter the office number
it_IT: Inserisci l'URL del profilo twitter

en: Enter the opening hours
it_IT: Orari di apertura

en: Enter the page content
it_IT: Inserire il nome dell'agente

en: Enter the page message
it_IT: Inserire il nome dell'agente

en: Enter the page title
it_IT: Inserisci il titolo della tua proprietà

en: Enter the phone number
it_IT: Inserisci l'URL del profilo twitter

en: Enter the price
it_IT: Inserisci dopo l'etichetta del prezzo

en: Enter the price to list a property
it_IT: Inserisci dopo l'etichetta del prezzo

en: Enter the standard logo height
it_IT: Altezza logo standard

en: Enter the standard logo width
it_IT: Larghezza standard del logo

en: Enter the sub-title
it_IT: Inserisci la sezione sottotitolo

en: Enter the subtitle
it_IT: Inserisci la sezione sottotitolo

en: Enter the tax number
it_IT: Inserire il nome dell'agente

en: Enter the tax percentage (Only digits)
it_IT: Superficie area (solo cifre)

en: Enter the testimonial name
it_IT: Inserisci il titolo della sezione

en: Enter the text
it_IT: Inserisci il titolo della sezione

en: Enter the thousands separator (For Example: ,)
it_IT: Fornire il separatore delle migliaia. Per esempio: ,

en: Enter the title
it_IT: Inserisci il titolo della sezione

en: Enter the value
it_IT: Inserire il nome dell'agente

en: Enter the website URL
it_IT: Inserisci lo slogan del sito web

en: Enter the website address
it_IT: Inserisci l'indirizzo del sito web

en: Enter the wire instructions and detail to send the payment
it_IT: Istruzioni per filo per pagamento diretto

en: Enter the work phone number
it_IT: Inserisci il testo per metri quadrati

en: Enter the zip code
it_IT: Inserisci il codice postale della proprietà

en: Enter twitter profile url
it_IT: Inserisci l'URL del profilo twitter

en: Enter username
it_IT: Inserisci il tuo nome utente

en: Enter website slogan
it_IT: Inserisci lo slogan del sito web

en: Enter your Facebook profile URL
it_IT: Inserisci l'url del profilo di Facebook

en: Enter your Google Plus profile URL
it_IT: Inserisci l'URL del profilo di google plus

en: Enter your Google reCaptha Secret key.
it_IT: Inserisci la chiave segreta google reCaptha.

en: Enter your Google reCaptha site key.
it_IT: Inserisci la chiave del sito google reCaptha.

en: Enter your Linkedin profile URL
it_IT: Inserisci LinkedIn nel profilo

en: Enter your Pinterest profile URL
it_IT: Inserisci l'URL del profilo Pinterest

en: Enter your Skype account
it_IT: Inserisci il tuo paese di proprietà

en: Enter your Twitter profile URL
it_IT: Inserisci l'URL del profilo twitter

en: Enter your Vimeo profile URL
it_IT: Inserisci l'URL del profilo di YouTube

en: Enter your Yelp API key code. <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/developers/v3/manage_app">Get an API code</a>
it_IT: Ottieni questo dettaglio dopo l'iscrizione qui <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/developers/v3/manage_app"> https://www.yelp.com/developers/v3/manage_app < / a>

en: Enter your Youtube profile URL
it_IT: Inserisci l'URL del profilo di YouTube

en: Enter your address
it_IT: Inserisci il tuo indirizzo email

en: Enter your email
it_IT: Inserisci il tuo indirizzo email

en: Enter your email address
it_IT: Inserisci il tuo indirizzo email

en: Enter your first name
it_IT: Inserisci il tuo nome utente

en: Enter your full name
it_IT: Inserisci il tuo nome utente

en: Enter your google maps api key
it_IT: Inserisci la tua chiave API di Google Maps

en: Enter your instagram profile URL
it_IT: Inserisci l'URL del profilo Instagram

en: Enter your last name
it_IT: Inserisci il tuo nome utente

en: Enter your lastname
it_IT: Inserisci il tuo nome utente

en: Enter your message
it_IT: Inserisci il tuo nome utente

en: Enter your new password
it_IT: Inserisci la tua password

en: Enter your new password again
it_IT: Inserisci la tua password

en: Enter your service area
it_IT: Inserisci il tuo nome utente

en: Enter your service areas
it_IT: Inserisci il tuo indirizzo email

en: Enter your specialties
it_IT: Inserisci il tuo nome utente

en: Enter your speciaties
it_IT: Inserisci il tuo nome utente

en: Enter your username
it_IT: Inserisci il tuo nome utente

en: Enter your username or email
it_IT: Inserisci il tuo nome utente o e-mail

en: Enter your website URL
it_IT: Inserisci lo slogan del sito web

en: Equal
it_IT: Pari

en: Equatorial Guinea
it_IT: Guinea Equatoriale

en: Error 404
it_IT: Errore 404

en: Ethiopia
it_IT: Etiopia

en: Event Planning & Services
it_IT: Pianificazione e servizi per eventi

en: Events
it_IT: Agenti

en: Example ID: 23100287@N07
it_IT: ID esempio: 23100287 @ N07

en: Example: Founder & CEO.
it_IT: Es: Fondatore e CEO.

en: Exceptional
it_IT: Eccezionale

en: Exmaple https://vimeo.com/120596335
it_IT:  - Per esempio https://vimeo.com/120596335

en: Expiration date
it_IT: Data di scadenza

en: Expiration:
it_IT: Scadenza:

en: Expire Date:
it_IT: Data di scadenza:

en: Expire Days
it_IT: Scadenza giorni

en: Expired
it_IT: Scaduto

en: Expired (%s)
it_IT: Scaduto (%s)

en: Expired Listing sent for approval on %website_url
it_IT: Annuncio scaduto inviato per l'approvazione su %website_url

en: Expiry time
it_IT: Tempo di scadenza

en: Export Personal Data
it_IT: Esporta Dati Personali

en: External Source
it_IT: Fonte esterna

en: Facebook Api key
it_IT: Api key di Facebook

en: Facebook Api key for facebook login
it_IT: Facebook  Api key per l'accesso a Facebook

en: Facebook Profile Link
it_IT: Link profilo Facebook

en: Facebook Secret Code
it_IT: Codice segreto di Facebook

en: Facebook secret code for facebook login
it_IT: Codice segreto Facebook per l'accesso a Facebook

en: Failed to updated cookie !
it_IT: Aggiornamento Cookie non riuscito!

en: Falkland Islands (Malvinas)
it_IT: Isole Falkland (Malvinas)

en: Faroe Islands
it_IT: Isole Faroe

en: Favicon
it_IT: favicon

en: Favorite
it_IT: Preferito

en: Favorite Property
it_IT: Proprietà preferita

en: Favorites
it_IT: Preferito

en: Favourite
it_IT: Preferito

en: Fax Number
it_IT: Numero di fax

en: Feature Request
it_IT: Tariffa in vetrina:

en: Featured
it_IT: In primo piano

en: Featured Fee
it_IT: Tariffa in vetrina:

en: Featured Image
it_IT: Etichetta in vetrina

en: Featured Included:
it_IT: In primo piano incluso:

en: Featured Label
it_IT: Etichetta in vetrina

en: Featured Listing Included
it_IT: Annuncio in primo piano incluso:

en: Featured Listings
it_IT: Annunci in primo piano

en: Featured Listings First
it_IT: Annunci in primo piano

en: Featured Listings available
it_IT: Annunci in primo piano disponibili

en: Featured Listings available:
it_IT: Annunci in primo piano disponibili:

en: Featured Price
it_IT: Proprietà in primo piano:

en: Featured Properties:
it_IT: Proprietà in primo piano:

en: Featured Remaining:
it_IT: In primo piano rimanente:

en: Featured on Top
it_IT: In evidenza in cima

en: Features
it_IT: Caratteristiche

en: Features Limit
it_IT: Limite di funzionalità

en: Features title
it_IT: Limite di funzionalità

en: Fields Border Color
it_IT: Colore del bordo

en: Fields Builder
it_IT: Codice postale richiesto

en: Fields are required
it_IT: Codice postale richiesto

en: Fields builder
it_IT: Codice postale richiesto

en: Fiji the Fiji Islands
it_IT: Fiji, Isole Fiji

en: Filter by Listing
it_IT: Per annuncio

en: Financial Services
it_IT: Servizi finanziari

en: Finland
it_IT: Finlandia

en: First Name
it_IT: Nome di battesimo

en: Five
it_IT: Cinque

en: Flickr ID
it_IT: ID di Flickr

en: Floor Plans
it_IT: Planimetrie

en: Floor Plans title
it_IT: Planimetrie

en: Follow us
it_IT: Seguici

en: Follow us on
it_IT: Seguici su

en: Fontawesome Icons v5
it_IT: Font Awesome Icon

en: Fontawesome v.4.7
it_IT: Font Awesome Icon

en: Food
it_IT: Cibo

en: Footer Area 1
it_IT: Area Footer 1

en: Footer Area 2
it_IT: Area Footer 2

en: Footer Area 3
it_IT: Area Footer 3

en: Footer Area 4
it_IT: Area Footer 4

en: Footer Bottom
it_IT: Contenuto footer

en: Footer Bottom Background Color
it_IT: Colore di sfondo del footer

en: Footer Content
it_IT: Contenuto footer

en: Footer Layout
it_IT: Layout del piè di pagina

en: Footer Menu
it_IT: Menu footer

en: Footer Top Background Color
it_IT: Colore di sfondo footer

en: Footer background Color
it_IT: Colore di sfondo footer

en: Footer social media
it_IT: Abilita / Disabilita footer social media

en: Four
it_IT: Quattro

en: France
it_IT: Francia

en: Free (Pay For Featured)
it_IT: Gratuito (paga per In primo piano)

en: Free Listing expired on %website_url
it_IT: Annuncio gratuito scaduto su %website_url

en: French Guiana
it_IT: Guiana francese

en: French Polynesia
it_IT: Polinesia francese

en: French Southern Territories
it_IT: Territori della Francia del sud

en: From
it_IT: A partire da

en: Frontend register user as agent or agency
it_IT: Registrare l'utente come agente o agenzia

en: Full Name
it_IT: Il tuo nome

en: Full Screen
it_IT: A schermo intero

en: Full Width Property Content Layout
it_IT: Layout del contenuto della proprietà

en: Fullscreen
it_IT: A schermo intero

en: GDPR Description
it_IT: Descrizione

en: GDPR Label.
it_IT: Etichetta

en: GDPR for Add Property
it_IT: Stampa proprietà

en: Gallery
it_IT: Galleria

en: Gallery Format
it_IT: Formato della galleria

en: Gallery Images
it_IT: Galleria Immagini

en: Gambia the
it_IT: Gambia il

en: Garage
it_IT: Box auto

en: Garage Label
it_IT: Superfici del box auto

en: Garage Size
it_IT: Superfici del box auto

en: Garage Size Label
it_IT: Superfici del box auto

en: Garage Size Placeholder
it_IT: Superfici del box auto

en: Garage Size Tooltip
it_IT: Superfici del box auto

en: Garages
it_IT: Posti auto

en: Garages Label
it_IT: Superficie dei posti auto

en: General
it_IT: Generale

en: Geo autocomplete limit to specific country
it_IT: Limite di completamento automatico geografico per paese specifico

en: Geolocation
it_IT: Posizione geografica

en: Germany
it_IT: Germania

en: Get Membership Plan
it_IT: Ottieni un piano di adesione

en: Get Package
it_IT: Ottieni il pacchetto

en: Get Started
it_IT: Iniziare

en: Get new password
it_IT: Ottieni una nuova password

en: Gibraltar
it_IT: Gibilterra

en: Global
it_IT: Globale

en: Global ( As theme options settings )
it_IT: Globale (come impostazioni delle opzioni del tema)

en: Global Color
it_IT: Colore globale

en: Global Energy Performance Index
it_IT: Indice di prestazione energetica

en: Global Energy Performance Index Placeholder
it_IT: Indice di prestazione energetica

en: Global variables: %website_url as website url,%website_name as website name, %user_email as user_email, %username as username
it_IT: Variabili globali: %website_url come URL del sito web, %website_name come nome del sito web, %user_email come user_email, %username come nome utente

en: Go
it_IT: Vai

en: Go back
it_IT: Torna indietro

en: Go to Dashboard
it_IT: Vai a Dashboard

en: Good
it_IT: Molto bene

en: Google +
it_IT: Google Plus

en: Google Client Secret
it_IT: Codice segreto cliente di Google

en: Google Maps API KEY
it_IT: CHIAVE API di Google Maps

en: Google OAuth Client ID
it_IT: ID client OAuth di Google

en: Google client secret code for google login
it_IT: Codice segreto client Google per l'accesso a Google

en: Google oAuth client id for google login
it_IT: Google oAuth id client per l'accesso a google

en: Greater
it_IT: Maggiore

en: Greece
it_IT: Grecia

en: Greenland
it_IT: Groenlandia

en: Grid Style:
it_IT: Stile griglia:

en: Grid/List Style:
it_IT: Stile griglia / elenco:

en: HOUZEZ: About Site
it_IT: HOUZEZ: Informazioni sul sito

en: HOUZEZ: Advanced Search
it_IT: HOUZEZ: Ricerca avanzata

en: HOUZEZ: Agency Search
it_IT: HOUZEZ: Ricerca agente

en: HOUZEZ: Agent Search
it_IT: HOUZEZ: Ricerca agente

en: HOUZEZ: Code Banner
it_IT: HOUZEZ: codice Banner

en: HOUZEZ: Contact Us
it_IT: HOUZEZ: Contattaci

en: HOUZEZ: Featured Properties
it_IT: HOUZEZ: Proprietà in primo piano

en: HOUZEZ: Latest Posts
it_IT: HOUZEZ: Ultimi messaggi

en: HOUZEZ: Mortgage Calculator
it_IT: HOUZEZ: Calcolatore mutuo

en: HOUZEZ: Properties
it_IT: HOUZEZ: Proprietà

en: HOUZEZ: Property Taxonomies
it_IT: HOUZEZ: Tassonomia di proprietà

en: HOUZEZ: Recent View Properties
it_IT: HOUZEZ: Proprietà vista recente

en: HTML Emails?
it_IT: Email HTML?

en: Half Map
it_IT: Template mezza mappa

en: Half Map Listings Template
it_IT: Template mezza mappa

en: Half Map Search
it_IT: Google Map Search

en: Half Map Search Background Color
it_IT: Colore di sfondo del pulsante di ricerca

en: Half Map Text Color
it_IT: Colore del testo

en: Header Layout
it_IT: Layout di pagina

en: Header Search
it_IT: Tipo di intestazione

en: Header Style
it_IT: Tipo di intestazione

en: Header Type
it_IT: Tipo di intestazione

en: Header background Color
it_IT: Colore di sfondo dell'intestazione

en: Headers
it_IT: intestazioni

en: Headings
it_IT: Titoli

en: Health & Medical
it_IT: Salute e medicina

en: Heard Island and McDonald Islands
it_IT: Isole Heard e isole McDonald

en: Height
it_IT: Altezza:

en: Height Mobile
it_IT: Dispositivi mobili

en: Height of the space(px)
it_IT: Altezza dello spazio (px)

en: Hello, You downgraded your subscription on  %s. Because your listings number was greater than what the actual package offers, we set the status of all your listings to "expired". You will need to choose which listings you want live and send them again for approval. Thank you!
it_IT: Ciao, hai declassato la tua iscrizione su %s. Poiché il numero delle tue inserzioni è superiore a quello offerto dal pacchetto reale, impostiamo lo stato di tutte le tue inserzioni su "scaduto". Dovrai scegliere quali annunci vuoi lasciare e inviarli di nuovo per l'approvazione. Grazie!

