Houzez Theme - en to hi translation catalogue (2474 entries)

en:  - All -
hi:  - सब -

en:  - For exmaple https://vimeo.com/120596335
hi:  - एक्सएमपल के लिए https://vimeo.com/120596335

en:  - Paste page URL from SoundCloud
hi:  - SoundCloud से पृष्ठ URL पेस्ट करें

en:  Featured Payment
hi:  विशेष रुप से भुगतान

en:  The type field is empty.
hi:  प्रकार फ़ील्ड खाली है

en:  The username field is empty.
hi:  उपयोगकर्ता नाम खाली है

en:  package on
hi:  पैकेज पर

en: %1$s at %2$s
hi: % 2 $ s पर% 1 ​​$ s

en: %1$s installed and activated successfully.
hi: % 1 $ s इंस्टॉल और सफलतापूर्वक सक्रिय किया गया

en: %1$s installed successfully.
hi: % 1 $ s को सफलतापूर्वक इंस्टॉल किया गया

en: %1$s, %2$s
hi: % 1 $ s,% 2 $ s

en: %s
hi: % s

en: %s Email address is not configured!
hi: % s ईमेल पता कॉन्फ़िगर नहीं है!

en: %s Select a %s Package
hi: % s एक% s पैकेज का चयन करें

en: %s Target Email address is not properly configured!
hi: % s लक्ष्य ईमेल पता ठीक से कॉन्फ़िगर नहीं है!

en: %s ago
hi: % s पहले

en: %submission_title as property title, %submission_url as property submission url
hi: % submission_title संपत्ति शीर्षक के रूप में,% submission_url संपत्ति की जमा url के रूप में

en: %user_login_register as username, %user_pass_register as user password, %user_email_register as new user email
hi: % user_login_register को उपयोगकर्ता नाम के रूप में,% user_pass_register को उपयोगकर्ता पासवर्ड के रूप में,% user_email_register को नए उपयोगकर्ता ईमेल के रूप में

en: &larr; Older Comments
hi: & Larr; अधिक पुरानी टिप्पणियां

en: ( max 20 )
hi: (अधिकतम 20)

en: *minimum 270px x 270px
hi: * न्यूनतम 270px x 270px

en: 1 to 20
hi: 1 से 20 तक

en: 2Checkout(Beta)
hi: 2Checkout (बीटा)

en: 3 or 4 digits usually found on the signature strip.
hi: आमतौर पर हस्ताक्षर स्ट्रिप पर 3 या 4 अंक मिलते हैं।

en: 360° Virtual Tour
hi: 360 डिग्री वर्चुअल टूर

en: <p>If you do not have keys already then visit <kbd>
                <a href = "https://www.google.com/recaptcha/admin">
                    https://www.google.com/recaptcha/admin</a></kbd> to generate them.
            Set the respective keys in <kbd>Site Key</kbd> and
            <kbd>Secret Key</kbd></p>
hi: <p> यदि आपके पास कुंजी नहीं है तो पहले <kbd> पर जाएं
                <a href = "https://www.google.com/recaptcha/admin">
                    https://www.google.com/recaptcha/admin </a> </ kbd> उन्हें जेनरेट करने के लिए।
            <Kbd> साइट कुंजी </ kbd> में संबंधित कुंजी सेट करें और
            <kbd> गुप्त कुंजी </ kbd> </ p>

en: <span aria-hidden="true"><i class="fa fa-angle-left"></i></span>
hi: <span aria-hidden = "true"> <i class = "fa fa-angle-left"> </ i> </ span>

en: <span aria-hidden="true"><i class="fa fa-angle-right"></i></span>
hi: <span aria-hidden = "true"> <i class = "fa fa-angle-right"> </ i> </ span>

en: <span class="font24">Advanced Search Price range for price slider.</span>
hi: <span class = "font24"> कीमत स्लाइडर के लिए उन्नत खोज मूल्य सीमा। </ span>

en: <span class="font24">Advanced Search Widget Area Size range.</span>
hi: <span class = "font24"> उन्नत खोज विजेट क्षेत्र का आकार सीमा। </ span>

en: <span class="font24">Approved Listing</span>
hi: <span class = "font24"> स्वीकृत लिस्टिंग </ span>

en: <span class="font24">Bedrooms & Bathrooms</span>
hi: <span class = "font24"> बेडरूम और बाथरूम </ span>

en: <span class="font24">Direct pay / Wire Transfer</span>
hi: <span class = "font24"> डायरेक्ट पे / वायर ट्रांसफर </ span>

en: <span class="font24">Expired Listing</span>
hi: <span class = "font24"> समय सीमा समाप्त सूची </ span>

en: <span class="font24">Expired Listings Resend For Approval.</span>
hi: <span class = "font24"> अनुमोदन के लिए समय-समय पर की गई सूची पुन: भेजें। </ span>

en: <span class="font24">Featured Submission Per Listing.</span>
hi: <span class = "font24"> लिस्टिंग के प्रति विशेष रुप से प्रस्तुत। </ span>

en: <span class="font24">Free Listing Expired</span>
hi: <span class = "font24"> नि: शुल्क लिस्टिंग की समय सीमा समाप्त </ span>

en: <span class="font24">Matching Submission.</span>
hi: <span class = "font24"> मेलिंग सबमिशन। </ span>

en: <span class="font24">Membership Cancelled</span>
hi: <span class = "font24"> सदस्यता रद्द </ span>

en: <span class="font24">New Registered User</span>
hi: <span class = "font24"> नया पंजीकृत उपयोगकर्ता </ span>

en: <span class="font24">New Wire Transfer.</span>
hi: <span class = "font24"> नया तार स्थानांतरण। </ span>

en: <span class="font24">Package and Free Submission Listings.</span>
hi: <span class = "font24"> पैकेज और नि: शुल्क प्रस्तुत सूची। </ span>

en: <span class="font24">Paid Submission Per Listing.</span>
hi: <span class = "font24"> प्रति लिस्टिंग भुगतान किया जमा। </ span>

en: <span class="font24">Purchase Activated Packages</span>
hi: <span class = "font24"> सक्रिय पैकेज खरीदें </ span>

en: <span class="font24">Purchase Activated</span>
hi: <span class = "font24"> सक्रिय खरीद </ span>

en: <span class="font24">Recurring Payment</span>
hi: <span class = "font24"> आवर्ती भुगतान </ span>

en: <span class="font24">Rent Prices.</span>
hi: <span class = "font24"> किराया मूल्य। </ span>

en: <span class="font24">Social Link 1</span>
hi: <span class = "font24"> सामाजिक लिंक 1 </ span>

en: <span class="font24">Social Link 2</span>
hi: <span class = "font24"> सामाजिक लिंक 2 </ span>

en: <span class="font24">Social Link 3</span>
hi: <span class = "font24"> सामाजिक लिंक 3 </ span>

en: <span class="font24">Social Link 4</span>
hi: <span class = "font24"> सामाजिक लिंक 4 </ span>

en: <strong>Error!</strong> Please fill out the following required fields.
hi: <strong> त्रुटि! </ strong> कृपया निम्नलिखित आवश्यक फ़ील्ड भरें।

en: <strong>Error!</strong> Upload at least one image.
hi: <strong> त्रुटि! </ strong> कम से कम एक छवि अपलोड करें

en: <strong>HOUZEZ09:</strong> Only homepage revolution slider will be import, other sliders can be find in download zip file in "houzez09 slider" folder.
hi: <strong> HOUZEZ09: </ strong> केवल होमपेज क्रांति स्लाइडर आयात किया जाएगा, अन्य स्लाइडर्स "हौज़ेज़ 0 9 स्लाइडर" फ़ोल्डर में डाउनलोड ज़िप फ़ाइल में मिल सकते हैं।

en: <strong>Normal Page:</strong> Create page using "Advanced Search Result" template.<br/><strong>Half Map:</strong> Create page using "Property Listings Half Map" template.
hi: <strong> सामान्य पृष्ठ: </ strong> "उन्नत खोज परिणाम" टेम्पलेट का उपयोग करके पेज बनाएं। <br/> <strong> आधा नक्शा: </ strong> "प्रॉपर्टी लिस्टिंगस अर्ध मानचित्र" टेम्पलेट का उपयोग कर पेज बनाएं।

en: A widget that displays a slider/thumbs with instagram images
hi: विजेट जो instagram छवियों के साथ स्लाइडर / अंगूठे प्रदर्शित करता है

en: A widget that shows latest tweets from twitter profile
hi: एक विजेट जो ट्विटर प्रोफाइल से नवीनतम ट्वीट्स दिखाता है

en: AGENTS
hi: एजेंट

en: ALL
hi: सब

en: About Agency
hi: एजेंसी के बारे में

en: About WP Currencies
hi: WP मुद्राओं के बारे में

en: About me
hi: मेरे बारे में

en: About site widget
hi: साइट विजेट के बारे में

en: Account Downgraded,
hi: खाता डाउनग्रेड किया गया,

en: Account Information
hi: खाते की जानकारी

en: Account role
hi: खाता भूमिका

en: Actions
hi: क्रिया

en: Activate
hi: सक्रिय

en: Activate %2$s
hi: % 2 $ s सक्रिय करें

en: Active
hi: सक्रिय

en: Active Life
hi: सक्रिय जीवन

en: Adapt to container width
hi: कन्टेनर की चौड़ाई को अनुकूलित करें

en: Add More
hi: अधिक जोड़ें

en: Add New
hi: नया जोड़ें

en: Add New Agent
hi: नया एजेंट जोड़ें

en: Add New Property form.
hi: नया प्रॉपर्टी फॉर्म जोड़ें

en: Add Property Options
hi: संपत्ति विकल्प जोड़ें

en: Add SoundCloud Audio:
hi: SoundCloud ऑडियो जोड़ें:

en: Add a responsive mortgage calculator widget
hi: उत्तरदायी बंधक कैलकुलेटर विजेट जोड़ें