en: Hi %s, I saw your profile on %s and wanted to see if i can get some help
it_IT: Ciao% s, ho visto il tuo profilo su %s e ho voluto vedere se potevi aiutarmi

en: Hi there,
    A user has re-submited a new property on %website_url! You should go and check it out.
    This is the property title: %submission_title.
it_IT: Ciao,
    Un utente ha reinviato una nuova proprietà su %website_url! Dovresti andare a dare un'occhiata.
    Questo è il titolo della proprietà: %submission_title.

en: Hi there,
    One of your free listings on  %website_url has "expired". The listing is %expired_listing_url.
    Thank you!
it_IT: Ciao,
    Uno dei tuoi annunci gratuiti su %website_url è "scaduto". L'elenco è %expired_listing_url.
    Grazie!

en: Hi there,
    We charged your account on %merchant for a subscription on %website_url ! You should go and check it out.
it_IT: Ciao,
    Abbiamo addebitato il tuo account su %merchant per un abbonamento su %website_url! Dovresti andare a dare un'occhiata.

en: Hi there,
    Welcome to %website_url! You can login now using the below credentials:
    Username:%user_login_register
    Password: %user_pass_register
    If you have any problems, please contact us.
    Thank you!
it_IT: Ciao,
    Benvenuto su %website_url! Puoi accedere ora usando le seguenti credenziali:
    Nome utente: %user_login_register
    Password: %user_pass_register
    Se avete problemi, non esitate a contattarci.
    Grazie!

en: Hi there,
    You have a new featured submission on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing ID:  %listing_id
    The invoice number is: %invoice_no
it_IT: Ciao,
    Hai una nuova richiesta in primo piano su %website_url!
    Titolo dell'inserzione: %listing_title
    ID inserzione: %listing_id
    Il numero della fattura è: %invoice_no

en: Hi there,
    You have a new paid submission on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing ID:  %listing_id
    The invoice number is: %invoice_no
it_IT: Ciao,
    Hai una nuova richiesta a pagamento su %website_url!
    Titolo dell'inserzione: %listing_title
    ID inserzione: %listing_id
    Il numero della fattura è: %invoice_no

en: Hi there,
    You have a new submission on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing ID:  %listing_id
it_IT: Ciao, <br>
    Hai una nuova submission su %website_url! <br>
    Titolo dell'inserzione:  listing_title <br>
    ID inserzione: %listing_id

en: Hi there,
    You have submitted new listing on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing ID:  %listing_id
it_IT: Ciao, <br>
    Hai inviato una nuova inserzione su %website_url! <br>
    Titolo dell'inserzione: %listing_title <br>
    ID Listing: %listing_id

en: Hi there,
    You have submitted new listing on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing ID:  %listing_id
    The invoice number is: %invoice_no
it_IT: Ciao,
    Hai inviato una nuova inserzione su %website_url!
    Titolo dell'inserzione: %listing_title
    ID Listing: %listing_id
    Il numero della fattura è: %invoice_no

en: Hi there,
    Your listing on %website_url has been approved.
    
    Listins Title:%listing_title
    Listing Url: %listing_url
it_IT: Ciao,
    La tua inserzione su %website_url è stata approvata.
    
    Titolo degli inserzione: %listing_title
    URL di inserzione: %listing_url

en: Hi there,
    Your listing on %website_url has been expired.
    
    Listins Title:%listing_title
    Listing Url: %listing_url
it_IT: Ciao,
    La tua inserzione su %website_url è scaduta.
    
    Titolo dell'inserzione: %listing_title
    URL dell'inserzione: %listing_url

en: Hi there,
    Your purchase on %website_url is activated! You should go and check it out.
it_IT: Ciao,
    Il tuo acquisto su %website_url è attivato! Dovresti andare a dare un'occhiata.

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url was cancelled because it expired or the recurring payment from the merchant was not processed. All your listings are no longer visible for our visitors but remain in your account.
    Thank you.
it_IT: Ciao,
    La tua iscrizione su %website_url è stata annullata perché è scaduta o il pagamento ricorrente dal commerciante non è stato elaborato. Tutti i tuoi annunci non sono più visibili per i nostri visitatori ma rimangono nel tuo account.
    Grazie.

en: Hi there,<br>
    Welcome to %website_url and thank you for purchasing a plan with us. We are excited you have chosen %website_name . %website_name is a great place to advertise and search properties.<br>
    
    You plan on  %website_url activated! You can now list your properties according to you plan.
it_IT: Ciao, <br>
    Benvenuto su %website_url e grazie per aver acquistato un piano con noi. Siamo entusiasti di aver scelto %website_name. %website_name è un ottimo posto per pubblicizzare e cercare proprietà. <br>
    
    Pianifichi su %website_url attivato! Ora puoi elencare le tue proprietà in base al tuo piano.

en: Hide
it_IT: Nascondere

en: Hide Child
it_IT: Nascondi figlio

en: Hide Count
it_IT: Nascondi conteggio

en: Hide Details
it_IT: Nascondi dettagli

en: Hide Empty:
it_IT: Nascondi vuoto:

en: Hide Label
it_IT: Etichetta

en: Hide Top Bar in Mobile?
it_IT: Nascondi la barra in alto nei dispositivi mobili?

en: Hide but show on scroll
it_IT: Nascondi ma mostra sullo scorrimento

en: Hide on this page
it_IT: Nascondi per questa pagina

en: Holy See (Vatican City State)
it_IT: Santa Sede (Stato della Città del Vaticano)

en: Home Services
it_IT: Servizi domestici

en: Homepage + Inner Pages
it_IT: Homepage + Pagine interne

en: Hotels & Travel
it_IT: Alberghi e viaggi

en: Hour
it_IT: Ora

en: Houzez
it_IT: Houzez Grids

en: Hover Color
it_IT: Colore al passaggio del mouse

en: How many Featured listings are included?
it_IT: Quanti annunci in primo piano sono inclusi?

en: How many images are included per listing?
it_IT: Quante immagini sono incluse per annuncio?

en: How many listings are included?
it_IT: Quanti annunci sono inclusi?

en: Hungary
it_IT: Ungheria

en: Hybrid
it_IT: Ibrido

en: ID
it_IT: PAGATO

en: Iceland
it_IT: Islanda

en: Icon
it_IT: Icona

en: Icon Type
it_IT: Tipo di sfondo

en: Icons
it_IT: Icone

en: Icons Type
it_IT: Icone

en: Icons for the Luxury Homes property detail page
it_IT: Icone per la pagina dei dettagli delle proprietà di tipo casa di lusso

en: If "Enable" it will fit according to screen size
it_IT: Se "Sì" si adatta in base alle dimensioni dello schermo

en: If enabled, it allow users to change role from their profile page
it_IT: Abilita i ruoli utente nella pagina del profilo

en: If no, the advanced search panel over the header will be displayed in the closed position by default.
it_IT: In caso contrario, la ricerca avanzata sull'intestazione verrà visualizzata in posizione chiusa per impostazione predefinita.

en: If no, users will get the auto generated password via email
it_IT: Se no, gli utenti riceveranno la password generata automaticamente via email

en: If set to "Yes" then every user register from front-end role Agent will be auto create in agent custom post type and role Agency will be auto create in agency custom post type
it_IT: Se impostato su "Sì", un utente registrato con user role "Agenzia" creerà automaticamente una nuova Agenzia (Agenzie->Nuova). Questo utente inoltre potrà creare utenti con user role "Agente", generando automaticamente un nuovo Agente (Agenti->Nuovo) e il suo profilo (custom post type).

en: If you do not wish to be notified anymore please enter your account and delete the saved search.Thank you!
it_IT: Se non desideri più essere informato, inserisci il tuo account ed elimina la ricerca salvata. Grazie!

en: If you don't have an account you can create one below by entering your email address. Your account details will be confirmed via email. Otherwise you can
it_IT: Se non si dispone di un account è possibile crearne uno inserendo il proprio indirizzo e-mail. I dettagli del tuo account saranno confermati via email. Altrimenti puoi

en: Image
it_IT: Immagine

en: Image Banner Link:
it_IT: Link immagine banner:

en: Image Banner URL:
it_IT: URL banner immagine:

en: Image Size
it_IT: Superfici del box auto

en: Image Url:
it_IT: URL dell'immagine:

en: Image/Gallery
it_IT: Galleria di immagini

en: Images
it_IT: Immagine

en: Images Layout
it_IT: Layout delle immagini

en: Infinite Scroll:
it_IT: Scroll infinito:

en: Info is taken from your account at https://dashboard.stripe.com/login
it_IT: Le informazioni sono prese dal tuo account su https://dashboard.stripe.com/login

en: Information
it_IT: Informazione

en: Inherit from default accent color
it_IT: Eredita dal colore di accento predefinito

en: Inquiries found
it_IT: Annunci trovati

en: Inquiry Detail
it_IT: Dettagli della fattura

en: Instagram Image
it_IT: Immagine Instagram

en: Instagram Profile
it_IT: Profilo Instagram

en: Instagram Slider
it_IT: Slider Instagram

en: Instagram access token:
it_IT: Token di accesso Instagram:

en: Instagram user ID:
it_IT: ID utente Instagram:

en: Install
it_IT: Installare

en: Install %2$s
it_IT: Installa %2$s

en: Install Now
it_IT: Installare

en: Install Plugins
it_IT: Installa i plugin

en: Install Required Plugins
it_IT: Installa i plugin richiesti

en: Installed But Not Activated
it_IT: Installato ma non attivato

en: Installed version:
it_IT: Versione installata:

en: Installed!
it_IT: Installare

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it_IT: Installazione del plugin %1$s (%2$d / %3$d)

en: Installing Plugin: %s
it_IT: Installazione del plugin: %s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it_IT: Installazione e attivazione del plugin %1$s (%2$d / %3$d)

en: Installing...
it_IT: Installare

en: Interest Rate
it_IT: Tasso d'interesse

en: Invalid Nonce
it_IT: Non valido

en: Invalid Nonce!
it_IT: Non valido!

en: Invalid Request !
it_IT: Richiesta non valida !

en: Invalid email address!
it_IT: Indirizzo email non valido!

en: Invalid email address.
it_IT: Indirizzo email non valido.

en: Invalid password reset Key
it_IT: Chiave di reimpostazione della password non valida

en: Invalid username (do not use special characters or spaces)!
it_IT: Nome utente non valido (non usare caratteri speciali o spazi)!

en: Invoice
it_IT: Fatture

en: Invoice Details
it_IT: Dettagli della fattura

en: Invoice ID
it_IT: ID della fattura:

en: Invoice Options
it_IT: Opzioni di fatturazione

en: Invoices
it_IT: Fatture

en: Iran, Islamic Republic of
it_IT: Iran (Repubblica Islamica del

en: Ireland
it_IT: Irlanda

en: Is It Visible?
it_IT: È visibile?

en: Is Popular/Featured?
it_IT: È popolare / in primo piano?

en: Isle of Man
it_IT: Isola di Man

en: Israel
it_IT: Israele

en: It seems we cannot find what you are looking for. Perhaps searching can help.
it_IT: Sembra che non riusciamo a trovare quello che stai cercando. Forse la ricerca può aiutare.

en: It will be used for invoices
it_IT: Inserisci il tuo indirizzo, verrà utilizzato per le fatture

en: Italy
it_IT: Italia

en: Item ID (Listing or Package ID)
it_IT: ID oggetto (ID annuncio o pacchetto):

en: Item Price:
it_IT: Prezzo dell'articolo:

en: JPEG 100% Quality
it_IT: Qualità JPEG 100%

en: JS or Google AdSense Code
it_IT: JS o Google AdSense Code

en: Jamaica
it_IT: Giamaica

en: Japan
it_IT: Giappone

en: Join The Discussion
it_IT: Partecipa alla discussione

en: Jordan
it_IT: Giordania

en: Kazakhstan
it_IT: Kazakistan

en: Keep Advanced Search visible?
it_IT: Tieni visibile la ricerca avanzata?

en: Keep the advaced search filters always visible
it_IT: Tieni visibile la ricerca avanzata?

en: Kenya
it_IT: Kenia

en: Keyword
it_IT: Parola chiave

en: Keyword Field
it_IT: Campo parola chiave

en: Korea
it_IT: Corea

en: Korea, Democratic People's Republic of
it_IT: Corea, Repubblica Popolare Democratica di

en: Korea, Republic of
it_IT: Corea, Repubblica di

en: Kyrgyz Republic
it_IT: Repubblica del Kirghizistan

en: Label
it_IT: Etichetta

en: Labels
it_IT: etichette

en: Land Area
it_IT: Area del terreno

en: Land Area Placeholder
it_IT: Suffisso per l’area del terreno

en: Land Area Size
it_IT: Superficie dell'area

en: Land Area Size Postfix
it_IT: Postfisso superficie  del terreno

en: Land Area Size Postfix Placeholder
it_IT: Postfisso superficie  del terreno

en: Land Area Size Postfix Tooltip
it_IT: Postfisso superficie  del terreno

en: Land Area Unit
it_IT: Area del terreno

en: Land Size
it_IT: Superficie del terreno

en: Language
it_IT: Lingua

en: Language for datepicker
it_IT: Lingua per datepicker

en: Lao People's Democratic Republic
it_IT: Repubblica democratica popolare del Laos

en: Last 7 Days
it_IT: Cognome

en: Last Contact Date
it_IT: Contatto agente

en: Last Name
it_IT: Cognome

en: Lastname
it_IT: Cognome

en: Latvia
it_IT: Lettonia

en: Layout Manager
it_IT: Gestore di layout

en: Layout Manager - Default
it_IT: Tab del gestore di layout

en: Layout Manager - Luxury Homes
it_IT: Layout Manager Case di lusso

en: Layout Manager - Tabs
it_IT: Tab del gestore di layout

en: Lazy Load Images
it_IT: Galleria Immagini

en: Leave a Review
it_IT: Scrivere una recensione

en: Leave empty if you do not want to custom link.
it_IT: Lascia vuoto se non vuoi un link personalizzato.

en: Lebanon
it_IT: Libano

en: Left Align
it_IT: Allinea a sinistra

en: Left Sidebar
it_IT: Barra laterale sinistra

en: Lesotho
it_IT: Lesoto

en: Libyan Arab Jamahiriya
it_IT: Jamahiriya arabo libico

en: License
it_IT: Licenza

en: Lightbox Logo
it_IT: Logo Lightbox

en: Limit Geo auto complete to specific country
it_IT: Limita il completamento automatico della geo al Paese specifico

en: Limit post number:
it_IT: Limita numero di post:

en: Limit to Country
it_IT: Limita al Paese

en: Limit:
it_IT: Limite:

en: Line 1
it_IT: Linea 1

en: Line 2
it_IT: Linea 2

en: Link Images To:
it_IT: Collega le immagini a:

en: Linked In
it_IT: LinkedIn

en: LinkedIn Profile Link
it_IT: Link profilo LinkedIn

en: Linkedin
it_IT: LinkedIn

en: Links Hover Color
it_IT: Colore dei link al passaggio del mouse

en: Listing
it_IT: Annuncio

en: Listing IDs
it_IT: ID Annuncio

en: Listing IDs Placeholder
it_IT: Annuncio incluso:

en: Listing IDs Tooltp
it_IT: ID Annuncio

en: Listing Included
it_IT: Annuncio incluso:

en: Listing Page
it_IT: pagamento annuncio

en: Listing Payment
it_IT: pagamento annuncio

en: Listing Type
it_IT: Tipo di fatturazione

en: Listing payment on
it_IT: Pagamento annuncio su

en: Listing with Featured
it_IT: Annuncio con in primo piano

en: Listing with Featured Payment option
it_IT: Annuncio con opzione di pagamento in primo piano

en: Listings
it_IT: Annunci

en: Listings Included:
it_IT: Annunci inclusi:

en: Listings Layout
it_IT: Layout di annunci

en: Listings Options
it_IT: Opzioni Opzioni

en: Listings Remaining:
it_IT: Annunci rimanenti:

en: Listings Template Settings
it_IT: Annunci rimanenti:

en: Listings Viewed
it_IT: Visualizzazione elenco

en: Listings available
it_IT: Inserzioni disponibili

en: Listings available:
it_IT: Annunci disponibili:

en: Listings found
it_IT: Annunci trovati

en: Listings order on the agency detail page
it_IT: Lascia vuoto se si desidera nascondere la mappa sulla pagina dei dettagli dell'agenzia.

en: Listings order on the agent detail page
it_IT: Abilita/disabilita le tab sulla pagina di dettaglio dell'agente

en: Lithuania
it_IT: Lituania

en: Load More
it_IT: Carica altro

en: Loan Term
it_IT: Durata del prestito (anni)

en: Loan Term (Years)
it_IT: Durata del prestito (anni)

en: Local Flavor
it_IT: Sapore locale

en: Local Services
it_IT: Servizi locali

en: Location
it_IT: Posizione

en: Log Out
it_IT: Disconnettersi

en: Log in | Register
it_IT: Accedi | Registrati

en: Log out
it_IT: Disconnettersi

en: Login
it_IT: Accesso

en: Login & Register
it_IT: Accedi e registrati

en: Login to view description
it_IT: Descrizione della pagina

en: Login to view title
it_IT: Loggato per vedere?

en: Logo Link
it_IT: Link del logo

en: Logos & Favicon
it_IT: Loghi e Favicon

en: Lost your password?
it_IT: Hai perso la password?

en: Lot
it_IT: Lao

en: Luxembourg
it_IT: Lussemburgo

en: Luxury Homes
it_IT: Layout Manager Case di lusso

en: MP4
it_IT: CARTA GEOGRAFICA

en: MP4 File
it_IT: File MP4

en: Main Menu
it_IT: Menu principale

en: Main Menu Transparent?
it_IT: Menu principale trasparente?

en: Make Featured
it_IT: Crea in primo piano

en: Make Featured Text
it_IT: Crea in primo piano

en: Make Featured text
it_IT: Crea in primo piano

en: Maldives
it_IT: Maldive

en: Manage labels for mortgage calculator section
it_IT: Aggiungi un widget di calcolatrice ipotecaria reattiva

en: Manage property detail page labels
it_IT: Pagina delle proprietà

en: Manage titles for property detail page.
it_IT: Abilita / Disabilita yelp sulla pagina dei dettagli delle proprietà.

en: Manager Role
it_IT: Ruolo Manager

en: Map
it_IT: Mappa

en: Map Address
it_IT: Indirizzo

en: Map Cluster
it_IT: Cluster mappa

en: Map Marker Retina Icon
it_IT: Icona Retina di Apple iPad

en: Map Settings
it_IT: Impostazioni Paypal

en: Map Style
it_IT: Stile

en: Map System
it_IT: Cluster mappa

en: Map Type
it_IT: Tipo di grafico

en: Map View
it_IT: Visualizza mappa

en: Mapbox API KEY
it_IT: CHIAVE API di Google Maps

en: Marker Icon
it_IT: Icona dell'indirizzo

en: Marker Type
it_IT: Tipo di intestazione

en: Markers cluster
it_IT: Cluster mappa

en: Marshall Islands
it_IT: Isole Marshall

en: Mass Media
it_IT: Mass media

en: Matching Listings
it_IT: Cerca Annuncio

en: Matching Submissions on %website_url
it_IT: Richieste corrispondenti su %website_url

en: Max
it_IT: Imposta

en: Max Area
it_IT: Area massima

en: Max Price
it_IT: Prezzo massimo

en: Max. Area
it_IT: Area massima

en: Max. Price
it_IT: Prezzo massimo

en: Maximum File Size
it_IT: Dimensione massima del file

en: Maximum Images
it_IT: Immagini massime

en: Maximum Price
it_IT: Prezzo massimo

en: Maximum Price For Rent Only
it_IT: Prezzo massimo per solo affitto

en: Maximum Prices List for Advance Search Form
it_IT: Elenco prezzi massimi per modulo di ricerca avanzata

en: Maximum Prices List for Rent Only
it_IT: Elenco prezzi massimi per solo affitto

en: Maximum images allow for single property.
it_IT: Massimo numero di immagini consentite per singola proprietà.

en: Maximum item compare are 4
it_IT: Prezzo massimo per solo affitto

en: Maximum posts to show:
it_IT: Messaggi massimi da mostrare:

en: Maximum upload image size. For example 10kb, 500kb, 1mb, 10m, 100mb
it_IT: Dimensione massima dell'immagine di caricamento. Ad esempio 10kb, 500kb, 1mb, 10m, 100mb

en: Measurement Unit
it_IT: Unità di misura

en: Measurement Unit Globally
it_IT: Unità di misura a livello globale

en: Media
it_IT: Mass media

en: Membership
it_IT: Membri

en: Membership Cancelled on %website_url
it_IT: Iscrizione annullata su% website_url

en: Membership Package
it_IT: Pacchetto soci

en: Membership Payment
it_IT: Pagamento dell'abbonamento

en: Membership Plan
it_IT: Piano di adesione

en: Membership payment on
it_IT: Pagamento dell'abbonamento su

en: Menu
it_IT: Menu top

en: Menu ( Create and assing menu under Appearance -> Menus )
it_IT: Menu (Crea e assegna menu in Aspetto -> Menu)

en: Menu Background Color
it_IT: Colore di sfondo del menu

en: Menu Left
it_IT: Menu di sinistra

en: Menu Right
it_IT: Menu di destra

en: Menu Tabs Background Color
it_IT: Colore di sfondo del menu

en: Menu Tabs Background Color On Hover
it_IT: Colore di sfondo del menu

en: Menu Tabs Border Color
it_IT: Colore del bordo

en: Menu Tabs Text Color
it_IT: Colore del testo

en: Message
it_IT: Messaggio

en: Message Default Prefix
it_IT: Prefisso area predefinito

en: Message Sent Successfully!
it_IT: Messaggio inviato con successo!

en: Message sent successfully!
it_IT: Messaggio inviato con successo!

en: Message:
it_IT: Messaggio

en: Meta Position:
it_IT: Meta posizione:

en: Meta Type
it_IT: Tipo di dati:

en: Meta Type v2
it_IT: Seleziona Tipo *

en: Mexico
it_IT: Messico

en: Micronesia, Federated States of
it_IT: Micronesia, Stati federati di

en: Min
it_IT: in

en: Min Area
it_IT: Area Minima

en: Min Price
it_IT: Prezzo minimo

en: Min. Area
it_IT: Area Minima

en: Min. Price
it_IT: Prezzo minimo

en: Minify CSS
it_IT: Minimizza CSS

en: Minimum 3 characters required
it_IT: Sono richiesti almeno 3 caratteri

en: Minimum Price
it_IT: Prezzo minimo

en: Minimum Price For Rent Only
it_IT: Prezzo minimo per solo affitto

en: Minimum Prices List for Advance Search Form
it_IT: Elenco dei prezzi minimi per modulo di ricerca avanzata

en: Minimum Prices List for Rent Only
it_IT: Elenco prezzi minimo per affitto

en: Minimum required version:
it_IT: Versione minima richiesta:

en: Minute
it_IT: Minuto

en: Mobile
it_IT: Dispositivi mobili

en: Mobile Header Background Color
it_IT: Colore di sfondo dell'intestazione

en: Mobile Header Icon Color
it_IT: Colore di sfondo dell'intestazione

en: Mobile Logo
it_IT: Logo dispositivi mobili

en: Mobile Logo Height
it_IT: Logo dispositivi mobili

en: Mobile Logo Width
it_IT: Logo dispositivi mobili

en: Mobile Menu
it_IT: Menu dispositivi mobili

en: Mobile Menu Header 6
it_IT: Header menu per dispositivi mobili 6

en: Mobile Number
it_IT: Numero di cellulare

en: Mobile Splash Page Logo
it_IT: Splash Page Logo Link

en: Moldova, Republic of
it_IT: Moldavia, Repubblica di

en: Month
it_IT: Mese

en: Monthly
it_IT: Mensile

en: Monthly Payment
it_IT: Pagamento mensile

en: More
it_IT: Aggiungere altro

en: More Options Button
it_IT: Più opzioni

en: Morocco
it_IT: Marocco

en: Mortgage Calculator
it_IT: HOUZEZ: Calcolatore mutuo

en: Mortgage Calculator title
it_IT: HOUZEZ: Calcolatore mutuo

en: Most scripts and style-sheets called by WordPress include a query string identifying the version. This can cause issues with caching and such, which will result in less than optimal load times. You can toggle this setting on to remove the query string from such strings.
it_IT: La maggior parte degli script e fogli di stile chiamati da WordPress includono una stringa di query che identifica la versione. Ciò può causare problemi con il caching e così via, il che si tradurrà in tempi di caricamento non ottimali. È possibile attivare questa impostazione per rimuovere la stringa di query da tali stringhe.

en: Mozambique
it_IT: Mozambico

en: Multi Agents Mode
it_IT: Agenti multipli

en: Multi Selection
it_IT: Multi Step

en: Multi Unit / Sub Listings
it_IT: Multi Unità / Sotto annunci

en: Multi Units / Sub Properties
it_IT: Multi Proprietà

en: Multi-currency
it_IT: Valuta multipla

en: Multi-steps
it_IT: Multi Step

en: My Profile
it_IT: Il mio profilo

en: NOT PAID
it_IT: NON PAGATO

en: Name
it_IT: Nome

en: Name field is empty!
it_IT: Il campo nome è vuoto!

en: Name:
it_IT: Nome:

en: Navigation
it_IT: Navigazione

en: Navigation Align
it_IT: Allinea navigazione

en: Navigation Bar
it_IT: Navigazione

en: Navigations
it_IT: Navigazione

en: Near by Places
it_IT: Luoghi nelle vicinanze

en: Nearby
it_IT: Nelle vicinanze

en: Neighborhood
it_IT: Quartiere

en: Netherlands
it_IT: Olanda

en: Netherlands Antilles
it_IT: Antille Olandesi

en: Netherlands the
it_IT: Paesi Bassi

en: Never
it_IT: Mai

en: New Caledonia
it_IT: Nuova Caledonia

en: New Password
it_IT: nuova password

en: New Ratings Approved By Admin
it_IT: Recensione e valutazioni approvate dall'amministratore

en: New Submited Listings Approval
it_IT: Le richieste degli annunci devono essere approvati dall'amministratore?

en: New User Registration
it_IT: Nuova registrazione utente

en: New Zealand
it_IT: Nuova Zelanda

en: New featured submission on %website_url
it_IT: Nuova richiesta in primo piano su %website_url

en: New featured upgrade on %website_url
it_IT: Nuovo upgrade in primo piano su %website_url

en: New message sent by %s using agent contact form at %s
it_IT: Nuovo messaggio inviato da %s utilizzando il modulo di contatto dell'agente su %s

en: New message sent by %s using contact form at %s
it_IT: Nuovo messaggio inviato da %s utilizzando il modulo di contatto su %s

en: New paid submission on %website_url
it_IT: Nuova richiesta a pagamento su %website_url

en: New password or confirm password is blank
it_IT: La nuova password o conferma password è vuota

en: New reviews & ratings must be approved by the administrator
it_IT: Recensione e valutazioni approvate dall'amministratore

en: New submission on %website_url
it_IT: Nuova richiesta su %website_url

en: New user registration on %website_url.
    Username: %user_login_register,
    E-mail: %user_email_register
it_IT: Nuova registrazione utente su %website_url.
    Nome utente: %user_login_register,
    E-mail: %user_email_register

en: Newer Comments &rarr;
it_IT: Commenti più recenti &rarr;

en: Next
it_IT: Il prossimo

en: Next Action
it_IT: Azioni

en: Next post
it_IT: Prossimo post

en: Next/Prev Navigation:
it_IT: Navigazione successiva / precedente:

en: Next/Prev Post
it_IT: Annunci precedenti/successivi

en: Next/Prev Property
it_IT: Proprietà  successive / precedenti

en: Next/Prev Property Navigation
it_IT: Navigazione successiva / precedente:

en: Nightlife
it_IT: Vita notturna

en: No Label
it_IT: Etichetta

en: No Property ID found
it_IT: Nessun ID proprietà trovato

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
it_IT: Nessuna azione intrapresa. Il plugin %1$s era già attivo.

en: No listings available
it_IT: Nessun annuncio disponibile

en: No plugins are available to be activated at this time.
it_IT: Nessun plugin disponibile per essere attivato in questo momento.

en: No plugins are available to be installed at this time.
it_IT: Nessun plug-in è disponibile per essere installato in questo momento.

en: No plugins are available to be updated at this time.
it_IT: Nessun plugin disponibile per essere aggiornato in questo momento.

en: No plugins to install, update or activate.
it_IT: Nessun plugin da installare, aggiornare o attivare.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
it_IT: Nessun plugin è stato selezionato per essere attivato. Nessuna azione intrapresa.

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
it_IT: Nessun plug-in è stato selezionato per l'installazione. Nessuna azione intrapresa.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
it_IT: Nessun plugin è stato selezionato per essere aggiornato. Nessuna azione intrapresa.

en: No record found.
it_IT: Nessun record trovato

en: No results found
it_IT: Spiacente Nessun risultato trovato

en: None
it_IT: Nessuna

en: None Label
it_IT: Etichetta della proprietà

en: Norfolk Island
it_IT: Isola Norfolk

en: Northern Mariana Islands
it_IT: Isole Marianne settentrionali

en: Norway
it_IT: Norvegia

en: Not Installed
it_IT: Non installato

en: Not Paid
it_IT: Non pagato

en: Note: It will only work when the main menu sticky is disabled
it_IT: Nota: funzionerà solo se il menu principale fisso è disabilitato

en: Nothing
it_IT: Niente

en: Nothing found
it_IT: Annunci trovati

en: Number
it_IT: Numero di fax

en: Number Of Expiring Days
it_IT: Numero di giorni di scadenza

en: Number of Agencies
it_IT: Numero di agenzie da visualizzare

en: Number of Agents
it_IT: Numero di foto

en: Number of Images to Show:
it_IT: Numero di immagini da mostrare:

en: Number of Items to Show:
it_IT: Numero di articoli da mostrare:

en: Number of Listings
it_IT: Numero di annunci da mostrare

en: Number of Listings to Show
it_IT: Numero di annunci da mostrare

en: Number of Reviews
it_IT: Numero di giorni

en: Number of decimal points
it_IT: Numero di punti decimali?

en: Number of fields to show in search top row
it_IT: Numero di funzioni da mostrare nella ricerca avanzata, aggiungere -1 per tutti.

en: Number of listings to display
it_IT: Numero di annunci da mostrare

en: Number of listings to display on the agent detail page
it_IT: Numero di annunci da mostrare

en: Number of photos
it_IT: Numero di foto

en: Number of posts to display on the Masonry blog pages
it_IT: Numero di post (per modello di blog in muratura)

en: Number of posts to show
it_IT: Numero di post da mostrare

en: OGV File
it_IT: File OGV

en: OR Label
it_IT: Etichetta

en: Of
it_IT: Off

en: Office
it_IT: ufficio:

en: Office Number
it_IT: Numero dell'ufficio

en: Office Timing
it_IT: Tempi d'ufficio

en: Offset
it_IT: Compensare

en: Offset posts:
it_IT: Post offset:

en: On
it_IT: Sopra

en: One
it_IT: Uno

en: One Day
it_IT: Un giorno

en: One Hour
it_IT: Un'ora

en: One Month
it_IT: Un mese

en: One Time
it_IT: Una volta

en: One Week
it_IT: Una settimana

en: One of the password field is empty!
it_IT: Uno dei campi password è vuoto!