en: Add image banner 300x300 or 300x250
hi: छवि बैनर 300x300 या 300x250 जोड़ें

en: Add new property
hi: नई संपत्ति जोड़ें

en: Add video page url:
hi: वीडियो पृष्ठ यूआरएल जोड़ें:

en: Add/Edit Images
hi: चित्र जोड़ें / संपादित करें

en: Added
hi: जोड़ा गया

en: Additional Details
hi: अतिरिक्त जानकारिया

en: Additional Features
hi: अतिरिक्त सुविधाये

en: Additional Info
hi: अतिरिक्त जानकारी

en: Additional Information:
hi: अतिरिक्त जानकारी:

en: Additional details
hi: अतिरिक्त जानकारिया

en: Additional message is as follows.
hi: अतिरिक्त संदेश इस प्रकार है

en: Additional message is.
hi: अतिरिक्त संदेश है

en: Address
hi: पता

en: Address Icon
hi: पता आइकन

en: Address(*only street name and building no)
hi: पता (* केवल गली का नाम और बिल्डिंग नंबर)

en: Address:
hi: पता:

en: Adds support for Facebook Like Box.
hi: फेसबुक की तरह बॉक्स के लिए समर्थन जोड़ता है

en: Advanced
hi: उन्नत

en: Advanced Search
hi: उन्नत खोज

en: Advanced Search Measurement Unit
hi: उन्नत खोज मापन इकाई

en: Advanced button color
hi: उन्नत बटन का रंग

en: Advanced search over headers map, video etc background color
hi: हेडर नक्शे, वीडियो आदि पृष्ठभूमि रंग पर उन्नत खोज

en: Advanced search over headers map, video etc text color
hi: हेडर्स मानचित्र, वीडियो आदि पाठ रंग पर उन्नत खोज

en: Afghanistan
hi: अफ़ग़ानिस्तान

en: After
hi: बाद

en: After Login Redirect Page
hi: लॉगिन पुन: निर्देशित पृष्ठ के बाद

en: After Price Label
hi: मूल्य लेबल के बाद

en: After Price Label (ex: monthly)
hi: मूल्य लेबल के बाद (पूर्व: मासिक)

en: Agencies
hi: एजेंसियां

en: Agencies Options
hi: एजेंसियां ​​विकल्प

en: Agency
hi: एजेंसी

en: Agency Data.
hi: एजेंसी डेटा

en: Agency ID
hi: एजेंसी आईडी

en: Agency Information
hi: एजेंसी जानकारी

en: Agency License
hi: एजेंसी लाइसेंस

en: Agency Location
hi: एजेंसी का स्थान

en: Agency Location at Google Map*
hi: Google मानचित्र पर एजेंसी स्थान *

en: Agency Name
hi: एजेंसी का नाम

en: Agency Profile Info
hi: एजेंसी प्रोफाइल जानकारी

en: Agency Role
hi: एजेंसी भूमिका

en: Agency Sidebar
hi: एजेंसी साइडबार

en: Agent
hi: एजेंट

en: Agent Category
hi: एजेंट श्रेणी

en: Agent Contact
hi: एजेंट संपर्क

en: Agent Contact Form
hi: एजेंट संपर्क प्रपत्र

en: Agent Contact Form Bottom
hi: एजेंट संपर्क फ़ॉर्म नीचे

en: Agent Contact Form in Sidebar ?
hi: साइडबार में एजेंट संपर्क फ़ॉर्म

en: Agent Contact Form in Sidebar for Mobiles ?
hi: मोबाइल के लिए साइडबार में एजेंट संपर्क फ़ॉर्म?

en: Agent Data (Choose agent from the list below)
hi: एजेंट डेटा (नीचे दी गई सूची से एजेंट चुनें)

en: Agent Detail Form
hi: एजेंट विवरण प्रपत्र

en: Agent Forms
hi: एजेंट फॉर्म

en: Agent Information
hi: एजेंट सूचना

en: Agent Name
hi: एजेंट का नाम

en: Agent Profile Info
hi: एजेंट प्रोफाइल जानकारी

en: Agent Responsible
hi: एजेंट जिम्मेदार

en: Agent Role
hi: एजेंट की भूमिका

en: Agent Sidebar
hi: एजेंट साइडबार

en: Agent bottom
hi: एजेंट के नीचे

en: Agent contact form on lightbox
hi: लाइटबॉक्स पर एजेंट संपर्क फ़ॉर्म

en: Agent data (Choose agent from the list below)
hi: एजेंट डेटा (नीचे दी गई सूची से एजेंट चुनें)

en: Agents
hi: एजेंटों

en: Agents Options
hi: एजेंट विकल्प

en: Agents Search
hi: एजेंट्स खोज

en: Agents Type:
hi: एजेंटों का प्रकार:

en: Agents:
hi: एजेंट:

en: Aland Islands
hi: एलैंड द्वीप समूह

en: Aland Islands
hi: एलैंड द्वीप समूह

en: Albania
hi: अल्बानिया

en: Algeria
hi: एलजीरिया

en: Align:
hi: संरेखित करें:

en: All
hi: सब

en: All - Button Text:
hi: अखिल - बटन पाठ:

en: All - button url:
hi: ऑल-बटन url:

en: All <span class="count">(%s)</span>
hi: सभी <span class = "count"> (% s) </ span>

en: All Areas
hi: सभी क्षेत्र

en: All Categories
hi: सब वर्ग

en: All Cities
hi: सभी शहर

en: All Countries
hi: सभी देश

en: All Labels
hi: सभी लेबल

en: All Posts Link
hi: सभी पोस्ट लिंक

en: All Posts Text
hi: सभी पोस्ट पाठ

en: All States
hi: सभी राज्य

en: All Status
hi: सभी स्थिति

en: All Types
hi: सभी प्रकार के

en: All installations and activations have been completed.
hi: सभी इंस्टॉलेशन और सक्रियण पूर्ण हो चुके हैं।

en: All installations have been completed.
hi: सभी इंस्टॉलेशन पूर्ण हो चुके हैं।

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
hi: सभी प्लगइन्स सफलतापूर्वक स्थापित और सक्रिय % 1 $ s

en: Allow login via Facebook ?
hi: फेसबुक के माध्यम से प्रवेश की अनुमति है?

en: Allow login via Google ?
hi: Google के माध्यम से प्रवेश की अनुमति दें?

en: Allow login via Yahoo ?
hi: याहू के माध्यम से प्रवेश की अनुमति है?

en: Allow user to change area prefix?
hi: उपयोगकर्ता को क्षेत्र उपसर्ग को बदलने की अनुमति दें?

en: Already have an account?
hi: क्या आपके पास पहले से एक खाता मौजूद है?

en: American Samoa
hi: अमेरिकन समोआ

en: Amount Financed:
hi: राशि व्यय:

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
hi: % 1 $ s इंस्टॉल करते समय एक त्रुटि हुई: <strong>% 2 $ s </ strong>

en: Andorra
hi: अंडोरा

en: Angola
hi: अंगोला

en: Anguilla
hi: एंगुइला

en: Annual cost of Loan:
hi: ऋण की वार्षिक लागत:

en: Antarctica
hi: अंटार्कटिका

en: Antigua and Barbuda
hi: अंतिगुया और बार्बूडा

en: Any
hi: कोई

en: Apple iPad Icon
hi: ऐप्पल आईपैड आइकन

en: Apple iPad Retina Icon
hi: ऐप्पल आईपैड रेटिना आइकन

en: Apple iPhone Icon
hi: एप्पल आईफोन आइकन

en: Apple iPhone Retina Icon
hi: एप्पल आईफोन रेटिना आइकन

en: Approved
hi: मंजूर की

en: Are you sure you want to delete?
hi: क्या आप पक्का इसे हटाना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to make this a featured listing?
hi: क्या आप वाकई यह एक फीचर्ड लिस्टिंग बनाना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to relist this property?
hi: क्या आप सुनिश्चित हैं कि आप इस संपत्ति को पुनर्स्थापित करना चाहते हैं?

en: Are you sure you want to remove from featured listing?
hi: क्या आप वाकई फ़ीचर्ड लिस्टिंग से हटाना चाहते हैं?

en: Area
hi: क्षेत्र

en: Area Range Slider
hi: क्षेत्र रेंज स्लाइडर

en: Area Size
hi: क्षेत्र आकार

en: Area Size ( Only digits )
hi: क्षेत्र आकार (केवल अंक)

en: Area Switcher
hi: क्षेत्र स्विचर

en: Areas
hi: क्षेत्रों

en: Argentina
hi: अर्जेंटीना

en: Armenia
hi: आर्मीनिया

en: Arts & Entertainment
hi: कला एवं मनोरंजन

en: Aruba
hi: अरूबा

en: Attachments
hi: संलग्नक

en: Audio Format
hi: ऑडियो प्रारूप

en: Australia
hi: ऑस्ट्रेलिया

en: Austria
hi: ऑस्ट्रिया

en: Author
hi: लेखक

en: Author Archive
hi: लेखक संग्रह

en: Author Data.
hi: लेखक डेटा

en: Author Profile Info
hi: लेखक प्रोफाइल जानकारी

en: Author data
hi: लेखक डेटा

en: Auto Complete
hi: ऑटो पूर्ण

en: Auto Generate Property ID ?
hi: ऑटो उत्पन्न संपत्ति आईडी?