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo;
it_IT: Un pensiero su &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Only Featured
it_IT: Solo in evidenza

en: Only Homepage
it_IT: Solo Homepage

en: Only Inner Pages
it_IT: Solo pagine interne

en: Only digits
it_IT: Superficie area (solo cifre)

en: Only for "Per Listings" and "Free (Pay for Featured)"
it_IT: Solo per Per Annunci e Gratuiti (Paga per In primo piano)

en: Only for header style 2, 3 and the top bar
it_IT: Solo per lo stile di intestazione due, tre e barra superiore

en: Only provide comma separated numbers. Do not add dashes, spaces and currency signs.
it_IT: Fornire solo numeri separati da virgola. Non aggiungere trattini, spazi e simboli di valuta.

en: Only provide comma separated numbers. Do not add decimal points, dashes, spaces and currency signs.
it_IT: Fornire solo numeri separati da virgola. Non aggiungere punti decimali, trattini, spazi e simboli di valuta.

en: Oops something went wrong.
it_IT: Oops! Qualcosa è andato storto.

en: Open on Google Maps
it_IT: Apri su Google Maps

en: Open/Close Button Background Color
it_IT: Colore di sfondo pulsante Apri / Chiudi

en: Open/Close Button Color
it_IT: Colore pulsante Apri / Chiudi

en: Opening Days
it_IT: Giorni di apertura

en: Opening Hours
it_IT: Orari di apertura

en: Optimizations
it_IT: Ottimizzazioni

en: Optional - Custom Sub Title:
it_IT: Opzionale - Titolo secondario personalizzato:

en: Optional - Custom Title:
it_IT: Opzionale - Titolo personalizzato:

en: Options Options
it_IT: Opzioni Opzioni

en: Order
it_IT: Ordine

en: Order By
it_IT: Ordinato da

en: Order By:
it_IT: Ordinato da:

en: Order Number
it_IT: Numero d'ordine

en: Order Properties By
it_IT: Ordina le proprietà per

en: Order:
it_IT: Ordine:

en: Other Features
it_IT: Altre caratteristiche

en: Other Features for Half Map
it_IT: Altre caratteristiche

en: Other Features for Mobile
it_IT: Altre caratteristiche

en: Other Settings
it_IT: Impostazioni Stripe

en: Overlay Color Opacity
it_IT: Sovrapposizione opacità del colore

en: Overview
it_IT: Recensione

en: Overview title
it_IT: titolo della recensione

en: Owner
it_IT: Proprietario

en: Owner Role
it_IT: Ruolo del proprietario

en: PAID
it_IT: PAGATO

en: Package
it_IT: Pacchetto

en: Package Activation
it_IT: Attivazione pacchetto

en: Package Activation:
it_IT: Attivazione pacchetto:

en: Package Currency:
it_IT: Valuta del pacchetto:

en: Package Details
it_IT: Dettagli del pacchetto

en: Package Id
it_IT: ID del pacchetto

en: Package Info
it_IT: Informazioni sul pacchetto

en: Package Name
it_IT: Nome del pacchetto

en: Package Name:
it_IT: Nome del pacchetto:

en: Package Payment
it_IT: Pagamento del pacchetto

en: Package Price
it_IT: Prezzo del pacchetto

en: Package Price:
it_IT: Prezzo del pacchetto:

en: Package Stripe id (Example: gold_pack)
it_IT: ID stripe del pacchetto (es: gold_pack)

en: Package:
it_IT: Pacchetto:

en: Packages wire transfer and other payments gateways purchase activate
it_IT: Attivazione del trasferimento di pacchetti e di altri gateway di pagamento

en: Padding
it_IT: in attesa di

en: Page
it_IT: Pagina

en: Page 404
it_IT: Pagina 404

en: Page Background
it_IT: Sfondo della pagina

en: Page Background Type
it_IT: Sfondo della pagina

en: Page Breadcrumb
it_IT: Pagina Breadcrumb

en: Page Header Options
it_IT: Opzioni intestazione pagina

en: Page Layout
it_IT: Layout di pagina

en: Page Navigation Options
it_IT: Opzioni di navigazione della pagina

en: Page Sidebar
it_IT: Barra laterale della pagina

en: Page Template
it_IT: Opzioni template pagina

en: Page Template Options
it_IT: Opzioni template pagina

en: Page Title
it_IT: Titolo della pagina

en: Pages:
it_IT: pagine:

en: Pagination
it_IT: Navigazione

en: Paid
it_IT: Pagato

en: Paid Submission
it_IT: Richiesta a pagamento

en: Paid Submission is disabled
it_IT: Richiesta a pagamento disabilitata

en: Palestinian Territory
it_IT: Territorio palestinese

en: Palestinian Territory, Occupied
it_IT: Territorio palestinese, occupato

en: Papua New Guinea
it_IT: Papua Nuova Guinea

en: Partner Details
it_IT: Dettagli del partner

en: Partner website address
it_IT: Indirizzo del sito web del partner

en: Partners
it_IT: Partner

en: Password Updated
it_IT: Password aggiornata

en: Password has been changed, you can login now.
it_IT: La password è stata cambiata, puoi effettuare il login ora.

en: Password reset successfully, you can login now.
it_IT: La reimpostazione della password è stata eseguita correttamente, ora puoi effettuare il login.

en: Passwords do not match
it_IT: le passwords non corrispondono

en: Paste the page URL from SoundCloud
it_IT:  - Incolla l'URL della pagina da SoundCloud

en: Paste your CSS code here.
it_IT: Incolla qui il tuo codice CSS.

en: Paste your banner JS or Google Adsense code
it_IT: Incolla il tuo banner JS o il codice Google Adsense

en: Paste your banner JS or Google Adsense code, html banner also allowed.
it_IT: Incolla il tuo banner JS o codice Google Adsense, anche il banner html è consentito.

en: Pay Listing
it_IT: Paga Annuncio

en: Pay Now
it_IT: Paga ora

en: Pay with Credit Card
it_IT: Pagare con la carta di credito

en: Payment Gateways
it_IT: Stato del pagamento

en: Payment Method
it_IT: Metodo di pagamento

en: Payment Status
it_IT: Stato del pagamento

en: Payment Status:
it_IT: Stato del pagamento:

en: Payment by bank transfer. Use the order ID as a reference
it_IT: Effettua il pagamento direttamente sul nostro conto bancario. Si prega di utilizzare l'ID ordine come riferimento di pagamento

en: Payment details
it_IT: dettagli di pagamento

en: Paypal - Reccuring Payment ID:
it_IT: Paypal - ID pagamento reccuring:

en: Paypal Recuring Profile
it_IT: Profilo di pagamento Paypal

en: Paypal Settings
it_IT: Impostazioni Paypal

en: Paypal, Stripe and 2Checkout Api
it_IT: Paypal, Stripe e 2Checkout Api

en: Pending
it_IT: in attesa di

en: Per Listing
it_IT: Per annuncio

en: Per listing wire transfer purchase activate
it_IT: Attiva l'acquisto di bonifico bancario per annuncio

en: Permission denied
it_IT: Permesso negato

en: Peru
it_IT: Perù

en: Pets
it_IT: Animali

en: Philippines
it_IT: Filippine

en: Phone
it_IT: Telefono

en: Phone Number
it_IT: Numero di telefono

en: Phone Number :
it_IT: Numero di telefono :

en: Phone Number:
it_IT: Numero di telefono:

en: Phone field is empty!
it_IT: Il campo del telefono è vuoto!

en: Photo
it_IT: Foto

en: Picture Url
it_IT: Immagine Url

en: Pinterest Profile Link
it_IT: Link profilo Pinterest

en: Pitcairn Islands
it_IT: Isole Pitcairn

en: Plan Bathrooms
it_IT: Bagni del piano

en: Plan Bedrooms
it_IT: Camere del piano

en: Plan Bedrooms Placeholder
it_IT: Camere del piano

en: Plan Description
it_IT: Descrizione del piano

en: Plan Description Placeholder
it_IT: Descrizione del piano

en: Plan Image
it_IT: Immagine del piano

en: Plan Image Button
it_IT: Immagine del piano

en: Plan Image Placeholder
it_IT: Immagine del piano

en: Plan Image Size
it_IT: Immagine del piano

en: Plan Price
it_IT: Prezzo piano

en: Plan Price Placeholder
it_IT: Prezzo piano

en: Plan Price Postfix
it_IT: Prezzo Postfix

en: Plan Price Postfix Placeholder
it_IT: Prezzo Postfix

en: Plan Size
it_IT: Superficie del piano

en: Plan Size Placeholder
it_IT: Superficie del piano

en: Plan Title
it_IT: Titolo del piano

en: Plan Title Placeholder
it_IT: Titolo del piano

en: Please Agree GDPR
it_IT: Per favore, accettare il GDPR

en: Please contact the administrator of this site for help.
it_IT: Si prega di contattare l'amministratore di questo sito per aiuto.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
it_IT: Contatta il fornitore del plug-in e chiedi loro di creare il pacchetto in base alle linee guida di WordPress.

en: Please create page using compare properties template
it_IT: Si prega di creare una pagina usando il template di confronto delle proprietà

en: Please enter an item purchase code.
it_IT: Per favore, inserisci solo cifre

en: Please enter only digits
it_IT: Per favore, inserisci solo cifre

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
it_IT: Per favore inserisci il tuo nome utente o l'indirizzo email. Riceverai un link per creare una nuova password via email.

en: Please find full list of available currencies at <a target="_blank" href="https://openexchangerates.org/currencies">https://openexchangerates.org/currencies</a><br/>Add api key under Houzez -> Currency Converter API
it_IT: Si prega di trovare l'elenco completo delle valute disponibili al <a target="_blank" href="https://openexchangerates.org/currencies"> https://openexchangerates.org/currencies </a> <br/> plug-in wp-valute è richiesto - https://wordpress.org/plugins/wp-currencies/

en: Please install and activate Favethemes Insights plugin.
it_IT: Installa e attiva il plugin di funzionalità del tema Houzez

en: Please install and activate Houzez CRM plugin.
it_IT: Installa e attiva il plugin di funzionalità del tema Houzez

en: Please install and activate Houzez theme functionality plugin
it_IT: Installa e attiva il plugin di funzionalità del tema Houzez

en: Please install and activate wp-currencies plugin!
it_IT: Si prega di installare e attivare il plugin wp-valute!

en: Please note that Yelp is not working for all countries. See here <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/factsheet">https://www.yelp.com/factsheet</a> the list of countries where Yelp is available.
it_IT: Si prega di notare che Yelp non funziona per tutti i paesi. Vedi qui <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/factsheet"> https://www.yelp.com/factsheet </a> l'elenco dei Paesi in cui è disponibile Yelp.

en: Please note that the currency switcher will not work if the short price functionality is enabled.
it_IT: Tieni presente che il cambio di valuta non funzionerà se il prezzo breve è abilitato.

en: Please note: the currency switcher will not work if the short price option is enabled
it_IT: Tieni presente che il cambio di valuta non funzionerà se il prezzo breve è abilitato.

en: Please note: the currency switcher will not work if this option is enabled
it_IT: Tieni presente che il cambio di valuta non funzionerà se il prezzo breve è abilitato.

en: Please provide comma separated currencies code in Capital Letters.
it_IT: Si prega di fornire il codice delle valute separate da virgola in lettere maiuscole.

en: Please select base currency which will use as base currency for all conversions.
it_IT: Seleziona la valuta di base che verrà utilizzata come valuta di base per tutte le conversioni.

en: Please set an icon. The entire list of icons can be found at <a href='http://fortawesome.github.io/Font-Awesome/icons/' target='_blank'>FontAwesome project page</a>.
it_IT: Si prega di impostare un'icona. L'intera lista di icone può essere trovata nella <a href='http://fortawesome.github.io/Font-Awesome/icons/' target='_blank'> pagina del progetto FontAwesome </a>. Ad esempio, se un'icona si chiama 'fa-angolo-destra', il valore che devi aggiungere all'interno del campo è 'angolo-destra'.

en: Please supply your API key
it_IT: Per favore, fornisci le tue API Key

en: Plugin activated successfully.
it_IT: Plugin attivato con successo.

en: Plugin activation failed.
it_IT: L'attivazione del plugin non è riuscita.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
it_IT: Plugin non attivato. Per questo tema è necessaria una versione superiore di %s. Si prega di aggiornare il plugin.

en: Plugins
it_IT: Plugin

en: Poland
it_IT: Polonia

en: Poor
it_IT: Povero

en: Popular?
it_IT: Popolare?

en: Portugal
it_IT: Portogallo

en: Portugal, Portuguese Republic
it_IT: Portogallo, Repubblica portoghese

en: Position
it_IT: Posizione

en: Post Date
it_IT: Data

en: Post Types
it_IT: Tipi di proprietà

en: Postal Code / Zip
it_IT: CAP

en: Postal Code/Zip
it_IT: CAP

en: Posts Author
it_IT: Autore

en: Powered by
it_IT: offerto da

en: Pre-Packaged
it_IT: Preconfezionata

en: Preload Pages
it_IT: Cerca pagine

en: Prev Post
it_IT: Prezzo Postfix

en: Preview
it_IT: recensioni

en: Previous
it_IT: Messaggio precedente

en: Price
it_IT: Prezzo

en: Price & Currency
it_IT: Prezzo e valuta

en: Price (High to Low)
it_IT: Prezzo (dal più alto al più basso)

en: Price (Low to High)
it_IT: Prezzo (dal più basso ad più alto)

en: Price - High to Low
it_IT: Prezzo (dal più alto al più basso)

en: Price - Low to High
it_IT: Prezzo (dal più basso ad più alto)

en: Price Pins
it_IT: Prezzo Postfix

en: Price Placeholder
it_IT: Slider della fascia di prezzo

en: Price Postfix
it_IT: Prezzo Postfix

en: Price Postfix Placeholder
it_IT: Prezzo Postfix

en: Price Postfix Tooltip
it_IT: Prezzo Postfix

en: Price Prefix
it_IT: Prezzo Postfix

en: Price Range
it_IT: Fascia di prezzo:

en: Price Range Slider
it_IT: Slider della fascia di prezzo

en: Price Range Slider for Half Map
it_IT: Slider della fascia di prezzo

en: Price Range Slider for Mobile
it_IT: Slider della fascia di prezzo

en: Price Separator
it_IT: Separatore di punti decimali

en: Price Table
it_IT: Tabella dei prezzi

en: Primary Color
it_IT: Colore primario

en: Primary Hover Color
it_IT: Colore al passaggio del mouse principale

en: Principal & Interest
it_IT: Pinterest

en: Principal Amount:
it_IT: Importo totale

en: Print Invoice
it_IT: Stampa fattura

en: Print Property
it_IT: Stampa proprietà

en: Print Property Logo
it_IT: Stampa il logo della proprietà

en: Private Note
it_IT: Nota privata

en: Private Note Label
it_IT: Nota privata

en: Private Note Placeholder
it_IT: Nota privata

en: Private Notes
it_IT: Nota privata

en: Processing, Please wait...
it_IT: Elaborazione, attendere prego ...