en: Auto Play
hi: स्वत: प्ले

en: Auto Play Speed:
hi: ऑटो प्ले गति:

en: Auto Play:
hi: स्वत: प्ले:

en: Auto fix
hi: स्व - नियत

en: Automotive
hi: मोटर वाहन

en: Availability Date
hi: उपलब्धता तिथि

en: Available from
hi: से उपलब्ध

en: Available version:
hi: उपलब्ध संस्करण:

en: Average
hi: औसत

en: Azerbaijan
hi: आज़रबाइजान

en: Back
hi: वापस

en: Back to Homepage
hi: वापस मुख्य पृष्ठ पर

en: Background Color
hi: पीछे का रंग

en: Background Image Options
hi: पृष्ठभूमि छवि विकल्प

en: Background Slider Options
hi: पृष्ठभूमि स्लाइडर विकल्प

en: Background Type
hi: पृष्ठभूमि प्रकार

en: Background Video Options
hi: पृष्ठभूमि वीडियो विकल्प

en: Bahamas
hi: बहामा

en: Bahamas the
hi: बहामास

en: Bahrain
hi: बहरीन

en: Bangladesh
hi: बांग्लादेश

en: Banner color
hi: बैनर रंग

en: Bar Chart
hi: बार चार्ट

en: Barbados
hi: बारबाडोस

en: Base Area
hi: आधार क्षेत्र

en: Base Currency
hi: आधार मुद्रा

en: Bath
hi: स्नान

en: Bathroom
hi: बाथरूम

en: Bathrooms
hi: बाथरूम

en: Bathrooms List
hi: बाथरूम सूची

en: Bathrooms:
hi: बाथरूम:

en: Baths
hi: स्नान

en: Baths:
hi: स्नान:

en: Beauty & Spas
hi: सौंदर्य और स्पा

en: Bed
hi: बिस्तर

en: Bedroom
hi: शयनकक्ष

en: Bedrooms
hi: बेडरूम

en: Bedrooms List
hi: बेडरूम सूची

en: Bedrooms, Bathrooms
hi: बेडरूम, बाथरूम

en: Bedrooms:
hi: बेडरूम:

en: Beds
hi: बिस्तर

en: Before
hi: से पहले

en: Before Price Label
hi: मूल्य लेबल से पहले

en: Begin activating plugin
hi: प्लगइन सक्रिय करना शुरू करें

en: Begin installing plugin
hi: प्लग इन स्थापित करना शुरू करें

en: Begin updating plugin
hi: प्लगइन अपडेट करना शुरू करें

en: Belarus
hi: बेलोरूस

en: Belgium
hi: बेल्जियम

en: Belize
hi: बेलीज

en: Benin
hi: बेनिन

en: Bermuda
hi: बरमूडा

en: Best if used on new WordPress install.
hi: अगर नया वर्डप्रेस इंस्टॉलेशन पर इस्तेमाल किया जाता है तो सर्वश्रेष्ठ।

en: Bhutan
hi: भूटान

en: Bi-Weekly
hi: द्वि-साप्ताहिक

en: Bi-Weekly Payment
hi: द्विपक्षीय भुगतान

en: Billing For
hi: बिलिंग के लिए

en: Billing For:
hi: बिलिंग के लिए:

en: Billing Frequency
hi: बिलिंग आवृत्ति

en: Billing Period
hi: बिलिंग अवधि

en: Billing Type
hi: बिलिंग प्रकार

en: Billing Type:
hi: बिलिंग प्रकार:

en: Block Users Admin Access?
hi: उपयोगकर्ता व्यवस्थापक प्रवेश ब्लॉक करें?

en: Blog
hi: ब्लॉग

en: Blog Posts Carousel
hi: ब्लॉग पोस्ट हिंडोला

en: Blog Posts Grid
hi: ब्लॉग पोस्ट ग्रिड

en: Body
hi: तन

en: Bolivia
hi: बोलीविया

en: Bolivia, Plurinational State of
hi: बोलीविया, प्लुरिनेशनल स्टेट ऑफ़

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
hi: बोनेयर, सिंट इस्टाटियस और सबा

en: Border
hi: सीमा

en: Border Color
hi: किनारे का रंग

en: Border color
hi: किनारे का रंग

en: Bosnia and Herzegovina
hi: बोस्निया और हर्जेगोविना

en: Botswana
hi: बोत्सवाना

en: Bottom Border
hi: निचली सीमा

en: Bottom Border Color
hi: निचला सीमा रंग

en: Bouvet Island
hi: बुवे द्वीप

en: Bouvet Island (Bouvetoya)
hi: बवेवता द्वीप (बुवातेया)

en: Boxed
hi: बॉक्सिंग

en: Brazil
hi: ब्राज़िल

en: Breadcrumb?
hi: ब्रेडक्रम्ब?

en: British Indian Ocean Territory
hi: ब्रिटेन और भारतीय समुद्री क्षेत्र

en: British Indian Ocean Territory (Chagos Archipelago)
hi: ब्रिटिश हिंद महासागरीय क्षेत्र (छगोस आर्किपेलगो)

en: British Virgin Islands
hi: ब्रिटिश वर्जिन आइसलैण्ड्स

en: Brunei Darussalam
hi: ब्रुनेई दारुस्सलाम

en: Bulgaria
hi: बुल्गारिया

en: Burkina Faso
hi: बुर्किना फासो

en: Burundi
hi: बुस्र्न्दी

en: Button Border
hi: बटन सीमा

en: Button Border Hover Color
hi: बटन सीमा हॉवर रंग

en: Button Color
hi: बटन रंग

en: Button Hover Color
hi: बटन हॉवर रंग

en: Button Text Hover color
hi: बटन पाठ हॉवर रंग

en: Button Text color
hi: बटन पाठ रंग

en: Button Text:
hi: टेक्स्ट बटन:

en: Buyer
hi: क्रेता

en: Buyer Role
hi: क्रेता भूमिका

en: By Favethemes
hi: फावेटेम्स द्वारा

en: By clicking "Complete Membership" you agree to our <a href="%s">Terms & Conditions</a>
hi: "पूर्ण सदस्यता" पर क्लिक करके आप हमारे <a href="%s"> नियम एवं शर्तों </a> से सहमत हैं

en: By clicking "Complete Payment" you agree to our <a href="%s">Terms & Conditions</a>
hi: "पूर्ण भुगतान" पर क्लिक करके आप हमारे <a href="%s"> नियम और शर्तों </a> से सहमत हैं

en: By default images cropped with WordPress are resized/cropped at 90% quality. Enable this setting to set all JPEGs to 100% quality.
hi: वर्डप्रेस के साथ क्रॉप किए गए डिफ़ॉल्ट छवियों का आकार बदलकर / 90% गुणवत्ता पर क्रॉप किया जाता है। सभी JPEG को 100% गुणवत्ता पर सेट करने के लिए इस सेटिंग को सक्षम करें

en: By default the theme loads a style.css that is not minified. If you wish you can enable this setting to instead load a single style-min.css file with the code minified. If you are using a child theme you will have to change the @import from pointing to style.css to point to style-min.css
hi: डिफ़ॉल्ट रूप से थीम को एक स्टाइल सीएसएस लोड होती है जो कि मिनेटेड नहीं है। यदि आप चाहते हैं कि आप इस सेटिंग को इसके बजाय एक न्यूनतम शैली- min.css फ़ाइल को कोड के साथ लोड कर सकते हैं। यदि आप बाल विषय का उपयोग कर रहे हैं तो आपको @import को style.css से इंगित करने के लिए शैली- min.css को इंगित करना होगा

en: By who?
hi: किसके द्वारा?

en: CONTACT
hi: संपर्क करें

en: CONTACT AGENCY
hi: संपर्क एजेंसी

en: CONTACT AGENT
hi: संपर्क एजेंट

en: CONTACT MANAGER
hi: संपर्क प्रबंधक

en: CONTACT OWNER
hi: संपर्क स्वामी

en: CONTACT SELLER
hi: विक्रेता से संपर्क करें

en: CSS Code
hi: सीएसएस कोड

en: Calculate
hi: गणना

en: Call Us
hi: हमें बुलाओ

en: Call us number in header
hi: हेडर में हमें कॉल करें

en: Cambodia
hi: कंबोडिया

en: Cameroon
hi: कैमरून

en: Can use %expired_listing_url as expired listing url and %expired_listing_name as expired listing name
hi: % Expired_listing_url की अवधि समाप्त होने वाली लिस्टिंग यूआरएल और% expired_listing_name की अवधि समाप्त होने वाली लिस्टिंग नाम के रूप में उपयोग कर सकते हैं

en: Can use %recurring_package_name as recurring packacge name and %merchant as merchant name
hi: % आवर्ती_पैकेज_नाम को आवर्ती पैकेज नाम और% व्यापारी को व्यापारी नाम के रूप में उपयोग कर सकते हैं

en: Canada
hi: कनाडा

en: Cancel
hi: रद्द करना

en: Cancel Stripe Subscription
hi: स्ट्रीप सदस्यता रद्द करें

en: Cape Verde
hi: केप वर्दे

en: Card holder’s name
hi: कार्डधारक का नाम

en: Card holder’s name required
hi: कार्ड धारक का नाम आवश्यक है

en: Card security code
hi: कार्ड सुरक्षा अंक

en: Category filter:
hi: श्रेणी फ़िल्टर:

en: Category:
hi: वर्ग:

en: Cayman Islands
hi: केमैन टापू

en: Central African Republic
hi: केंद्रीय अफ्रीकन गणराज्य

en: Chad
hi: काग़ज़ का टुकड़ा

en: Change Membership Plan
hi: सदस्यता योजना बदलें

en: Change Package
hi: पैकेज बदलें

en: Change Payment Status:
hi: भुगतान स्थिति बदलें:

en: Change password
hi: पासवर्ड बदलें

en: Child
hi: बच्चा

en: Chile
hi: चिली

en: China
hi: चीन

en: Choose Background Color For Menu Area
hi: मेनू क्षेत्र के लिए पृष्ठभूमि रंग चुनें

en: Choose Background Color For Top Area
hi: शीर्ष क्षेत्र के लिए पृष्ठभूमि का रंग चुनें

en: Choose Borders Color for Form Fields
hi: फ़ॉर्म फ़ील्ड के लिए सीमाओं का रंग चुनें

en: Choose Grid:
hi: ग्रिड चुनें:

en: Choose Header Type
hi: हेडर प्रकार चुनें

en: Choose body background color
hi: शरीर का पृष्ठभूमि रंग चुनें

en: Choose city for proeprties on map header, you can select multiple cities or keep all un-select to show from all cities
hi: मैप हैडर पर प्रॉपर्टी के लिए शहर चुनें, आप कई शहरों का चयन कर सकते हैं या सभी शहरों से दिखाने के लिए सभी का चयन न करें

en: Choose color
hi: रंग पसंद करो

en: Choose default radius
hi: डिफ़ॉल्ट त्रिज्या चुनें

en: Choose grid style, default will be version 1
hi: ग्रिड शैली चुनें, डिफ़ॉल्ट संस्करण 1 होगा

en: Choose grid/list style, default will be version 1
hi: ग्रिड / सूची शैली चुनें, डिफ़ॉल्ट संस्करण 1 होगा

en: Choose on which header type you want to show advanced search
hi: चुनें कि कौन से हेडर प्रकार आप उन्नत खोज दिखाना चाहते हैं

en: Choose page Sidebar
hi: पृष्ठ साइडबार चुनें

en: Choose page background
hi: पृष्ठ पृष्ठभूमि चुनें

en: Choose page header type
hi: पृष्ठ शीर्षलेख प्रकार चुनें

en: Choose property status for this tab
hi: इस टैब के लिए संपत्ति का दर्जा चुनें

en: Choose which data you want to hide on property detail page?
hi: चुनें कि आप संपत्ति विवरण पृष्ठ पर किस डेटा को छिपाना चाहते हैं?

en: Choose which fields you want to hide on add property page?
hi: चुनें कि आप कौन से फ़ील्ड को जोड़ना संपत्ति पृष्ठ पर छुपाना चाहते हैं?

en: Choose which roles you want to be disable?
hi: चुनें कि कौन-सी भूमिका आप अक्षम करना चाहते हैं?

en: Choose which sidebars you want to be sticky?
hi: चुनें किन किनारों को आप चिपचिपा होना चाहते हैं?

en: Christmas Island
hi: क्रिसमस द्वीप

en: Cities
hi: शहरों

en: City
hi: शहर

en: City required
hi: शहर की आवश्यकता है

en: City:
hi: शहर:

en: Click here for database update, It is required
hi: डेटाबेस अद्यतन के लिए यहां क्लिक करें, यह आवश्यक है

en: Click here to see message on website dashboard.
hi: वेबसाइट डैशबोर्ड पर संदेश देखने के लिए यहां क्लिक करें।

en: Client ID
hi: ग्राहक ID

en: Client Secret
hi: क्लाइंट सीक्रेट

en: Cluster Zoom Level
hi: क्लस्टर ज़ूम स्तर

en: Cocos (Keeling) Islands
hi: कोकोस (कीलिंग) द्वीप समूह

en: Colombia
hi: कोलम्बिया

en: Color
hi: रंग

en: Comments are closed.
hi: टिप्पणियाँ बंद हैं।

en: Comoros
hi: कोमोरोस

en: Comoros the
hi: कोमोरोस

en: Company Address
hi: कंपनी का पता

en: Company Logo
hi: कंपनी का लोगो

en: Company Name
hi: कंपनी का नाम

en: Company Phone
hi: कंपनी फोन

en: Compare
hi: तुलना

en: Compare Listings
hi: लिस्टिंग की तुलना करें

en: Complete Membership
hi: पूर्ण सदस्यता

en: Complete Payment
hi: पूर्ण भुगतान

en: Confirm New Password
hi: नए पासवर्ड की पुष्टि करें

en: Confirm Password
hi: पासवर्ड की पुष्टि कीजिये

en: Confirm Password *
hi: पासवर्ड की पुष्टि कीजिये *

en: Congo
hi: कांगो

en: Congo the
hi: कांगो में

en: Congo, the Democratic Republic of the
hi: कांगो, लोकतांत्रिक गणराज्य का

en: Connecting to mollie, Please wait...
hi: मॉली से कनेक्ट हो रहा है, कृपया प्रतीक्षा करें ...

en: Connecting to paypal, Please wait...
hi: पेपैल से कनेक्ट हो रहा है, कृपया प्रतीक्षा करें ...

en: Contact
hi: संपर्क करें

en: Contact Agent
hi: संपर्क एजेंट

en: Contact Form 7
hi: फॉर्म 7 से संपर्क करें

en: Contact Info
hi: संपर्क सूचना

en: Contact Info + Social Icons
hi: संपर्क जानकारी + सामाजिक प्रतीक

en: Contact Info Icon
hi: संपर्क जानकारी आइकन

en: Contact Information
hi: संपर्क जानकारी

en: Contact info
hi: संपर्क सूचना

en: Contact us
hi: हमसे संपर्क करें

en: Contact us widget
hi: हमें विजेट से संपर्क करें

en: Content for Admin - Expired Listing
hi: व्यवस्थापक के लिए सामग्री - समय सीमा समाप्त लिस्टिंग

en: Content for Admin - Featured Submission
hi: व्यवस्थापक के लिए सामग्री - फीचर्ड प्रस्तुत

en: Content for Admin - New wire Transfer
hi: व्यवस्थापक के लिए सामग्री - नया वायर स्थानांतरण

en: Content for Admin - Paid Submission
hi: व्यवस्थापक के लिए सामग्री - भुगतान किया जमा

en: Content for Admin - Submission
hi: व्यवस्थापक के लिए सामग्री - सबमिशन

en: Content for Featured Submission
hi: फीचर्ड सबमिशन के लिए सामग्री

en: Content for Free Listing Expired
hi: निःशुल्क लिस्टिंग के लिए सामग्री की समय सीमा समाप्त

en: Content for Listing Approved
hi: लिस्टिंग के लिए सामग्री स्वीकृत

en: Content for Listing Expired
hi: लिस्टिंग के लिए सामग्री की समय सीमा समाप्त

en: Content for Matching Submissions
hi: मिलान करने के लिए सामग्री सबमिशन

en: Content for Membership Cancelled
hi: सदस्यता के लिए सामग्री रद्द कर दी गई

en: Content for New User Admin Notification
hi: नए उपयोगकर्ता व्यवस्थापक सूचना के लिए सामग्री

en: Content for New User Notification
hi: नए उपयोगकर्ता अधिसूचना के लिए सामग्री

en: Content for New wire Transfer
hi: नई वायर ट्रांसफर के लिए सामग्री

en: Content for Paid Submission
hi: भुगतान किए गए सबमिशन के लिए सामग्री

en: Content for Purchase Activated
hi: खरीदारी के लिए सामग्री सक्रिय

en: Content for Recurring Payment
hi: आवर्ती भुगतान के लिए सामग्री

en: Content for Submission
hi: प्रस्तुत करने के लिए सामग्री

en: Content:
hi: सामग्री:

en: Continue reading
hi: पढ़ना जारी रखें

en: Cook Islands
hi: कुक द्वीपसमूह

en: Cookie update failed
hi: कुकी अपडेट विफल हुआ

en: Copyright
hi: कॉपीराइट

en: Costa Rica
hi: कोस्टा रिका

en: Cote d'Ivoire
hi: कोटे डी आइवर

en: Count
hi: गिनती

en: Countries
hi: देश

en: Country
hi: देश

en: Country field required
hi: देश के लिए आवश्यक क्षेत्र

en: Country:
hi: देश:

en: County / State
hi: काउंटी / राज्य

en: Create Listing
hi: लिस्टिंग बनाएं

en: Create Listing Button
hi: लिस्टिंग बटन बनाएं

en: Create Listing Sidebar
hi: लिस्टिंग साइडबार बनाएँ

en: Create listing Sidebar
hi: लिस्टिंग साइडबार बनाएं

en: Credit Card
hi: क्रेडिट कार्ड

en: Credit Card details are incorrect, please try again.
hi: क्रेडिट कार्ड का विवरण गलत है, कृपया पुनः प्रयास करें।

en: Credit Card number
hi: क्रेडिट कार्ड नंबर

en: Croatia
hi: क्रोएशिया

en: Cuba
hi: क्यूबा

en: Curaçao
hi: कुराकाओ

en: Currency For Paid Submission
hi: पेड सबमिशन के लिए मुद्रा

en: Currency Switcher
hi: मुद्रा स्विचर

en: Currency Switcher + Area Switcher
hi: मुद्रा स्विचर + क्षेत्र स्विचर

en: Currency Symbol
hi: मुद्रा चिन्ह

en: Current Page
hi: वर्तमान पृष्ठ

en: Custom
hi: रिवाज

en: Custom Code
hi: कस्टम कोड

en: Custom JS Code
hi: कस्टम जेएस कोड

en: Custom JavaScript/Analytics Footer.
hi: कस्टम जावास्क्रिप्ट / विश्लेषिकी पाद लेख

en: Custom JavaScript/Analytics Header.
hi: कस्टम जावास्क्रिप्ट / एनालिटिक्स हेडर

en: Custom Link
hi: विशिष्ट संबंध

en: Custom Settings for this Page
hi: इस पृष्ठ के लिए कस्टम सेटिंग्स

en: Customer details:
hi: उपभोक्ता विवरण:

en: Cyprus
hi: साइप्रस

en: Czech Republic
hi: चेक गणतंत्र

en: DATE
hi: तारीख

en: DOWNLOAD
hi: डाउनलोड

en: Daily
hi: रोज

en: Dark gradient overlay ?
hi: डार्क ढाल ओवरले?

en: Dashboard Menu
hi: डैशबोर्ड मेनू

en: Data Type:
hi: डाटा प्रकार:

en: Database need to be update for Houzez 1.5.0
hi: डेटाबेस को Houzez 1.5.0 के लिए अद्यतन करने की आवश्यकता है

en: Date
hi: तारीख

en: Date :
hi: तारीख :

en: Date New to Old
hi: दिनांक पुराने को नया

en: Date Old to New
hi: पुरानी तारीख नई

en: Date field is empty!
hi: दिनांक फ़ील्ड खाली है!