en: Professional Services
it_IT: Servizi professionali

en: Profile Info
it_IT: Informazioni sul profilo

en: Profile updated
it_IT: profilo aggiornato

en: Properties
it_IT: Proprietà

en: Properties Carousel v1
it_IT: Proprietà Carousel V1

en: Properties Carousel v2
it_IT: Proprietà Carousel V2

en: Properties Carousel v3
it_IT: Proprietà Carousel V1

en: Properties Grids
it_IT: Proprietà Griglie

en: Properties IDs:
it_IT: ID proprietà:

en: Properties Layout
it_IT: Layout delle proprietà

en: Properties Map
it_IT: Proprietà Mappa

en: Properties Slider
it_IT: Slider delle proprietà

en: Properties by IDs
it_IT: Proprietà per ID

en: Properties listed
it_IT: Proprietà elencate:

en: Property
it_IT: Proprietà

en: Property Agent
it_IT: Agente immobiliare

en: Property Area
it_IT: Zone della proprietà

en: Property Area filter:
it_IT: Filtro Zona della proprietà:

en: Property Areas
it_IT: Zone della proprietà

en: Property Banner
it_IT: Galleria della proprietà

en: Property Banner Active Tab
it_IT: Proprietà Area superiore della tab attiva predefinita

en: Property Cards v1
it_IT: Proprietà Carousel V1

en: Property Cards v2
it_IT: Proprietà Carousel V2

en: Property Cards v3
it_IT: Zone della proprietà

en: Property Cards v4
it_IT: Zone della proprietà

en: Property Cards v5
it_IT: Zone della proprietà

en: Property Cards v6
it_IT: Zone della proprietà

en: Property Cities
it_IT: Città della proprietà

en: Property City
it_IT: Città della proprietà

en: Property City and Area
it_IT: Area superiore della proprietà.

en: Property City filter:
it_IT: Filtro città proprietà:

en: Property Content Layout
it_IT: Layout del contenuto della proprietà

en: Property Date
it_IT: Stato della proprietà

en: Property Deleted
it_IT: Proprietà eliminata

en: Property Description
it_IT: Descrizione della proprietà

en: Property Detail
it_IT: Dettagli della proprietà

en: Property Detail Information
it_IT: Dati dettagli proprietà

en: Property Detail Labels
it_IT: Pagina delle proprietà

en: Property Detail Navigation
it_IT: Dettaglio proprietà Nav

en: Property Detail Page
it_IT: Pagina delle proprietà

en: Property Details
it_IT: Dettagli della proprietà

en: Property Details Border Color
it_IT: Colore di sfondo dei dettagli della proprietà

en: Property Details Module Background Color
it_IT: Colore di sfondo dei dettagli della proprietà

en: Property Documents
it_IT: Documenti di proprietà

en: Property Documents title
it_IT: Documenti di proprietà

en: Property Expirator
it_IT: Scadenza della proprietà

en: Property Feature
it_IT: Caratteristica della proprietà

en: Property Features
it_IT: Caratteristiche della proprietà

en: Property ID
it_IT: ID della proprietà

en: Property ID Placeholder
it_IT: Prefisso ID proprietà

en: Property ID Prefix
it_IT: Prefisso ID proprietà

en: Property ID Tooltip
it_IT: ID della proprietà

en: Property ID:
it_IT: ID proprietà:

en: Property Label
it_IT: Etichetta della proprietà

en: Property Label filter:
it_IT: Filtro etichetta proprietà:

en: Property Labels
it_IT: Etichette della proprietà

en: Property Listings
it_IT: Annunci di proprietà

en: Property Location
it_IT: Posizione della proprietà

en: Property Media
it_IT: Media di proprietà

en: Property Neighbourhood
it_IT: Quartiere della proprietà

en: Property Page
it_IT: Immagini di proprietà

en: Property Page Popup Gallery Form
it_IT: Galleria della proprietà

en: Property Page Sidebar Form
it_IT: Slider delle proprietà

en: Property Settings
it_IT: Impostazione della proprietà

en: Property Size
it_IT: Superficie della proprietà

en: Property Size Placeholder
it_IT: Superficie della proprietà

en: Property State
it_IT: Stato della proprietà

en: Property State filter:
it_IT: Filtro stato proprietà:

en: Property States
it_IT: Stati della proprietà

en: Property Status
it_IT: Contratto della proprietà

en: Property Status and Type
it_IT: Contratto della proprietà

en: Property Status filter:
it_IT: Filtro dello stato delle proprietà:

en: Property Tax
it_IT: Tipologia

en: Property Title
it_IT: Titolo della proprietà

en: Property Title Limit
it_IT: Titolo della proprietà:

en: Property Title Placeholder
it_IT: Titolo della proprietà

en: Property Title or Content
it_IT: Titolo o contenuto della proprietà

en: Property Top Type
it_IT: Tipo Area superiore proprietà

en: Property Type
it_IT: Tipologia

en: Property Type :
it_IT: Tipologia:

en: Property Type Placeholder
it_IT: Filtro tipologia:

en: Property Type filter:
it_IT: Filtro tipologia:

en: Property Type*
it_IT: Tipologia

en: Property Types
it_IT: Tipi di proprietà

en: Property Video Url
it_IT: Superficie della proprietà

en: Property address, street, zip or property ID
it_IT: Indirizzo di proprietà, via, CAP o ID proprietà

en: Property by ID
it_IT: Proprietà per ID

en: Property images
it_IT: Immagini di proprietà

en: Property label filter:
it_IT: Filtro etichetta proprietà:

en: Property status tab in the agency detail page
it_IT: Abilita/disabilita le tab sulla pagina di dettaglio dell'agente

en: Property status tab in the agent detail page
it_IT: Abilita/disabilita le tab sulla pagina di dettaglio dell'agente

en: Provided Email address is invalid!
it_IT: L'indirizzo email fornito non è valido!

en: Public Services & Government
it_IT: Servizi pubblici e governo

en: Publishable Key
it_IT: Chiave pubblicabile

en: Published
it_IT: Pubblicato

en: Puerto Rico
it_IT: Porto Rico

en: Purchase Date:
it_IT: Data di acquisto:

en: QR Code
it_IT: Codice CSS

en: Radius
it_IT: Raggio

en: Radius Unit
it_IT: Unità di raggio

en: Random
it_IT: Causale

en: Rating
it_IT: Annuncio

en: Rating (High to Low)
it_IT: Prezzo (dal più alto al più basso)

en: Rating (Low to High)
it_IT: Prezzo (dal più basso ad più alto)

en: Reactivate Listing
it_IT: Riattiva l'annuncio

en: Reactivated
it_IT: Riattivato

en: Read More
it_IT: Leggi di più

en: Read More Link:
it_IT: Link Leggi di più:

en: Read more
it_IT: Leggi di più

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>
it_IT: Pronto a pubblicare il tuo primo post? <a href="%1$s"> Inizia qui </a>

en: Real Estate
it_IT: Immobiliare

en: Receiving Email
it_IT: Email di ricezione Paypal

en: Recently used
it_IT: Usato di recente

en: Recommended
it_IT: Consigliato

en: Recommended image size 2000px x 1000px.
it_IT: La dimensione dell'immagine consigliata in 2000 x 1000.

en: Recommended image size 44 x 56 px
it_IT: Dimensione immagine raccomandata  1170 x 738

en: Recommended image size 770 x 700 px
it_IT: Dimensione immagine raccomandata  1170 x 738

en: Recommended image size 88 x 112 px
it_IT: Dimensione immagine raccomandata  1170 x 738

en: Recommended size 85 x 85
it_IT: Dimensione consigliata 85 x 85

en: Records Found
it_IT: Nessun record trovato

en: Recurring
it_IT: Periodico

en: Recurring Payment on %website_url
it_IT: Pagamento ricorrente su% website_url

en: Register
it_IT: Registrare

en: Register successful, redirecting...
it_IT: Registrati con successo, reindirizzamento ...

en: Registration Form
it_IT: Nuova registrazione utente

en: Related Posts
it_IT: Post correlati

en: Related posts
it_IT: Post correlati

en: Religious Organizations
it_IT: Organizzazioni religiose

en: Remember me
it_IT: Ricordati di me

en: Remove Compare
it_IT: Rimuovi da In primo piano

en: Remove From Featured
it_IT: Rimuovi da In primo piano

en: Remove Personal Data
it_IT: Rimuovi data personali dagli ordini

en: Remove Version Parameter From JS & CSS Files
it_IT: Rimuovi i parametri di versione da file JS e CSS

en: Removed
it_IT: Rimosso

en: Renewable energy performance index
it_IT: Ricalcola l'indice di prestazione energetica

en: Renewable energy performance index Placeholder
it_IT: Ricalcola l'indice di prestazione energetica

en: Rental Details
it_IT: Dettagli Testimonial

en: Request Information Button
it_IT: Informazioni sull'agente

en: Request not valid
it_IT: Richiesta non valida

en: Required
it_IT: Obbligatorio

en: Required Fields
it_IT: Campi richiesti

en: Required Form Fields
it_IT: Campi richiesti

en: Required Update not Available
it_IT: Aggiornamento richiesto non disponibile

en: Requires Update
it_IT: Richiede l'aggiornamento

en: Reset Marker
it_IT: Ripristina Marker

en: Reset Password
it_IT: Resetta la password

en: Reset password Session key expired.
it_IT: Reimposta password Chiave sessione scaduta.

en: Restaurants
it_IT: Ristoranti

en: Restrict user admin panel access
it_IT: Limita l'accesso al pannello di amministrazione utente

en: Results Found
it_IT: Spiacente Nessun risultato trovato

en: Return to Required Plugins Installer
it_IT: torna ai plugin richiesti

en: Return to the Dashboard
it_IT: Ritorna alla Dashboard

en: Retype Password
it_IT: Ripeti password

en: Review
it_IT: Recensione

en: Review Title:
it_IT: titolo della recensione

en: Review has been submitted successfully!
it_IT: Messaggio inviato con successo!

en: Review title field is empty!
it_IT: Il campo data è vuoto!

en: Reviews
it_IT: Recensioni

en: Reviews & Ratings
it_IT: Recensioni e valutazioni

en: Reviews title
it_IT: titolo della recensione

en: Revolution Slider
it_IT: Slider revolution

en: Right Align
it_IT: Allinea a destra

en: Right Sidebar
it_IT: Barra laterale destra

en: Role not updated!
it_IT: Ruolo non aggiornato!

en: Role updated!
it_IT: Ruolo aggiornato!

en: Rooms
it_IT: Stanze

en: Russian Federation
it_IT: Federazione Russa

en: Rwanda
it_IT: Ruanda

en: Saint Helena
it_IT: Sant'Elena

en: Saint Kitts and Nevis
it_IT: Saint Kitts e Nevis

en: Saint Lucia
it_IT: Santa Lucia

en: Saint Martin (French part)
it_IT: Saint Martin (parte francese)

en: Saint Pierre and Miquelon
it_IT: Saint Pierre e Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
it_IT: Saint Vincent e Grenadine

en: Sale or Rent Price
it_IT: Prezzo di vendita o affitto

en: Sale or Rent Price Placeholder
it_IT: Prezzo di vendita o affitto

en: Same as defined in Theme Options
it_IT: Come definito in Opzioni tema

en: Sandbox = test API. LIVE = real payments API
it_IT: Sandbox = test API. LIVE = API per pagamenti reali

en: Sao Tome and Principe
it_IT: Sao Tome e Principe

en: Satelite
it_IT: Satellite

en: Saudi Arabia
it_IT: Arabia Saudita

en: Save
it_IT: Salvare

en: Save Changes
it_IT: Ricerche salvate

en: Save Search Button
it_IT: Ricerche salvate

en: Save as Draft
it_IT: Salva come bozza

en: Save this Search?
it_IT: Salva questa ricerca?

en: Saved Search Button
it_IT: Ricerche salvate

en: Saved Searches
it_IT: Ricerche salvate

en: Schedule Tour
it_IT: Pianifica un tour

en: Schedule a Tour
it_IT: Pianifica un tour

en: Schedule a Tour title
it_IT: Pianifica un tour

en: Search
it_IT: Ricerca

en: Search Agency
it_IT: Cerca agenzia

en: Search Agent
it_IT: Agente di ricerca

en: Search Button
it_IT: Opzioni di ricerca

en: Search Button Background Color
it_IT: Colore di sfondo del pulsante di ricerca

en: Search Button Border Color
it_IT: Colore del bordo del pulsante di ricerca

en: Search Button Text Color
it_IT: Colore testo pulsante di ricerca

en: Search Invoices
it_IT: Cerca fatture

en: Search Layout
it_IT: Layout del piè di pagina

en: Search Listing
it_IT: Cerca Annuncio

en: Search Options
it_IT: Opzioni di ricerca

en: Search Pages
it_IT: Cerca pagine

en: Search Parameters
it_IT: Parametri di ricerca:

en: Search Position
it_IT: Posizione di ricerca

en: Search Position
it_IT: Posizione di ricerca

en: Search Reslt Page
it_IT: Cerca pagina di ricerca

en: Search Result Page
it_IT: Pagina dei risultati di ricerca

en: Search Result Page Layout
it_IT: Pagina dei risultati di ricerca

en: Search Results Page
it_IT: Pagina dei risultati di ricerca

en: Search Results for "%s" Query
it_IT: Risultati della ricerca per "%s" Query

en: Search Sidebar
it_IT: Cerca nella barra laterale

en: Search State, City or Area
it_IT: Cerca Stato, Città o Zona

en: Search Style
it_IT: Stile di ricerca

en: Search Tabs
it_IT: Cerca pagine

en: Search is saved. You will receive an email notification when new properties matching your search will be published
it_IT: La ricerca viene salvata. Riceverai una notifica via email quando verranno pubblicate nuove proprietà corrispondenti alla tua ricerca

en: Searches
it_IT: Ricerca

en: Searching...
it_IT: Ricerca in corso ...

en: Second Price
it_IT: Prezzo breve

en: Second Price ( Display optional price for rental or square feet )
it_IT: Secondo prezzo (Visualizza prezzo opzionale per il noleggio o piedi quadrati)

en: Second Price Placeholder
it_IT: Secondo prezzo (facoltativo)

en: Secondary Color
it_IT: Colore secondario

en: Secondary Hover Color
it_IT: Colore al passaggio del mouse secondario

en: Secret Key
it_IT: Chiave segreta

en: Section Title
it_IT: Titolo della sezione

en: Sections Titles
it_IT: Titolo della sezione

en: Security check failed!
it_IT: Controllo di sicurezza fallito!

en: See all reviews
it_IT: recensioni

en: Select
it_IT: Seleziona città

en: Select All
it_IT: Seleziona il ruolo

en: Select City
it_IT: Seleziona città

en: Select Country
it_IT: Seleziona città

en: Select Image Button
it_IT: Seleziona Immagini

en: Select Label
it_IT: Seleziona pagine

en: Select Package:
it_IT: Seleziona il pacchetto:

en: Select Pages
it_IT: Seleziona pagine

en: Select Sidebar
it_IT: Seleziona la barra laterale

en: Select State
it_IT: Seleziona lo stato

en: Select Version
it_IT: Seleziona la posizione di ricerca

en: Select Your Public Name
it_IT: Seleziona la data del tour

en: Select a Date
it_IT: Seleziona la data del tour

en: Select a Property
it_IT: Proprietà singola

en: Select a city where to start the property map on header page. You can select multiple cities or keep all un-select to display properties from all the cities
it_IT: Scegli la città per le proprietà  sull'intestazione della mappa, puoi selezionare più città o mantenere tutte le non-selezionate per mostrare da tutte le città

en: Select a date
it_IT: Seleziona la data del tour

en: Select a property
it_IT: Proprietà singola

en: Select an Agency
it_IT: Seleziona pagine

en: Select an Agent
it_IT: Seleziona pagine

en: Select an Slider
it_IT: Seleziona un cursore

en: Select body background color
it_IT: Scegli il colore di sfondo del body.

en: Select city which has this area.
it_IT: Seleziona la città che ha quest'area.

en: Select country which has this state.
it_IT: Seleziona il Paese che ha questo stato.

en: Select expiry time for selected currency.
it_IT: Seleziona la data di scadenza per la valuta selezionata.

en: Select how many similar properties to display
it_IT: Seleziona la vista per proprietà simili.

en: Select in which page templates you want the sidebars to be sticky
it_IT: Seleziona su quali pagine vuoi mostrare la ricerca

en: Select marker type for Google Maps
it_IT: Stile per Google Map

en: Select meta type
it_IT: Seleziona il tipo di grafico

en: Select meta type for listing preview lightbox
it_IT: Seleziona il tipo per le proprietà simili.