en: Day
hi: दिन

en: Decimal Point Separator
hi: दशमलव बिंदु विभाजक

en: Default
hi: चूक

en: Default 600px
hi: डिफ़ॉल्ट 600px

en: Default Map Zoom
hi: डिफ़ॉल्ट मानचित्र ज़ूम

en: Default Order
hi: डिफ़ॉल्ट ऑर्डर

en: Default Radius
hi: डिफ़ॉल्ट त्रिज्या

en: Default Sidebar
hi: डिफ़ॉल्ट साइडबार

en: Default View
hi: सहज दृश्य

en: Default area prefix
hi: डिफ़ॉल्ट क्षेत्र उपसर्ग

en: Default delay is 7000
hi: डिफ़ॉल्ट विलंब 7000 है

en: Default option for area prefix.
hi: क्षेत्र उपसर्ग के लिए डिफ़ॉल्ट विकल्प

en: Default: Agency
hi: डिफ़ॉल्ट: एजेंसी

en: Default: Agent
hi: डिफ़ॉल्ट: एजेंट

en: Default: Buyer
hi: डिफ़ॉल्ट: क्रेता

en: Default: Manager
hi: डिफ़ॉल्ट: प्रबंधक

en: Default: Owner
hi: डिफ़ॉल्ट: स्वामी

en: Default: Seller
hi: डिफ़ॉल्ट: विक्रेता

en: Delay
hi: विलंब

en: Delete
hi: हटाना

en: Delete My Account
hi: मेरा एकाउंट हटा दो

en: Delete account
hi: खाता हटा दो

en: Deleted Successfully
hi: सफलतापूर्वक मिटाया गया

en: Denmark
hi: डेनमार्क

en: Description
hi: विवरण

en: Description & Details
hi: विवरण और विवरण

en: Description & Price
hi: विवरण और मूल्य

en: Desktop logo (Width/Height) Option
hi: डेस्कटॉप लोगो (चौड़ाई / ऊंचाई) विकल्प

en: Detail
hi: विस्तार

en: Details
hi: विवरण

en: Different Page
hi: अलग पृष्ठ

en: Direct Bank Transfer
hi: बैंक में सीधे अंतरण

en: Direct Messages
hi: सीधे संदेश

en: Direct Payment / Wire Payment
hi: प्रत्यक्ष भुगतान / वायर भुगतान

en: Direct Payment Instructions
hi: प्रत्यक्ष भुगतान निर्देश

en: Disable
hi: अक्षम

en: Disabled
hi: विकलांग

en: Disble "Stripe" if you want to use 2Checkout
hi: अगर आप 2 चेकआउट का उपयोग करना चाहते हैं तो "स्ट्रीप" को हटा दें

en: Dismiss this notice
hi: इस नोटिस को खारिज करें

en: Display Properties as List
hi: प्रदर्शन गुण सूची के रूप में

en: Display Properties as Slider
hi: स्लाइडर के रूप में प्रदर्शन गुण

en: Distance Unit
hi: दूरी इकाई

en: Djibouti
hi: जिबूती

en: Do not display
hi: प्रदर्शित न करें

en: Do not display data container
hi: डेटा कंटेनर प्रदर्शित न करें

en: Do not display the title
hi: शीर्षक को प्रदर्शित न करें

en: Do you have an account?
hi: क्या आपका अकाउंट है?

en: Do you want to display this property in the slider?
hi: क्या आप इस संपत्ति को स्लाइडर में प्रदर्शित करना चाहते हैं?

en: Do you want to receive the copy of message sent to agent ?
hi: क्या आप एजेंट को भेजे गए संदेश की प्रति प्राप्त करना चाहते हैं?

en: Documents Download
hi: दस्तावेज़ डाउनलोड करें

en: Dominica
hi: डोमिनिका

en: Dominican Republic
hi: डोमिनिकन गणराज्य

en: Done
hi: किया हुआ

en: Done: Subscription will be cancelled at the end of current period
hi: संपन्न: वर्तमान अवधि के अंत में सदस्यता को रद्द कर दिया जाएगा

en: Dots Nav:
hi: डॉट्स एनए:

en: Down Payment
hi: अग्रिम भुगतान

en: Draft
hi: प्रारूप

en: Drag and drop images here
hi: यहां चित्र खींचें और ड्रॉप करें

en: Drag and drop marker on map to find exact location or use property add field above.
hi: सटीक स्थान ढूंढने के लिए मानचित्र पर खींचें और ड्रॉप करें और उपरोक्त संपत्ति जोड़ फ़ील्ड का उपयोग करें।

en: Drag the google map marker to point your agency location. You can also use the address field above to search for your agency.
hi: अपनी एजेंसी के स्थान को इंगित करने के लिए Google मानचित्र मार्कर को खींचें आप अपनी एजेंसी के लिए खोज करने के लिए उपरोक्त पता फ़ील्ड का भी उपयोग कर सकते हैं।

en: Dropdown Links Background Color
hi: ड्रॉपडाउन लिंक पृष्ठभूमि रंग

en: Dropdown Links Color
hi: ड्रॉपडाउन लिंक रंग

en: Duplicate
hi: प्रतिलिपि

en: Ecuador
hi: इक्वेडोर

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Edit Listings Should be Approved by Admin?
hi: लिस्टिंग को व्यवस्थापक द्वारा स्वीकृत करना चाहिए?

en: Edit Property
hi: संपत्ति संपादित करें

en: Education
hi: शिक्षा

en: Eg: 1
hi: उदाहरण: 1

en: Eg: 1500
hi: उदाहरण: 1500

en: Eg: 3
hi: उदाहरण: 3

en: Eg: 4
hi: उदाहरण: 4

en: Eg: 557000 or See open request
hi: उदाहरण: 557000 या खुला अनुरोध देखें

en: Eg: 700
hi: उदाहरण: 700

en: Eg: Equipment
hi: उदाहरण: उपकरण

en: Eg: Per Month
hi: उदाहरण: प्रति माह

en: Eg: Sq Ft
hi: उदाहरण: वर्ग फुट

en: Eg: SqFt
hi: उदाहरण: SqFt

en: Eg: Start From
hi: उदाहरण: से प्रारंभ करें

en: Egypt
hi: मिस्र

en: El Salvador
hi: एल साल्वाडोर

en: Email
hi: ईमेल

en: Email Address
hi: ईमेल पता

en: Email Address *
hi: ईमेल पता *

en: Email Address:
hi: ईमेल पता:

en: Email Footer
hi: ईमेल पाद लेख

en: Email Header
hi: ईमेल हैडर

en: Email Management
hi: ईमेल प्रबंधन

en: Email Sent Successfully!
hi: सफलतापूर्वक भेजा गया ईमेल!

en: Email address to receive message copy.
hi: संदेश प्रति प्राप्त करने के लिए ईमेल पता

en: Email content for New wire Transfer
hi: नई वायर ट्रांसफर के लिए ईमेल सामग्री

en: Email content for Purchase Activated
hi: खरीदारी के लिए ईमेल सामग्री सक्रिय

en: Email content for admin expired listing
hi: व्यवस्थापक की समय सीमा समाप्त लिस्टिंग के लिए ईमेल सामग्री

en: Email content for featured submission per listing
hi: लिस्टिंग के प्रति विशेष रुप से प्रस्तुत करने के लिए ईमेल सामग्री

en: Email content for free listing expired
hi: मुफ्त सूची के लिए ईमेल सामग्री की समय सीमा समाप्त हो गई है

en: Email content for listing approved
hi: लिस्टिंग के लिए ईमेल सामग्री को मंजूरी दी

en: Email content for listing expired
hi: लिस्टिंग के लिए ईमेल सामग्री की समय सीमा समाप्त हो गई

en: Email content for matching submissions
hi: सबमिशन से मिलान करने के लिए ईमेल सामग्री

en: Email content for membership cancelled
hi: सदस्यता के लिए ईमेल सामग्री रद्द की गई

en: Email content for new user admin notification
hi: नए उपयोगकर्ता व्यवस्थापक अधिसूचना के लिए ईमेल सामग्री

en: Email content for new user notification
hi: नए उपयोगकर्ता सूचना के लिए ईमेल सामग्री

en: Email content for package and free listing submission
hi: पैकेज और मुफ्त लिस्टिंग सबमिशन के लिए ईमेल सामग्री

en: Email content for paid submission per listing
hi: प्रत्येक प्रविष्टि के अनुसार सब्सक्रिप्शन के लिए ईमेल सामग्री

en: Email content for recurring payment
hi: आवर्ती भुगतान के लिए ईमेल सामग्री

en: Email subject for New wire Transfer
hi: नए वायर ट्रांसफर के लिए ईमेल विषय

en: Email subject for admin expired listing
hi: व्यवस्थापक की समय सीमा समाप्त लिस्टिंग के लिए ईमेल विषय

en: Email subject for approved listing
hi: अनुमोदित सूची के लिए ईमेल विषय

en: Email subject for expired listing
hi: समय सीमा समाप्त लिस्टिंग के लिए ईमेल विषय

en: Email subject for featured submission per listing
hi: प्रति लिस्टिंग के लिए फीचर्ड सबमिशन के लिए ईमेल विषय

en: Email subject for free listing expired
hi: नि: शुल्क लिस्टिंग के लिए ईमेल विषय समाप्त हो गया

en: Email subject for matching submissions
hi: प्रस्तुतियाँ मिलान करने के लिए ईमेल विषय

en: Email subject for membership cancelled
hi: सदस्यता के लिए ईमेल विषय रद्द

en: Email subject for new user admin notification
hi: नए उपयोगकर्ता व्यवस्थापक अधिसूचना के लिए ईमेल विषय

en: Email subject for new user notification
hi: नए उपयोगकर्ता अधिसूचना के लिए ईमेल विषय

en: Email subject for package and free listing submission
hi: पैकेज और मुफ्त लिस्टिंग सबमिशन के लिए ईमेल विषय

en: Email subject for paid submission per listing
hi: प्रति लिस्टिंग के अनुसार भुगतान की सदस्यता के लिए ईमेल विषय

en: Email subject for purchase activated
hi: खरीद के लिए ईमेल विषय सक्रिय

en: Email subject for recurring payment
hi: आवर्ती भुगतान के लिए ईमेल विषय

en: Email:
hi: ईमेल:

en: Empty Space
hi: खाली जगह

en: Enable
hi: सक्षम करें

en: Enable 2Checkout
hi: 2Checkout सक्षम करें

en: Enable Auto Recurring
hi: ऑटो पुनरावर्ती सक्षम करें

en: Enable Email Footer.
hi: ईमेल पाद को सक्षम करें

en: Enable Email Header.
hi: ईमेल हैडर को सक्षम करें

en: Enable Paid Submission
hi: सशुल्क सबमिशन सक्षम करें

en: Enable Paypal
hi: पेपैल सक्षम करें

en: Enable Property Expiration
hi: संपत्ति समाप्ति को सक्षम करें

en: Enable Radius Search on half map.
hi: अर्ध मानचित्र पर त्रिज्या खोज को सक्षम करें

en: Enable Radius Search.
hi: त्रिज्या खोज को सक्षम करें

en: Enable Stripe
hi: पट्टी सक्षम करें

en: Enable Wire Transfer
hi: वायर ट्रांसफर सक्षम करें

en: Enable auto recurring for paypal & stripe.
hi: पेपैल और स्ट्राइप के लिए ऑटो आवर्ती को सक्षम करें।

en: Enable contact form 7 for agent detail page ?
hi: एजेंट विवरण पृष्ठ के लिए संपर्क फ़ॉर्म 7 सक्षम करें?

en: Enable contact form 7 for property detail page forms ?
hi: संपत्ति विवरण पृष्ठ फ़ॉर्म के लिए संपर्क फ़ॉर्म 7 सक्षम करें?

en: Enable reCaptcha for contact forms?
hi: संपर्क रूपों के लिए रीकैपटा सक्षम करें?

en: Enable short price number like 12K, 10M, 10B.
hi: 12K, 10M, 10B जैसे छोटी मूल्य संख्या सक्षम करें

en: Enable user roles on profile page
hi: प्रोफ़ाइल पृष्ठ पर उपयोगकर्ता भूमिकाएं सक्षम करें

en: Enable user roles on regsiter form
hi: Regsiter फ़ॉर्म पर उपयोगकर्ता भूमिकाएं सक्षम करें

en: Enable/Disable
hi: अक्षम सक्षम

en: Enable/Disable Additional Features
hi: अतिरिक्त सुविधाओं को सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable Address
hi: सक्षम / अक्षम पता

en: Enable/Disable Contact Info
hi: संपर्क जानकारी सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable HTML emails, if enable then system will allow you to add html in email templates
hi: सक्षम / अक्षम एचटीएमएल ईमेल, यदि सक्षम हो तो सिस्टम आपको ईमेल टेम्पलेट में html जोड़ने की अनुमति देगा

en: Enable/Disable Ip info location, only work with chrome withour SSL.
hi: आईपी ​​जानकारी स्थान को सक्षम / अक्षम करें, केवल क्रोम के साथ काम करें अपने SSL

en: Enable/Disable Office Timing
hi: कार्यालय समय को सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable Roles
hi: सक्षम / निष्क्रिय भूमिकाएं

en: Enable/Disable Scroll to top
hi: शीर्ष पर स्क्रॉल सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable Search
hi: खोज सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable advanced search over header type: map, revolution slider, image, property slider and video.
hi: शीर्ष लेख प्रकार: नक्शा, क्रांति स्लाइडर, छवि, संपत्ति स्लाइडर और वीडियो पर उन्नत खोज सक्षम / अक्षम करें।

en: Enable/Disable advanced search radius search
hi: उन्नत खोज त्रिज्या खोज सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable advanced search radius search on half map
hi: आधा मानचित्र पर उन्नत खोज त्रिज्या खोज सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable advnaced search sticky
hi: एडवांस्ड सर्च स्टिकी को सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable advnaced search sticky on mobiles
hi: मोबाइल पर एडवांस्ड सर्च स्टिकी को सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable agent contact forms.
hi: सक्षम / अक्षम एजेंट संपर्क फ़ॉर्म

en: Enable/Disable agent name info on grid/list view
hi: ग्रिड / सूची दृश्य पर एजेंट नाम जानकारी सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable area switcher in top bar
hi: शीर्ष पट्टी में क्षेत्र स्विचर सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable author box on post detail page
hi: पोस्ट विवरण पृष्ठ पर लेखक बॉक्स सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable auto complete for keyeord field.
hi: Keyeord फ़ील्ड के लिए स्वत: पूर्ण सक्षम / अक्षम करें।

en: Enable/Disable auto generate property id
hi: ऑटो उत्पन्न प्रॉपर्टी आईडी सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable blog featured image
hi: सक्षम / अक्षम ब्लॉग विशेष रुप से प्रदर्शित चित्र

en: Enable/Disable blog posts author
hi: ब्लॉग पोस्ट लेखक सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable blog posts date
hi: ब्लॉग पोस्ट की तारीख सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable breadcrumb
hi: ब्रेडक्रंब सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable call us in header
hi: हेडर में हमें कॉल को सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable create lising button
hi: लैज़िंग बटन को सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable currency switcher in top bar
hi: शीर्ष पट्टी में मुद्रा स्विचर को सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable date info on grid/list view
hi: ग्रिड / सूची दृश्य पर तिथि जानकारी सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable direct messages on property detail page, if it enable then logged in user will be able to  send direct messages
hi: संपत्ति विवरण पृष्ठ पर प्रत्यक्ष संदेश को सक्षम / अक्षम करें, यदि वह सक्षम है तो उपयोगकर्ता में लॉग-इन किया जाए तो सीधे संदेश भेजने में सक्षम हो जाएगा

en: Enable/Disable documents download only for registers users.
hi: केवल रजिस्टरों के उपयोगकर्ताओं के लिए दस्तावेज़ डाउनलोड सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable email footer
hi: ईमेल पाद लेख सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable email header
hi: ईमेल शीर्षलेख को सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable favorite property button
hi: पसंदीदा संपत्ति बटन को सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable featured listings on top. Ex: Show first (x) listings featured then non-featured
hi: शीर्ष पर फीचर्ड लिस्टिंग सक्षम / अक्षम करें पूर्व: पहले दिखाएं (x) लिस्टिंग विशेष रुप से गैर-विशेषीकृत

en: Enable/Disable floor plans
hi: मंजिल योजनाओं को सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable footer social media
hi: पाद लेख सोशल मीडिया सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable geo location.
hi: भौगोलिक स्थान सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable header social media
hi: हेडर सोशल मीडिया सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable header top bar
hi: हैडर शीर्ष बार सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable icons for property features.
hi: संपत्ति सुविधाओं के लिए आइकन सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable listing tabs
hi: सूची टैब सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable login register in header menu
hi: हेडर मेनू में लॉगइन रजिस्टर सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable map fullscreen button on half map.
hi: अर्ध मैप पर मानचित्र पूर्णस्क्रीन बटन को सक्षम / अक्षम करें।

en: Enable/Disable multi agents
hi: बहु एजेंट सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable next/prev properties.
hi: अगले / पिछली गुणों को सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable photo count info on grid/list view
hi: ग्रिड / सूची दृश्य पर फोटो गणना जानकारी सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable print property button
hi: प्रिंट संपत्ति बटन सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable property compare
hi: संपत्ति की तुलना करें / अक्षम करें सक्षम करें

en: Enable/Disable property favorite
hi: गुण पसंदीदा को सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable property measurement unit globally, it will overwrite measurement unit added for single properties
hi: विश्व स्तर पर संपत्ति माप इकाई को सक्षम / अक्षम करें, यह एकल गुणों के लिए जोड़ा माप इकाई को अधिलेखित कर देगा

en: Enable/Disable share property button
hi: सक्षम / अक्षम शेयर गुण बटन

en: Enable/Disable similar properties on property detail page.
hi: संपत्ति विवरण पृष्ठ पर समान गुणों को सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable social media
hi: सक्षम करें / अक्षम करें सोशल मीडिया

en: Enable/Disable splash page navigation
hi: स्प्लैश पृष्ठ नेविगेशन सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable splash page overlay
hi: स्प्लैश पृष्ठ ओवरले सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable sticky menu
hi: चिपचिपा मेनू सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable sticky menu in mobiles
hi: मोबाइल में चिपचिपा मेनू सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable the display of number of view by day graphic.
hi: दिन ग्राफ़िक द्वारा देखने की संख्या के प्रदर्शन को सक्षम / अक्षम करें।

en: Enable/Disable the display schedule your form.
hi: प्रदर्शन शेड्यूल अपना फ़ॉर्म सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable video audio on splash page and video header
hi: स्पलैश पृष्ठ और वीडियो शीर्ष लेख पर वीडियो ऑडियो सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable video loop on splash page and video header
hi: स्पलैश पृष्ठ और वीडियो शीर्ष लेख पर वीडियो लूप को सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable walkscore on property detail page.
hi: संपत्ति विवरण पृष्ठ पर walkscore सक्षम / अक्षम करें

en: Enable/Disable yelp on property detail page.
hi: संपत्ति विवरण पृष्ठ पर येलिप को सक्षम / अक्षम करें

en: Enabled
hi: सक्रिय

en: End date
hi: अंतिम तिथि

en: Ends On
hi: पर समाप्त होता है

en: English, Spanish, French
hi: अंग्रेजी, स्पैनिश, फ्रेंच

en: Enter -1 to show all
hi: सभी को दिखाने के लिए -1 दर्ज करें

en: Enter Instagram profile url
hi: Instagram प्रोफ़ाइल url दर्ज करें

en: Enter Link
hi: लिंक दर्ज करें

en: Enter Pinterest profile url
hi: Pinterest प्रोफ़ाइल url दर्ज करें

en: Enter Redirect Page Link
hi: पुनर्निर्देशन पृष्ठ लिंक दर्ज करें

en: Enter Sale or Rent Price
hi: बिक्री या किराया मूल्य दर्ज करें

en: Enter Yelp profile url
hi: येल प्रोफ़ाइल यूआरएल दर्ज करें

en: Enter Your Password
hi: अपना पासवर्ड डालें

en: Enter Your Username
hi: अपने उपयोगकर्ता नाम दर्ज करें

en: Enter Youtube profile url
hi: Youtube प्रोफ़ाइल url दर्ज करें

en: Enter a Location
hi: एक स्थान दर्ज करें

en: Enter a title for your review
hi: अपनी समीक्षा के लिए एक शीर्षक दर्ज करें

en: Enter after price label
hi: मूल्य लेबल के बाद दर्ज करें

en: Enter agent name
hi: एजेंट नाम दर्ज करें

en: Enter an address, town, street, zip or property ID
hi: एक पता, शहर, सड़क, ज़िप या संपत्ति आईडी दर्ज करें