en: Select on which pages you want to display the search
it_IT: Seleziona su quali pagine vuoi mostrare la ricerca

en: Select placeholder text color
it_IT: Colore del testo del banner dell'Intestazione.

en: Select property details module background color.
it_IT: Seleziona il colore di sfondo dei dettagli della proprietà.

en: Select property details module border color.
it_IT: Seleziona il colore di sfondo dei dettagli della proprietà.

en: Select property layout to display on the half map page.
it_IT: Seleziona il layout delle proprietà per la pagina dei risultati di ricerca.

en: Select rating!
it_IT: Seleziona pagine

en: Select search style
it_IT: Seleziona lo stile di ricerca

en: Select state which has this city.
it_IT: Seleziona lo stato che ha questa città.

en: Select taxonomies (type, status, country, city, state, features, areas, labels) pages layout
it_IT: Seleziona layout tassonomie (tipo, stato, città, stato, caratteristiche, quartiere, etichette)

en: Select the Appropriate Rent Status
it_IT: Seleziona lo stato di affitto appropriato

en: Select the advanced button background color
it_IT: Seleziona il colore di sfondo del pulsante.

en: Select the advanced button border color
it_IT: Colore pulsante avanzato

en: Select the advanced button text color
it_IT: Colore pulsante avanzato

en: Select the advanced search background color
it_IT: Seleziona il colore di sfondo dell'area di intestazione

en: Select the background color
it_IT: Scegli il colore di fondo del footer di pagina

en: Select the background color for half map side search
it_IT: Seleziona il colore di sfondo per il menu dei dispositivi mobili

en: Select the background color of the menu tabs
it_IT: Seleziona il colore di sfondo per il menu dei dispositivi mobili

en: Select the background color of the menu tabs on hover
it_IT: Seleziona il colore di sfondo per il menu dei dispositivi mobili

en: Select the background color of the mobile header
it_IT: Seleziona il colore di sfondo per il menu dei dispositivi mobili

en: Select the banner version
it_IT: Seleziona la posizione di ricerca

en: Select the banner version you want to display in the property detail page
it_IT: Scegli quali dati vuoi nascondere nella pagina dei dettagli delle proprietà.

en: Select the body text color
it_IT: Colore del testo del pulsante

en: Select the border color
it_IT: Seleziona lo stile dell'intestazione

en: Select the border color of the menu tabs
it_IT: Seleziona lo stato di affitto appropriato

en: Select the border dimention and style
it_IT: Seleziona lo stile dell'intestazione

en: Select the bottom version
it_IT: Seleziona i termini di yelp

en: Select the button background color
it_IT: Seleziona il colore di sfondo del pulsante.

en: Select the button background color on hover
it_IT: Seleziona il colore di sfondo del pulsante.

en: Select the button border color on hover
it_IT: Colore del bordo del pulsante di ricerca

en: Select the button border options
it_IT: Colore del bordo del pulsante di ricerca

en: Select the call us background color
it_IT: Scegli il colore di fondo del footer di pagina

en: Select the contet layout
it_IT: Seleziona lo stato di affitto appropriato

en: Select the currency symbol position
it_IT: Seleziona la posizione di ricerca

en: Select the currency to use for paid submissions
it_IT: Valuta per richiesta a pagamento

en: Select the decimal points
it_IT: Numero di punti decimali?

en: Select the default currency
it_IT: Seleziona il Paese di default

en: Select the distance unit
it_IT: Seleziona allegato

en: Select the distance unit.
it_IT: Unità di distanza di Yelp.

en: Select the footer bottom background color
it_IT: Scegli il colore di sfondo del footer in basso

en: Select the footer layout
it_IT: Seleziona la data del tour

en: Select the footer links hover color
it_IT: Seleziona il colore al passaggio del mouse

en: Select the footer text color
it_IT: Seleziona il colore al passaggio del mouse

en: Select the footer top background color
it_IT: Scegli il colore di sfondo del footer in basso

en: Select the header layout
it_IT: Seleziona lo stile dell'intestazione

en: Select the heading font ( h1, h2, h3, h3 etc ).
it_IT: Seleziona le opzioni di carattere personalizzate per le intestazioni (h1, h2, h3, h3 ecc.).

en: Select the label background color
it_IT: Scegli il colore di sfondo del body.

en: Select the label text color
it_IT: Colore del testo del banner dell'Intestazione.

en: Select the layout
it_IT: Seleziona la data del tour

en: Select the layout for search result page.
it_IT: Seleziona il layout per la pagina dei risultati di ricerca.

en: Select the listings layout for the agency detail page
it_IT: Seleziona il layout degli annunci per la pagina di tassonomia.

en: Select the listings layout for the agent detail page
it_IT: Seleziona il layout degli annunci per la pagina di tassonomia.

en: Select the listings layout for the taxonomy page.
it_IT: Seleziona il layout degli annunci per la pagina di tassonomia.

en: Select the listings order.
it_IT: Seleziona l'ordine predefinito di visualizzazione degli annunci di agenti.

en: Select the map system that you want to use
it_IT: Seleziona l'unità di misura che userai sul sito web

en: Select the map type
it_IT: Seleziona il tipo di grafico

en: Select the measurement unit you will use on the website
it_IT: Seleziona l'unità di misura che userai sul sito web

en: Select the menu background color
it_IT: Seleziona il colore di sfondo del pulsante.

en: Select the navigation align
it_IT: Seleziona allineamento di navigazione

en: Select the navigation background color
it_IT: Seleziona il colore di sfondo del pulsante.

en: Select the navigation font.
it_IT: Seleziona allineamento di navigazione

en: Select the open/close button background color
it_IT: Colore di sfondo pulsante Apri / Chiudi

en: Select the open/close button text color
it_IT: Colore pulsante Apri / Chiudi

en: Select the page background type
it_IT: Scegli lo sfondo della pagina

en: Select the page header type
it_IT: Scegli il tipo di intestazione della pagina

en: Select the primary color.
it_IT: Scegli il colore principale del sito web.

en: Select the primary hover color.
it_IT: Scegli il colore del passaggio del mouse sul sito web principale.

en: Select the properties layout for search result page.
it_IT: Seleziona il layout delle proprietà per la pagina dei risultati di ricerca.

en: Select the results page properties order.
it_IT: Seleziona il tipo per le proprietà simili.

en: Select the search button background color
it_IT: Colore di sfondo del pulsante di ricerca

en: Select the search button border color
it_IT: Colore del bordo del pulsante di ricerca

en: Select the search button text color
it_IT: Colore testo pulsante di ricerca

en: Select the search criteria for bedrooms, Rooms and bathrooms
it_IT: Criteri di ricerca per camere da letto e bagni

en: Select the search layout
it_IT: Seleziona lo stile di ricerca

en: Select the search position
it_IT: Seleziona la posizione di ricerca

en: Select the secondary color.
it_IT: Scegli il colore secondario del sito web.

en: Select the secondary hover color.
it_IT: Scegli il colore del passaggio del mouse sul sito web secondario.

en: Select the social icons color
it_IT: Colore delle icone social

en: Select the spash page header Layout
it_IT: Layout della pagina Splash

en: Select the status
it_IT: Seleziona lo stato

en: Select the submission type.
it_IT: Oggetto per la richiesta

en: Select the taxonomy page listings order.
it_IT: Seleziona l'ordine di visualizzazione predefinito della pagina di tassonomia degli annunci.

en: Select the text color
it_IT: Colore del testo del banner dell'Intestazione.

en: Select the text color of the menu tabs
it_IT: Seleziona lo stato di affitto appropriato

en: Select the top area background color
it_IT: Seleziona il colore di sfondo dell'area di intestazione

en: Select the top area text color
it_IT: Seleziona il colore del testo dell'area in alto nell'intestazione

en: Select the view to display for similar properties.
it_IT: Seleziona la vista per proprietà simili.

en: Select the which one has to be the first tab
it_IT: Seleziona lo stato che ha questa città.

en: Select what you want to display as first field in the banner search
it_IT: Vuoi visualizzare questa proprietà nello slider?

en: Select which fields you want to disable from the Add New Property form
it_IT: Scegli quali campi vuoi nascondere sulla pagina delle proprietà aggiuntive?

en: Select which forms you want to use.
it_IT: Seleziona su quali pagine vuoi mostrare la ricerca

en: Select which information you want to hide from the property detail page
it_IT: Scegli quali dati vuoi nascondere nella pagina dei dettagli delle proprietà.

en: Select which page to use for Terms & Conditions
it_IT: Seleziona la pagina dei termini e condizioni

en: Select which user roles you want to disable
it_IT: Scegli quali ruoli vuoi disabilitare?

en: Select your account type
it_IT: Seleziona la data del tour

en: Select your request*
it_IT: Seleziona la data del tour*

en: Selected area will be used as base area for all conversions.
it_IT: L'area selezionata verrà utilizzata come area di base per tutte le conversioni.

en: Seller
it_IT: Venditore

en: Seller Role
it_IT: Ruolo del venditore

en: Send Email
it_IT: Inviare emails

en: Send Emails
it_IT: Inviare emails

en: Send Message Button
it_IT: Invia messaggio

en: Send Request
it_IT: Richiesta non valida

en: Send Via Email
it_IT: Inviare emails

en: Send the new user an email about their account.
it_IT: Invia al nuovo utente un'email relativa al proprio account.

en: Sending user info, please wait...
it_IT: Invio di informazioni utente, attendere ...

en: Sent for Approval
it_IT: Inviato per approvazione

en: Sent for approval
it_IT: Inviato per l'approvazione

en: Server Error: Make sure Email function working on your server!
it_IT: Errore del server: assicurati che la funzione di posta elettronica funzioni sul tuo server!

en: Session key expired.
it_IT: Chiave di sessione scaduta.

en: Set as Featured
it_IT: Imposta come in primo piano

en: Set as recurring payment
it_IT: Imposta come pagamento ricorrente

en: Set height of the space. You can add white space between elements to separate them beautifully.
it_IT: Imposta l'altezza dello spazio. Puoi aggiungere uno spazio bianco tra gli elementi per separarli magnificamente.

en: Set property content area type.
it_IT: Imposta il tipo di area del contenuto della proprietà.

en: Set the property top area type.
it_IT: Imposta il tipo di area superiore della proprietà.

en: Settings
it_IT: Impostazioni Paypal

en: Share
it_IT: Condividi

en: Share Property
it_IT: Condividi proprietà

en: Short Description
it_IT: Breve descrizione

en: Short Price
it_IT: Prezzo breve

en: Show
it_IT: Mostrare

en: Show All
it_IT: Mostra tutto

en: Show Child
it_IT: Mostra figlio

en: Show Child:
it_IT: Mostra figlio:

en: Show Count
it_IT: Mostra conteggio

en: Show Details
it_IT: Mostra dettagli

en: Show Featured Listings on Top
it_IT: Mostra gli annunci in primo piano in cima

en: Show Label
it_IT: Etichetta

en: Show Search
it_IT: Mostra ricerca

en: Show Specific Sidebar?
it_IT: Mostra barra laterale specifica?

en: Show featured properties
it_IT: Mostra proprietà in primo piano

en: Show latest posts by category
it_IT: Mostra gli ultimi messaggi per categoria

en: Show multi-select for property label
it_IT: Mostra proprietà singola per ID

en: Show multi-select for property status
it_IT: Abilita / Disabilita icone per caratteristiche di proprietà.

en: Show multi-select for property type
it_IT: Mostra proprietà singola per ID

en: Show on this page
it_IT: Mostra per questa pagina

en: Show photos from Flickr.
it_IT: Mostra foto da Flickr.

en: Show properties
it_IT: Mostra proprietà

en: Show properties Recently viewed properties
it_IT: Mostra proprietà Proprietà visualizzate di recente

en: Show properties by IDs
it_IT: Mostra proprietà per ID

en: Show property type, status, features, cities, states
it_IT: Mostra tipologia, stato, caratteristiche, città, stati

en: Show single property by id
it_IT: Mostra proprietà singola per ID

en: Show/Hide Data
it_IT: Mostra / nascondi dati

en: Show/Hide Form Fields
it_IT: Mostra / nascondi campi

en: Sign in with google
it_IT: accedi con google

en: Similar Listings
it_IT: Confronta gli annunci

en: Similar Listings title
it_IT: Confronta gli annunci

en: Similar Properties
it_IT: Proprietà simili

en: Similar Properties Criteria
it_IT: Proprietà simili

en: Similar Properties Number
it_IT: Proprietà simili

en: Similar Properties View
it_IT: Proprietà simili

en: Single Listing Map
it_IT: Visualizza annuncio

en: Single Property
it_IT: Proprietà singola

en: Sint Maarten (Dutch part)
it_IT: Sint Maarten (parte olandese)

en: Site Key
it_IT: Chiave del sito

en: Size
it_IT: Dimensione

en: Size Postfix
it_IT: Dimensione Postfix

en: Size Postfix Placeholder
it_IT: Dimensione Postfix

en: Size Postfix Tooltip
it_IT: Dimensione Postfix

en: Slider Image
it_IT: Immagine del cursore

en: Slider Image Size
it_IT: Immagine del cursore

en: Slides To Scroll:
it_IT: Diapositive da scorrere:

en: Slides To Show:
it_IT: Diapositive da mostrare:

en: Slovakia
it_IT: Slovacchia

en: Slovakia (Slovak Republic)
it_IT: Slovacchia (Repubblica slovacca)

en: Social
it_IT: Social Media

en: Social Icon
it_IT: Icona social

en: Social Icons
it_IT: Icone social

en: Social Icons Color
it_IT: Colore delle icone social

en: Social Icons color
it_IT: Colore delle icone social

en: Social Info
it_IT: Informazioni sociali

en: Social Media
it_IT: Social media

en: Social Media Icons
it_IT: Social media

en: Solomon Islands
it_IT: Isole Salomone

en: Somalia, Somali Republic
it_IT: Somalia, Repubblica somala

en: Some errors occurred! Please try again.
it_IT: Alcuni errori si sono verificati! Per favore riprova.

en: Somebody ordered a new Wire Transfer
it_IT: Qualcuno ha ordinato un nuovo bonifico

en: Something went wrong
it_IT: Oops! Qualcosa è andato storto.

en: Something went wrong with the plugin API.
it_IT: Qualcosa è andato storto con l'API plugin.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
it_IT: Siamo spiacenti, ma nulla corrisponde ai termini di ricerca. Riprova con alcune parole chiave diverse.

en: Sort By
it_IT: Ordina per

en: Sort by
it_IT: Ordina per:

en: Sort by:
it_IT: Ordina per:

en: Source
it_IT: Fonte

en: South Africa
it_IT: Sud Africa

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
it_IT: Georgia del Sud e Isole Sandwich del Sud

en: Spain
it_IT: Spagna

en: Specialties
it_IT: Pagine specifiche

en: Specific Pages
it_IT: Pagine specifiche

en: Specify Pages
it_IT: Pagine specifiche

en: Splash Page
it_IT: Pagina Splash

en: Splash Page & Transparent Header Logo
it_IT: Logo Splash e intestazione trasparente

en: Splash Page & Transparent Header Logo (For Retina Screens)
it_IT: Logo Splash e intestazione trasparente

en: Splash Page Subtitle
it_IT: Sottotitoli della pagina Splash

en: Square Feet
it_IT: Piedi quadrati

en: Square Feet Text
it_IT: Testo dei piedi quadrati

en: Square Meters
it_IT: Metri quadrati

en: Square Meters Text
it_IT: Testo dei metri quadrati

en: Standard Logo Height
it_IT: Altezza logo standard

en: Standard Logo Width
it_IT: Larghezza standard del logo

en: Start date
it_IT: Data d'inizio

en: State
it_IT: Stato

en: State :
it_IT: Data :

en: State required
it_IT: Stato richiesto

en: State, City, Area dropdowns.
it_IT: Menu a discesa Stato, Città, Zona.