en: Enter before price label
hi: मूल्य लेबल से पहले दर्ज करें

en: Enter company full address
hi: कंपनी का पूरा पता दर्ज करें

en: Enter company full name
hi: कंपनी का पूरा नाम दर्ज करें

en: Enter contact form 7 shortcode for agent detail page.
hi: एजेंट विवरण पृष्ठ के लिए संपर्क फ़ॉर्म 7 शोर्ट दर्ज करें

en: Enter contact form 7 shortcode for agent form above image, sidebar and property gallery lightbox.
hi: छवि, साइडबार और प्रॉपर्टी गैलरी लाइटबॉक्स से ऊपर एजेंट फॉर्म के लिए संपर्क फ़ॉर्म 7 शोर्टकोड दर्ज करें।

en: Enter contact form 7 shortcode for agent form in property detail page bottom.
hi: संपत्ति के विवरण पृष्ठ नीचे एजेंट फॉर्म के लिए संपर्क फ़ॉर्म 7 शोर्ट दर्ज करें।

en: Enter email address
hi: ईमेल पता दर्ज

en: Enter facebook profile url
hi: फेसबुक प्रोफ़ाइल यूआरएल दर्ज करें

en: Enter full url
hi: पूर्ण यूआरएल दर्ज करें

en: Enter garage size
hi: गैरेज आकार दर्ज करें

en: Enter google maps latitude
hi: Google नक्शे अक्षांश दर्ज करें

en: Enter google maps longitude
hi: Google नक्शे देशांतर दर्ज करें

en: Enter google plus profile url
hi: Google प्लस प्रोफ़ाइल url दर्ज करें

en: Enter google reCaptha Secret key.
hi: Google reCaptha गुप्त कुंजी दर्ज करें

en: Enter google reCaptha site key.
hi: Google reCaptha साइट कुंजी दर्ज करें

en: Enter keyword...
hi: कुंजीशब्द दर्ज करें...

en: Enter linked in profile url
hi: प्रोफ़ाइल url में लिंक दर्ज करें

en: Enter number of bathrooms
hi: बाथरूम की संख्या दर्ज करें

en: Enter number of bedrooms
hi: शयनकक्षों की संख्या दर्ज करें

en: Enter number of garages
hi: गैरेज की संख्या दर्ज करें

en: Enter prefix for property id, leave empty if you don't want to show prefix. Example HZ-
hi: प्रॉपर्टी आईडी के लिए उपसर्ग दर्ज करें, यदि आप उपसर्ग नहीं दिखाना चाहते हैं, तो खाली छोड़ें। उदाहरण HZ-

en: Enter price decimal, IE .99
hi: मूल्य दशमलव दर्ज करें, IE 99

en: Enter properties ids comma separated. Ex 12,305,34
hi: प्रॉपर्टी आईडी दर्ज करें जिससे अल्पविराम अलग हो। पूर्व 12,305,34

en: Enter property ID
hi: संपत्ति आईडी दर्ज करें

en: Enter property ID. Ex 305
hi: संपत्ति आईडी दर्ज करें पूर्व 305

en: Enter property area size
hi: संपत्ति क्षेत्र आकार दर्ज करें

en: Enter property land area size
hi: संपत्ति का भूमि क्षेत्र आकार दर्ज करें

en: Enter section sub title
hi: अनुभाग उप शीर्षक दर्ज करें

en: Enter section title
hi: अनुभाग शीर्षक दर्ज करें

en: Enter subtitle for splash page
hi: स्पलैश पृष्ठ के लिए उपशीर्षक दर्ज करें

en: Enter text for square feet
hi: वर्ग फुट के लिए पाठ दर्ज करें

en: Enter text for square meters
hi: वर्ग मीटर के लिए पाठ दर्ज करें

en: Enter title for splash page
hi: स्पलैश पृष्ठ के लिए शीर्षक दर्ज करें

en: Enter twitter profile url
hi: ट्विटर प्रोफ़ाइल url दर्ज करें

en: Enter video link/url. Supported format: YouTube, Vimeo, SWF and MOV
hi: वीडियो लिंक / यूआरएल दर्ज करें समर्थित प्रारूप: यूट्यूब, वीमियो, एसडब्ल्यूएफ और एमओवी

en: Enter virtual tour embeded code
hi: आभासी दौरे embeded कोड दर्ज करें

en: Enter virtual tour iframe/embeded code
hi: आभासी दौरे iframe / embeded कोड दर्ज करें

en: Enter website address
hi: वेबसाइट का पता दर्ज करें

en: Enter website slogan
hi: वेबसाइट के नारे दर्ज करें

en: Enter year built
hi: वर्ष का निर्माण दर्ज करें

en: Enter your address, it will use for invoices
hi: अपना पता दर्ज करें, वह चालान के लिए उपयोग करेगा

en: Enter your email address
hi: अपना ईमेल पता दर्ज करें

en: Enter your google maps api key
hi: अपनी Google मानचित्र एपीआई कुंजी दर्ज करें

en: Enter your property address
hi: अपने प्रॉपर्टी का पता दर्ज करें

en: Enter your property city
hi: अपनी संपत्ति शहर दर्ज करें

en: Enter your property country
hi: अपनी संपत्ति देश दर्ज करें

en: Enter your property county/state
hi: अपनी संपदा काउंटी / राज्य दर्ज करें

en: Enter your property neighborhood
hi: अपनी संपत्ति पड़ोस दर्ज करें

en: Enter your property second price
hi: अपनी संपत्ति दूसरी कीमत दर्ज करें

en: Enter your property title
hi: अपनी संपत्ति शीर्षक दर्ज करें

en: Enter your property zip code
hi: अपनी संपत्ति ज़िप कोड दर्ज करें

en: Enter your standard logo height. Used for retina logo.
hi: अपनी मानक लोगो ऊंचाई दर्ज करें रेटिना लोगो के लिए इस्तेमाल किया।

en: Enter your standard logo width. Used for retina logo.
hi: अपना मानक लोगो चौड़ाई दर्ज करें रेटिना लोगो के लिए इस्तेमाल किया।

en: Enter your username
hi: अपने उपयोगकर्ता नाम दर्ज करें

en: Enter your username or email
hi: अपना उपयोगकर्ता नाम या ईमेल दर्ज करें

en: Enter youtube profile url
hi: यूट्यूब प्रोफ़ाइल यूआरएल दर्ज करें

en: Equal
hi: बराबरी का

en: Equatorial Guinea
hi: भूमध्यवर्ती गिनी

en: Eritrea
hi: इरिट्रिया

en: Error 404
hi: त्रुटि 404

en: Estonia
hi: एस्तोनिया

en: Ethiopia
hi: इथियोपिया

en: Event Planning & Services
hi: घटना नियोजन और सेवाएं

en: Ex: Founder & CEO.
hi: पूर्व: संस्थापक और सीईओ

en: Example ID: 23100287@N07
hi: उदाहरण आईडी: 23100287 @ N07

en: Exceptional
hi: असाधारण

en: Exclude Cities:
hi: शहरों को छोड़ दें:

en: Exclude County/State:
hi: काउंटी / राज्य को छोड़ दें:

en: Exclude Labels:
hi: लेबल बहिष्कृत करें:

en: Exclude Neighborhood:
hi: पड़ोस को छोड़ दें:

en: Exclude Types:
hi: प्रकार बहिष्कृत करें:

en: Expiration date
hi: समाप्ति तिथि

en: Expiration:
hi: समाप्ति:

en: Expire Date:
hi: समाप्त होने की तिथि:

en: Expire Days
hi: एक्सपायर डेज़

en: Expired
hi: समय सीमा समाप्त

en: Expired (%s)
hi: समय सीमा समाप्त (% s)

en: Expired Listing sent for approval on %website_url
hi: % Website_url पर स्वीकृति के लिए समयसीमा समाप्त की गई प्रविष्टि

en: Expiry time
hi: समाप्ति समय

en: External Source
hi: वाह्य स्रोत

en: F Y
hi: एफ वाई

en: FAX:
hi: फैक्स:

en: Facebook
hi: फेसबुक

en: Facebook Api key
hi: फेसबुक एपीआई कुंजी

en: Facebook Api key for facebook login
hi: फेसबुक लॉगिन के लिए फेसबुक एपीआई कुंजी

en: Facebook Page URL:
hi: फेसबुक पेज यूआरएल:

en: Facebook Profile Link
hi: फेसबुक प्रोफाइल लिंक

en: Facebook Secret Code
hi: फेसबुक सीक्रेट कोड

en: Facebook URL
hi: फेसबुक युआरएल

en: Facebook secret code for facebook login
hi: फेसबुक लॉगिन के लिए फेसबुक गुप्त कोड

en: Failed to updated cookie !
hi: कुकी अपडेट करने में विफल!