en: State/County
it_IT: Stato / Paese

en: State/county
it_IT: Stato / Paese:

en: State/county Label
it_IT: Stato / Paese:

en: State/county Placeholder
it_IT: Stato / Paese:

en: States
it_IT: Stati

en: Status
it_IT: Tipo di contratto

en: Statuses
it_IT: Tipo di contratto

en: Sticky Advanced Search - Desktop
it_IT: Ricerca avanzata fissa

en: Sticky Advanced Search - Mobile
it_IT: Ricerca avanzata fissa

en: Sticky Sidebar
it_IT: Barra laterale fissa

en: Streat Address
it_IT: Indirizzo

en: Streat Address Placeholder
it_IT: Indirizzo richiesto

en: Street address (64 characters max)
it_IT: Indirizzo (massimo 64 caratteri)

en: Street address required
it_IT: Indirizzo richiesto

en: Stripe
it_IT: Banda

en: Stripe Consumer Profile
it_IT: Profilo Stripe Customer

en: Stripe Settings
it_IT: Impostazioni Stripe

en: Style
it_IT: Stile

en: Style for Google Map
it_IT: Stile per Google Map

en: Styling
it_IT: Stile

en: Sub Listings
it_IT: Sotto annunci

en: Sub Menu
it_IT: Menu a discesa

en: Sub Menu Active Color
it_IT: Colore pulsante menu

en: Sub Title:
it_IT: Titolo secondario:

en: Sub listings
it_IT: Sotto annunci

en: Sub listings title
it_IT: Sotto annunci

en: Subject for Admin - Expired Listing
it_IT: Oggetto per amministratore - Annuncio scaduto

en: Subject for Admin - Featured Submission
it_IT: Oggetto per l'amministratore - Richiesta in primo piano

en: Subject for Admin - New wire Transfer
it_IT: Oggetto per Admin - Nuovo bonifico

en: Subject for Admin - Paid Submission
it_IT: Oggetto per amministratore - Richiesta a pagamento

en: Subject for Admin - Submission
it_IT: Oggetto per amministratore - Richiesta

en: Subject for Approved Listing
it_IT: Oggetto per l'annuncio approvato

en: Subject for Expired Listing
it_IT: Oggetto dell'annuncio scaduto

en: Subject for Featured Submission
it_IT: Oggetto per la richiesta in primo piano

en: Subject for Free Listing Expired
it_IT: Oggetto per l'annuncio gratuito scaduto

en: Subject for Matching Submissions
it_IT: Oggetto per le richieste corrispondenti

en: Subject for Membership Cancelled
it_IT: Oggetto di iscrizione annullato

en: Subject for New User Admin Notification
it_IT: Oggetto per la notifica dell'amministratore di un nuovo utente

en: Subject for New User Notification
it_IT: Oggetto per la notifica di un nuovo utente

en: Subject for New wire Transfer
it_IT: Oggetto per nuovo bonifico bancario

en: Subject for Paid Submission
it_IT: Oggetto per richiesta a pagamento

en: Subject for Purchase Activated
it_IT: Oggetto per l'acquisto attivato

en: Subject for Recurring Payment
it_IT: Oggetto per pagamento ricorrente

en: Subject for Submission
it_IT: Oggetto per la richiesta

en: Submission & Featured Payment
it_IT: Richiesta e pagamento in primo piano

en: Submission Fee
it_IT: Quota di partecipazione:

en: Submission Payment
it_IT: Pagamento richiesta

en: Submission Price
it_IT: Quota di partecipazione:

en: Submit
it_IT: Invia

en: Submit Property
it_IT: Invia proprietà

en: Submit Review
it_IT: invia recensione

en: Submitted successfully.
it_IT: Plugin attivato con successo.

en: Submitting, Please wait...
it_IT: Invio, attendere prego ...

en: Subtitle
it_IT: Sottotitolo

en: Successfull
it_IT: Di successo

en: Suggestions
it_IT: Opzioni degli agenti

en: Support
it_IT: Supporto

en: Svalbard & Jan Mayen Islands
it_IT: Isole Svalbard e Jan Mayen

en: Svalbard and Jan Mayen
it_IT: Svalbard e Jan Mayen

en: Sweden
it_IT: Svezia

en: Switzerland
it_IT: Svizzera

en: Syrian Arab Republic
it_IT: Repubblica Araba Siriana

en: Tabs
it_IT: Tab

en: Tabs Limit
it_IT: Limite di funzionalità

en: Tabs One
it_IT: Tab uno

en: Tabs Two
it_IT: Tab due

en: Tabs Vertical
it_IT: Tab verticali

en: Tags
it_IT: Tag:

en: Taiwan, Province of China
it_IT: Taiwan, provincia della Cina

en: Tanzania, United Republic of
it_IT: Tanzania, Repubblica Unita di

en: Tax
it_IT: Imposta

en: Tax Number
it_IT: Codice fiscale

en: Taxes
it_IT: Le tasse

en: Taxonomies
it_IT: Tassonomia

en: Taxonomies Layout
it_IT: Layout tassonomie

en: Taxonomy
it_IT: Tassonomia

en: Team
it_IT: Squadra

en: Templates
it_IT: Template mezza mappa

en: Terms & Conditions
it_IT: Termini & Condizioni

en: Terms & Conditions Page
it_IT: Termini & Condizioni

en: Terrain
it_IT: Terreno

en: Testimonial Details
it_IT: Dettagli Testimonial

en: Testimonials
it_IT: Testimonianze

en: Testimonials Type:
it_IT: Testimonianze Tipo:

en: Text
it_IT: Testo

en: Text Color
it_IT: Colore del testo

en: Text Color Hover
it_IT: Colore del testo

en: Text color for price range slider and other features
it_IT: Scegli il colore del testo come "altre caratteristiche" ecc

en: Text:
it_IT: Testo:

en: Thailand
it_IT: Tailandia

en: Thank You Message
it_IT: Pagina di ringraziamento

en: Thank You Page
it_IT: Pagina di ringraziamento

en: The Email you entered is not valid. Please try again.
it_IT: L'email che hai inserito non è valida. Per favore riprova.

en: The email field is empty.
it_IT: Il campo email è vuoto.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
it_IT: Il seguente plug-in deve essere aggiornato alla sua versione più recente per garantire la massima compatibilità con questo tema: %1$s.

en: The following plugin was activated successfully:
it_IT: Il seguente plug-in è stato attivato correttamente:

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s.
it_IT: Il seguente plugin consigliato è attualmente inattivo: %1$s.

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s.
it_IT: Il seguente plugin richiesto è attualmente inattivo: %1$s.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
it_IT: Il processo di installazione e attivazione sta iniziando. Alcuni processi potrebbero richiedere del tempo, quindi per favore sii paziente.

en: The installation of %1$s failed.
it_IT: L'installazione di %1$s non è riuscita.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
it_IT: Il processo di installazione sta iniziando. Alcuni processi potrebbero richiedere del tempo, quindi per favore sii paziente.

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
it_IT: Il pacchetto di plug-in remoto è composto da più di un file, ma i file non sono inclusi in una cartella.

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
it_IT: Il pacchetto del plugin remoto non contiene una cartella con lo slug desiderato e la rinomina non ha funzionato.

en: The rent prices will be displayed based on selected status.
it_IT: I prezzi degli affitti verranno visualizzati in base allo stato selezionato.

en: The request is invalid or malformed.
it_IT: La richiesta non è valida o incorretta

en: The response parameter is invalid or malformed.
it_IT: Il parametro di risposta non è valido o incorretto.

en: The response parameter is missing.
it_IT: Il parametro di risposta è mancante.

en: The secret parameter is invalid or malformed.
it_IT: Il parametro segreto non è valido o incorretto.

en: The secret parameter is missing.
it_IT: Il parametro segreto è mancante.

en: Theme Options
it_IT: Opzioni del tema

en: There are no taxonomy found
it_IT: Nessuna tassonomia trovata

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
it_IT: Ci sono uno o più plugin obbligatori o richiesti da installare, aggiornare o attivare.

en: There is an update available for: %1$s.
it_IT: È disponibile un aggiornamento per: %1$s.

en: This Email is already used by another user. Please try a different one.
it_IT: Questa email è già utilizzata da un altro utente. Si prega di provarne uno diverso.

en: This applies for the calendar field type available for properties.
it_IT: Questo vale per il tipo di campo del calendario disponibile per le proprietà.

en: This email address is already registered
it_IT: Questo indirizzo email è già stato registrato

en: This email address is already registered.
it_IT: Questo indirizzo email è già stato registrato.

en: This email address will receive a copy of message sent to agent from property detail page.
it_IT: Questo indirizzo email riceverà una copia del messaggio inviato all'agente dalla pagina dei dettagli della proprietà.

en: This file is mandatory
it_IT: Il campo orario  è vuoto!

en: This is not a valid request
it_IT: Questa non è una richiesta valida

en: This must be a URL.
it_IT: Questo deve essere un URL.

en: This option only works if you are using the header 4. You can choose the header 4 from theme options
it_IT: Funzionerà solo con l'intestazione 4, puoi scegliere l'intestazione 4 dalle opzioni del tema

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
it_IT: Questo plugin deve essere aggiornato per essere compatibile con il tuo tema.

en: This setting works for the advanced search over headers map, video, image, etc.
it_IT: Ricerca avanzata sulla mappa delle intestazioni, colore del video ecc

en: This theme recommends the following plugin: %1$s.
it_IT: Questo tema consiglia il seguente plugin: %1$s.

en: This theme requires the following plugin: %1$s.
it_IT: Questo tema richiede il seguente plugin: %1$s.

en: This username is already registered.
it_IT: Questo nome utente è già registrato.

en: Thousands Separator
it_IT: Separatore di migliaia

en: Thread success fully created!
it_IT: Thread di successo completamente creato!

en: Three
it_IT: Tre

en: Thumb
it_IT: Thumbnail

en: Thumbnail height
it_IT: Altezza miniatura

en: Thumbnail width
it_IT: Larghezza miniatura

en: Thumbnails
it_IT: Miniature

en: Time
it_IT: Ora

en: Time Period
it_IT: Periodo di tempo

en: Time field is empty!
it_IT: Il campo orario  è vuoto!

en: Timor-Leste
it_IT: Timor Est

en: Title
it_IT: Titolo

en: Title / Position
it_IT: Posizione del titolo

en: Title*
it_IT: Titolo

en: Title/Position
it_IT: Posizione del titolo

en: Title:
it_IT: Titolo:

en: To
it_IT: a

en: To Activate <span class="count">(%s)</span>
it_IT: Per attivare <span class = "count"> (% s) </ span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span>
it_IT: Per installare <span class = "count">(%s)</span>

en: To:
it_IT: A:

en: Toggle Select
it_IT: Attiva/disattiva selezione

en: Toggle navigation
it_IT: Bordo di navigazione per dispositivi mobili

en: Top Area
it_IT: Intestazione Area superiore

en: Top Area Background Color
it_IT: Colore di sfondo del grafico

en: Top Bar Left Area
it_IT: Area sinistra barra superiore

en: Top Browsers
it_IT: Top Bar

en: Top Countries
it_IT: Paesi

en: Top Menu
it_IT: Menu top

en: Top Platforms
it_IT: Top Bar

en: Top Row Fields
it_IT: Mostra / nascondi campi

en: Total
it_IT: Totale

en: Total Amount
it_IT: Importo totale

en: Total Invoices:
it_IT: Fatture totali:

en: Total Price
it_IT: Prezzo totale:

en: Total Price:
it_IT: Prezzo totale:

en: Total With Down Payment:
it_IT: Acconto

en: Translation
it_IT: Trasporti

en: Transparent Header - Create Listing Button
it_IT: Crea pulsante annuncio

en: Transportation
it_IT: Trasporti

en: Trinidad and Tobago
it_IT: Trinidad e Tobago

en: Turks and Caicos Islands
it_IT: Isole Turks e Caicos

en: Twitter Profile Link
it_IT: Link profilo Twitter

en: Two
it_IT: Due

en: Type
it_IT: Tipologia

en: Type your note here...
it_IT: Scrivi qui il tuo messaggio...

en: Types
it_IT: tipi

en: Typography
it_IT: Tipografia

en: Ukraine
it_IT: Ucraina

en: Under Banners (Sliders, Map, Video, etc)
it_IT: Sotto Banner (cursori, mappa, video ecc.)

en: Under Navigation
it_IT: Sotto la navigazione

en: Under banner ( Slider, Map etc )
it_IT: Sotto il banner (cursore, mappa, ecc.)

en: Unique
it_IT: Martinique

en: Unique Views
it_IT: Visualizzazioni di pagina

en: United Arab Emirates
it_IT: Emirati Arabi Uniti

en: United Kingdom
it_IT: Regno Unito

en: United States
it_IT: Stati Uniti

en: United States Minor Outlying Islands
it_IT: Isole minori secondarie degli Stati Uniti

en: United States Virgin Islands
it_IT: Isole Vergini Americane

en: Unknown
it_IT: sconosciuto

en: Unlimited
it_IT: Illimitato

en: Unlimited Images
it_IT: Immagini illimitate

en: Unlimited Listings
it_IT: Annunci illimitati

en: Unlimited listings
it_IT: Annunci illimitati

en: Unverified Nonce!
it_IT: Non verificato!

en: Update
it_IT: Aggiornare

en: Update %2$s
it_IT: Aggiorna %2$s

en: Update Available <span class="count">(%s)</span>
it_IT: Aggiornamento disponibile <span class = "count">(%s)</span>

en: Update Password
it_IT: Aggiorna password

en: Update PayPal, Stripe and 2Checkout settings according to API type selection
it_IT: Aggiorna le impostazioni di PayPal, Stripe e 2Checkout in base alla selezione del tipo di API

en: Update Profile
it_IT: Aggiorna il profilo

en: Update Profile Picture
it_IT: Aggiorna immagine di profilo

en: Update Required
it_IT: Aggiornamento richiesto

en: Update Review
it_IT: Revisione dell'aggiornamento

en: Update recommended
it_IT: Aggiornamento consigliato

en: Updated Date
it_IT: Data aggiornata

en: Updated Ratings Approved by Admin
it_IT: Recensione e valutazioni approvate dall'amministratore

en: Updated on
it_IT: Aggiornato su

en: Updated reviews & ratings must be approved by the administrator
it_IT: Recensione e valutazioni approvate dall'amministratore

en: Updated successfully.
it_IT: Cancellato con successo

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
it_IT: Aggiornamento del plugin %1$s (%2$d / %3$d)

en: Updating Plugin: %s
it_IT: Aggiornamento del plugin: %s

en: Upgrade 2.0
it_IT: Pacchetto di aggiornamento

en: Upgrade Package
it_IT: Pacchetto di aggiornamento

en: Upgrade message from the plugin author:
it_IT: Aggiorna messaggio dall'autore del plugin:

en: Upgrade to Featured
it_IT: Aggiorna a In primo piano

en: Upgrade to Featured Listing
it_IT: Aggiorna a annuncio in primo piano

en: Upgrade to featured listing on
it_IT: Esegui l'upgrade all'annuncio in evidenza su

en: Upload Gallery Images
it_IT: Carica immagini della galleria:

en: Upload a video cover image
it_IT: Carica l'immagine del video

en: Upload icon
it_IT: Caricare

en: Upload image
it_IT: Carica immagine

en: Upload logo for lightbox.
it_IT: Carica logo per lightbox.

en: Upload the cover image file
it_IT: Carica l'immagine del video

en: Upload the favicon.
it_IT: Carica il tuo sito personalizzato favicon.

en: Upload the iPad icon (72px by 72px).
it_IT: Carica l'icona del tuo iPad personalizzato (72px per 72px).

en: Upload the iPad retina icon (144px by 144px).
it_IT: Carica la tua icona retina iPad personalizzata (144px per 144px).

en: Upload the iPhone icon (57px by 57px).
it_IT: Carica l'icona del tuo iPhone personalizzato (57px per 57px).

en: Upload the iPhone retina icon (114px by 114px).
it_IT: Carica la tua icona retina iPhone personalizzata (114px per 114px).

en: Upload the logo
it_IT: Carica il tuo logo del sito personalizzato.

en: Upload the logo for dashboard
it_IT: Carica logo per lightbox.

en: Upload the logo for mobile devices.
it_IT: Carica il tuo logo del sito personalizzato per i dispositivi mobili.

en: Upload the logo for retina devices
it_IT: Carica il logo dell'azienda per le fatture.

en: Upload the logo for the splash page and the transparent header
it_IT: Carica il tuo logo personalizzato per la splash page e l'intestazione trasparente.

en: Upload the logo.
it_IT: Carica il tuo logo del sito personalizzato.

en: Upload the map cluster icon.
it_IT: Carica l'icona del cluster della mappa.

en: Upload the mp4 file
it_IT: Aggiorna il profilo

en: Upload the ogv file
it_IT: Aggiorna il profilo

en: Upload the retina logo for the mobile splash page
it_IT: Carica il tuo logo retina della pagina iniziale per dispositivi mobili (opzionale).

en: Upload the retina logo for the splash page and the transparent header
it_IT: Carica il tuo logo retina per la splash page e l'intestazione trasparente (opzionale).

en: Upload the video file
it_IT: Carica l'immagine del video

en: Upload your custom logo for email header.
it_IT: Carica il tuo logo personalizzato per l'intestazione dell'e-mail.

en: Upload your custom logo for mobile splash page.
it_IT: Carica il tuo logo personalizzato della pagina iniziale per dispositivi mobili.

en: Upload your custom site logo for print property.
it_IT: Carica il logo del tuo sito personalizzato per la proprietà di stampa.

en: Uploaded Attachments
it_IT: Allegati

en: Uruguay, Eastern Republic of
it_IT: Uruguay, Repubblica orientale di

en: Use %matching_submissions as matching submissions list, %listing_count for number of listing count
it_IT: Usa %matching_submissions come lista delle richieste corrispondenti, %listing_count per il conteggio degli annunci

en: Use https://snazzymaps.com/ to create styles
it_IT: Utilizza https://snazzymaps.com/ per creare stili

en: Use minify version of js files
it_IT: Utilizzare la versione minify dei file js

en: User Account Menu
it_IT: Menu account utente

en: User Agent ID
it_IT: ID agente utente

en: User ID (Buyer):
it_IT: ID utente (acquirente):

en: User Role:
it_IT: Ruolo utente:

en: User Roles
it_IT: Ruoli dell'utente

en: User Type :
it_IT: Ruolo utente:

en: Username
it_IT: Nome utente

en: Username (Buyer Name):
it_IT: Nome utente (nome dell'acquirente):

en: Username *
it_IT: Nome utente *

en: Username already exist!
it_IT: Questo nome utente è già registrato.

en: Username or Email
it_IT: Nome utente o email

en: Username:
it_IT: Nome utente:

en: Users can type the password on registration form
it_IT: Gli utenti possono digitare la password nel modulo di registrazione

en: Valid email address required
it_IT: È richiesto un indirizzo email valido

en: Valid file formats
it_IT: Formati di file validi

en: Value
it_IT: Valore

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
it_IT: Venezuela, Repubblica Bolivariana di

en: Version
it_IT: Versione

en: Version 1
it_IT: Versione 1

en: Version 2
it_IT: Versione 2

en: Version 3
it_IT: Versione 3

en: Version 4
it_IT: Versione 4

en: Version 5
it_IT: Versione 1

en: Version 6
it_IT: Versione 1

en: Video Cover Image
it_IT: Immagine video

en: Video Format
it_IT: Formato video

en: Video Image
it_IT: Immagine video

en: Video Url
it_IT: URL video

en: Video Url Placeholder
it_IT: URL video

en: Video title
it_IT: URL video

en: View
it_IT: Vista

en: View All
it_IT: Visualizza tutti i risultati

en: View All Results
it_IT: Visualizza tutti i risultati

en: View Details
it_IT: Visualizza dettagli

en: View Listing
it_IT: Visualizza annuncio

en: View Listings
it_IT: Mostra gli annunci

en: View Listings Button
it_IT: Mostra gli annunci

en: View Listings link
it_IT: Mostra gli annunci

en: View Profile
it_IT: Vedi profilo

en: View Public Profile
it_IT: Visualizza il profilo pubblico

en: View Stats
it_IT: Visualizza dettagli

en: View my listing
it_IT: Visualizza il mio annuncio

en: Views
it_IT: Visualizzazioni

en: Virgin Islands, British
it_IT: Isole Vergini, inglesi

en: Virgin Islands, U.S.
it_IT: Isole Vergini americane

en: Virtual Tour Placeholder
it_IT: Tour virtuale

en: Visitors expect smaller values for rent prices, So please provide the list of minimum and maximum rent prices below
it_IT: I visitatori si aspettano valori più bassi per i prezzi degli affitti, quindi si prega di fornire l'elenco dei prezzi di affitto minimi e massimi di seguito

en: WEBM
it_IT: File WEBM

en: WEBM File
it_IT: File WEBM

en: Walkscore
it_IT: WalkScore

en: Walkscore API Key
it_IT: Chiave APK Walkscore

en: Walkscore title
it_IT: Chiave APK Walkscore

en: Wallis and Futuna
it_IT: Wallis e Futuna

en: Want to set single listing expire days?
it_IT: Vuoi impostare la scadenza di un singolo annuncio?

en: We didn't find any results
it_IT: Non abbiamo trovato alcun risultato

en: We didn’t find any results
it_IT: Non abbiamo trovato alcun risultato

en: We received your Wire Transfer payment request on  %website_url !
    Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
    The invoice number is: %invoice_no, Amount: %total_price.
    Instructions:  %payment_details.
it_IT: Abbiamo ricevuto la tua richiesta di pagamento tramite bonifico bancario su %website_url!
    Si prega di seguire le istruzioni qui sotto per iniziare l'invio delle proprietà il più presto possibile.
    Il numero della fattura è: %invoice_no, Importo: %total_price.
    Istruzioni: %payment_details.

en: We strongly encourage you to get an APIs Console key and post the code in Theme Options. You can get it from <a target="_blank" href="https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/tutorial#api_key">here</a>.
it_IT: Ti consigliamo vivamente di ottenere una chiave della console API e di pubblicare il codice in Opzioni tema. Puoi scaricarlo da <a target="_blank" href="https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/tutorial#api_key"> qui </a>.

en: Website
it_IT: Sito web

en: Website :
it_IT: Sito web:

en: Website Url
it_IT: URL del sito

en: Week
it_IT: Settimana

en: Weekly
it_IT: Settimanalmente

en: Weekly Payment
it_IT: Pagamento settimanale

en: Welcome Title
it_IT: Titolo di benvenuto

en: Western Sahara
it_IT: Sahara occidentale

en: What would you like to show on top bar left area.
it_IT: Cosa ti piacerebbe mostrare sulla barra in alto a sinistra.

en: What would you like to show on top bar right area.
it_IT: Cosa ti piacerebbe mostrare sulla barra in alto a destra.

en: What's Nearby? title
it_IT: Cosa c'è nelle vicinanze?

en: What's my Flickr ID?
it_IT: Qual è il mio ID Flickr?

en: Where to display?
it_IT: Non visualizzare

en: Which city has this area?
it_IT: Quale città ha questa zona?

en: Which country has this state?
it_IT: Quale paese ha questo stato?

en: Which state has this city?
it_IT: Quale stato ha questa città?

en: Widgets in this area will be show in footer column four
it_IT: I widget in quest'area verranno visualizzati nella colonna 4 del footer

en: Widgets in this area will be show in footer column one
it_IT: I widget in quest'area verranno visualizzati nella colonna dei footer 1

en: Widgets in this area will be show in footer column three
it_IT: I widget in quest'area verranno visualizzati nella colonna tre del footer

en: Widgets in this area will be show in footer column two
it_IT: I widget in quest'area verranno visualizzati nella colonna 2 del footer

en: Widgets in this area will be shown in agencies template and agency detail page.
it_IT: I widget in quest'area verranno visualizzati nel template di agenzie e nella pagina dei dettagli dell'agenzia.

en: Widgets in this area will be shown in agents template and angent detail page.
it_IT: I widget in quest'area verranno mostrati nel template di agenti e nella pagina dei dettagli

en: Widgets in this area will be shown in page sidebar.
it_IT: I widget in quest'area verranno visualizzati nella barra laterale della pagina.

en: Widgets in this area will be shown in property listings sidebar.
it_IT: I widget in quest'area verranno mostrati nella barra laterale dgli annunci delle proprietà.

en: Widgets in this area will be shown in search result page.
it_IT: I widget in quest'area verranno mostrati nella pagina dei risultati di ricerca.

en: Widgets in this area will be shown in single property sidebar.
it_IT: I widget in quest'area verranno mostrati nella barra laterale della proprietà singola.

en: Widgets in this area will be shown in the blog sidebar.
it_IT: I widget in quest'area verranno visualizzati nella barra laterale del blog.

en: Wire Payment Received - Activate the purchase
it_IT: Pagamento via cavo ricevuto - Attiva l'acquisto

en: Wire instructions
it_IT: Istruzioni per il pagamento diretto

en: With Icons
it_IT: Icone

en: Without Featured
it_IT: Senza in primo piano

en: WordPress Repository
it_IT: Repository WordPress

en: Write a review
it_IT: Scrivere una recensione

en: Write review!
it_IT: Scrivere una recensione

en: Year
it_IT: Anno

en: Year Built
it_IT: Anno di costruzione

en: Year Built Label
it_IT: Anno di costruzione

en: Year Built Placeholder
it_IT: Anno di costruzione

en: Years:
it_IT: Anno

en: Yelp API Key
it_IT: API Key

en: Yelp Categories
it_IT: tutte le categorie

en: Yelp Distance Unit
it_IT: Unità di distanza di Yelp.

en: Yelp Nearby Places
it_IT: Luoghi nelle vicinanze tramite Yelp

en: Yelp Results Limit
it_IT: Limite del risultato di Yelp

en: Yes
it_IT: Sì

en: Yes Label
it_IT: Etichetta

en: You are not logged in or This property does not belong to logged in user.
it_IT: Non sei loggato o Questa proprietà non appartiene all'utente connesso.

en: You can contact %s via email %s
it_IT: Puoi contattare %s tramite email %s

en: You can make a post featured by clicking featured properties checkbox while add/edit post
it_IT: Puoi creare un post in evidenza facendo clic sulla casella di controllo delle proprietà in evidenza mentre aggiungi / modifica post

en: You can see more details here %s
it_IT: maggiori dettagli qui

en: You can select multiple pages
it_IT: È possibile selezionare più pagine

en: You can use %listing_title as listing title, %listing_url as listing link
it_IT: Puoi utilizzare %listing_title come titolo dell'annuncio, %list_url come link dell'annuncio

en: You don't have any agent listed.
it_IT: Non hai alcuna ricerca salvata

en: You don't have any contact at this moment.
it_IT: Non hai ancora nessuna proprietà!

en: You don't have any favorite listings yet!
it_IT: Non hai ancora nessuna proprietà preferita!

en: You don't have any favorite properties yet!
it_IT: Non hai ancora nessuna proprietà preferita!

en: You don't have any membership.
it_IT: Non hai alcuna ricerca salvata

en: You don't have any package! You need to buy your package.
it_IT: Non hai alcun pacchetto! Devi comprare il tuo pacchetto.

en: You don't have any properties yet!
it_IT: Non hai ancora nessuna proprietà!

en: You don't have any property listed.
it_IT: Non hai ancora nessuna proprietà!

en: You don't have any saved search
it_IT: Non hai alcuna ricerca salvata

en: You don't have any saved search.
it_IT: Non hai alcuna ricerca salvata

en: You don\'t have any package! You need to buy your package.
it_IT: Non hai alcun pacchetto! Devi comprare il tuo pacchetto.

en: You have a new message on
it_IT: Hai un nuovo messaggio

en: You have already used your free package, please choose different package.
it_IT: Hai già usato il tuo pacchetto gratuito, per favore scegli un pacchetto diverso.

en: You have new message!
it_IT: Hai un nuovo messaggio!

en: You have received a message from:
it_IT: Hai ricevuto un messaggio da:

en: You have received a message from:
it_IT: Hai ricevuto un messaggio da:

en: You have received new lead from:
it_IT: Hai ricevuto un nuovo messaggio da:

en: You have received new message from:
it_IT: Hai ricevuto un nuovo messaggio da:

en: You have used all the "Featured" listings in your package.
it_IT: Hai utilizzato tutti gli annunci "In primo piano" nel tuo pacchetto.

en: You ordered a new Wire Transfer
it_IT: Hai ordinato un nuovo bonifico

en: Your Current Package
it_IT: Il tuo pacchetto attuale

en: Your Email
it_IT: La tua email

en: Your Name
it_IT: Il tuo nome

en: Your Supported Currencies.
it_IT: Le tue valute supportate.

en: Your comment is awaiting moderation.
it_IT: Il tuo commento è in attesa di approvazione.

en: Your current package doesn\'t let you publish more properties! You need to upgrade your membership.
it_IT: Il tuo attuale pacchetto non ti consente di pubblicare più proprietà! Devi aggiornare la tua iscrizione.

en: Your email address*
it_IT: Inserisci il tuo indirizzo email*

en: Your information title
it_IT: Le tue informazioni

en: Your listing approved
it_IT: La tua inserzione è stata approvata

en: Your listing expired
it_IT: La tua inserzione è scaduta

en: Your message empty!
it_IT: Il tuo messaggio è vuoto!

en: Your message is empty!
it_IT: Il tuo messaggio è vuoto

en: Your new listing on %website_url
it_IT: La tua nuova inserzione su %website_url

en: Your purchase was activated
it_IT: Il tuo acquisto è stato attivato

en: Your username and password on %website_url
it_IT: Il tuo nome utente e password su %website_url

en: Zip/Post Code
it_IT: CAP

en: Zip/Postal Code
it_IT: CAP:

en: Zip/Postal Code Label
it_IT: CAP:

en: Zip/Postal Code Placeholder
it_IT: CAP:

en: Zipcode required
it_IT: Codice postale richiesto

en: [%s] Account Downgraded
it_IT: [% s] Account declassato

en: and
it_IT: e

en: at
it_IT: a

en: bath
it_IT: bagno

en: baths
it_IT: Bagni

en: bd
it_IT: ca

en: bed
it_IT: letto

en: beds
it_IT: Camere da letto

en: by
it_IT: di

en: day
it_IT: giorno

en: days
it_IT: giorni

en: enable or disable the marker cluster
it_IT: Abilita / disabilita la barra superiore dell'intestazione

en: from
it_IT: a partire da

en: keyword
it_IT: Parola chiave

en: month
it_IT: mese

en: months
it_IT: mesi

en: out of
it_IT: fuori da

en: reCAPTCHA Failed:
it_IT: reCAPTCHA non riuscito:

en: reCaptcha
it_IT: Google reCaptcha

en: reviews
it_IT: recensioni

en: success
it_IT: successo

en: unknown
it_IT: sconosciuto

en: unlimited listings
it_IT: annunci illimitati

en: week
it_IT: settimana

en: weekly
it_IT: settimamale

en: weeks
it_IT: settimane

en: year
it_IT: anno

en: you can use %invoice_no as invoice number, %total_price as total price and %payment_details as payment details
it_IT: Puoi utilizzare %invoice_no come numero di fattura, %total_price come prezzo totale e %payment_details come dettagli di pagamento

en: you don't have the right to delete this
it_IT: non hai il diritto di cancellare questo

en: zipCode
it_IT: Cap