en: Falkland Islands (Malvinas)
hi: फ़ॉकलैंड आइलैंड्स (माल्विनास)

en: Faroe Islands
hi: फ़ैरो द्वीप

en: Favicon
hi: फ़ेविकॉन

en: Favorite
hi: पसंदीदा

en: Favorite Property
hi: पसंदीदा संपत्ति

en: Favourite properties
hi: पसंदीदा गुण

en: Fax
hi: फैक्स

en: Fax Number
hi: फैक्स नंबर

en: Fax:
hi: फैक्स:

en: Featured
hi: विशेष रुप से प्रदर्शित

en: Featured Fee:
hi: फीचर्ड फीस:

en: Featured Included:
hi: फीचर्ड शामिल:

en: Featured Label
hi: फीचर्ड लेबल

en: Featured Listing Included:
hi: फीचर्ड लिस्टिंग शामिल:

en: Featured Listings
hi: विशेष रुप से प्रदर्शित लिस्टिंग

en: Featured Listings available
hi: विशेष रुप से प्रदर्शित लिस्टिंग उपलब्ध

en: Featured Listings available:
hi: फीचर्ड लिस्टिंग उपलब्ध:

en: Featured Properties:
hi: विशेष गुण:

en: Featured Remaining:
hi: विशेष रुप से प्रदर्शित शेष:

en: Features
hi: विशेषताएं

en: Features Limit
hi: विशेषताएँ सीमा

en: Fiji
hi: फ़िजी

en: Fiji the Fiji Islands
hi: फ़िजी फ़िजी आइलैंड्स

en: Financial Services
hi: वित्तीय सेवाएं

en: Finland
hi: फिनलैंड

en: First Name
hi: पहला नाम

en: Flickr ID
hi: फ़्लिकर आईडी

en: Floor Plan
hi: मंजिल की योजना

en: Floor Plans
hi: मंजिल की योजना

en: Floor Plans for
hi: तल के लिए योजनाएं

en: Floor plans
hi: मंजिल की योजना

en: Follow us
hi: हमारा अनुसरण करो

en: Follow us on
hi: हमारा अनुसरण इस पर कीजिये

en: Font Awesome Icon
hi: फ़ॉन्ट विस्मयकारी चिह्न

en: Food
hi: भोजन

en: Footer
hi: फ़ुटबाल

en: Footer Area 1
hi: फुटर क्षेत्र 1

en: Footer Area 2
hi: पाद लेख क्षेत्र 2

en: Footer Area 3
hi: फुटर एरिया 3

en: Footer Area 4
hi: फुटर एरिया 4

en: Footer Border
hi: पाद लेख सीमा

en: Footer Bottom Background Color
hi: पाद लेख नीचे पृष्ठभूमि रंग

en: Footer Content
hi: पाद सामग्री

en: Footer Layout
hi: पाद लेख लेआउट

en: Footer Menu
hi: पाद मेनू

en: Footer background Color
hi: पाद पृष्ठभूमि का रंग

en: Footer bottom border top
hi: पाद लेख नीचे सीमा शीर्ष

en: Four
hi: चार

en: France
hi: फ्रांस

en: Free ( Pay for Featured )
hi: निशुल्क (फीस के लिए पे)

en: Free Listing expired on %website_url
hi: नि: शुल्क लिस्टिंग% website_url पर समाप्त हो गई

en: French Guiana
hi: फ्रेंच गयाना

en: French Polynesia
hi: फ्रेंच पॉलीनेशिया

en: French Southern Territories
hi: दक्षिणी फ्राँसिसी क्षेत्र

en: From
hi: से

en: Frontend register user as agent or agency
hi: एजेंट या एजेंसी के रूप में फ्रंटएंड पंजीकृत उपयोगकर्ता

en: Full Screen
hi: पूर्ण स्क्रीन

en: Full Screen Type
hi: पूर्ण स्क्रीन प्रकार

en: Full Width
hi: पूर्ण चौड़ाई

en: Fullscreen
hi: पूर्ण स्क्रीन

en: Gabon
hi: गैबॉन

en: Gallery
hi: गेलरी

en: Gallery Format
hi: गैलरी प्रारूप

en: Gallery Images
hi: गैलरी छवियाँ

en: Gallery Slider
hi: गैलरी स्लाइडर

en: Gambia
hi: गाम्बिया

en: Gambia the
hi: गाम्बिया को

en: Garage
hi: गेराज

en: Garage Size
hi: गेराज आकार

en: Garage Size:
hi: गेराज आकार:

en: Garage:
hi: गैराज:

en: Garages
hi: गैरेज

en: Garages Size
hi: गराज का आकार

en: General
hi: सामान्य

en: Geo Auto Complete Country
hi: भू ऑटो पूर्ण देश

en: Geo Location
hi: भौगोलिक स्थिति

en: Geo autocomplete limit to specific country
hi: विशिष्ट देश के लिए भू स्वत: पूर्ण सीमा

en: Georgia
hi: जॉर्जिया

en: Germany
hi: जर्मनी

en: Get Membership Plan
hi: सदस्यता योजना प्राप्त करें

en: Get Package
hi: पैकेज प्राप्त करें

en: Get Started
hi: शुरू हो जाओ

en: Get new password
hi: नया पासवर्ड प्राप्त करें

en: Get this detail after you signup here <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/developers/v3/manage_app">https://www.yelp.com/developers/v3/manage_app</a>
hi: यहां साइन अप करने के बाद इस विवरण को प्राप्त करें <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/developers/v3/manage_app"> https://www.yelp.com/developers/v3/manage_app < / a>

en: Ghana
hi: घाना

en: Gibraltar
hi: जिब्राल्टर

en: Global
hi: वैश्विक

en: Global ( As theme options settings )
hi: वैश्विक (थीम विकल्प सेटिंग के रूप में)

en: Global Color
hi: वैश्विक रंग

en: Global variables: %website_url as website url,%website_name as website name, %user_email as user_email, %username as username
hi: ग्लोबल वैरिएबल:% website_url वेबसाइट यूआरएल के रूप में,% website_name वेबसाइट नाम के रूप में,% user_email के रूप में user_email,% उपयोगकर्ता नाम के रूप में उपयोगकर्ता नाम

en: Go
hi: चले जाओ

en: Go back
hi: वापस जाओ

en: Go to Dashboard
hi: डैशबोर्ड पर जाएं

en: Google Api key
hi: Google API कुंजी

en: Google Api key for google login
hi: Google लॉगिन के लिए Google API कुंजी

en: Google Client Secret
hi: Google क्लाइंट सीक्रेट

en: Google Map Search
hi: Google मानचित्र खोज

en: Google Map Settings
hi: Google नक्शा सेटिंग

en: Google Map Street View
hi: Google मानचित्र सड़क दृश्य

en: Google Maps API KEY
hi: Google मानचित्र एपीआई कुंजी

en: Google Maps latitude
hi: Google मानचित्र अक्षांश

en: Google Maps longitude
hi: Google मानचित्र देशांतर

en: Google OAuth Client ID
hi: Google OAuth क्लाइंट आईडी

en: Google Plus
hi: गूगल प्लस

en: Google Plus Profile Link
hi: Google प्लस प्रोफ़ाइल लिंक

en: Google Plus Url
hi: Google प्लस यूआरएल

en: Google client secret code for google login
hi: Google लॉगिन के लिए Google ग्राहक गुप्त कोड

en: Google oAuth client id for google login
hi: Google लॉगिन के लिए Google oAuth क्लाइंट आईडी

en: Google reCaptcha
hi: Google रीकैपचा

en: Graph Background Color
hi: ग्राफ़ पृष्ठभूमि का रंग

en: Graph Border Color
hi: ग्राफ़ सीमा रंग

en: Graph Type
hi: ग्राफ प्रकार

en: Greater
hi: ग्रेटर

en: Greece
hi: यूनान

en: Greenland
hi: ग्रीनलैंड

en: Grenada
hi: ग्रेनेडा

en: Grid Style:
hi: ग्रिड शैली:

en: Grid View
hi: जाली देखना

en: Grid View 3 col ( Only for "Property listing full width template" )
hi: ग्रिड व्यू 3 कॉल (केवल "सम्पत्ति लिस्टिंग पूर्ण चौड़ाई टेम्पलेट" के लिए)

en: Grid/List Style:
hi: ग्रिड / सूची शैली:

en: Grill - Gas
hi: ग्रिल - गैस

en: Guadeloupe
hi: ग्वाडेलोप

en: Guam
hi: गुआम

en: Guatemala
hi: ग्वाटेमाला

en: Guernsey
hi: ग्वेर्नसे

en: Guinea
hi: गिन्नी

en: Guinea-Bissau
hi: गिनी-बिसाऊ

en: Guyana
hi: गुयाना

en: HOUZEZ: About Site
hi: HOUZEZ: साइट के बारे में

en: HOUZEZ: Advanced Search
hi: HOUZEZ: उन्नत खोज

en: HOUZEZ: Agent Search
hi: HOUZEZ: एजेंट खोज

en: HOUZEZ: Code Banner
hi: HOUZEZ: कोड बैनर

en: HOUZEZ: Contact Us
hi: HOUZEZ: हमसे संपर्क करें

en: HOUZEZ: Facebook
hi: ह्यूज़ेज़: फेसबुक

en: HOUZEZ: Featured Properties
hi: ह्यूज़ेज़: फ़ीचर किए गए गुण

en: HOUZEZ: Flickr
hi: ह्यूज़ेज़: फ़्लिकर

en: HOUZEZ: Image Banner 300x250
hi: होज़ेज़ः छवि बैनर 300x250

en: HOUZEZ: Latest Posts
hi: HOUZEZ: नवीनतम पोस्ट

en: HOUZEZ: Login
hi: होज़ेज़: लॉगिन

en: HOUZEZ: Mortgage Calculator
hi: HOUZEZ: बंधक कैलक्यूलेटर

en: HOUZEZ: Properties
hi: HOUZEZ: गुण

en: HOUZEZ: Property Taxonomies
hi: ह्यूज़ेज़: संपत्ति करों के लिए

en: HOUZEZ: Recent View Properties
hi: HOUZEZ: हाल ही में देखें गुण

en: HTML Emails?
hi: HTML ईमेल?

en: Haiti
hi: हैती

en: Half Map Template
hi: आधा नक्शा टेम्पलेट

en: Header Top Area
hi: हैडर शीर्ष क्षेत्र

en: Header Type
hi: हैडर प्रकार

en: Header background Color
hi: हैडर पृष्ठभूमि का रंग

en: Header banner text color
hi: हैडर बैनर टेक्स्ट रंग

en: Header create listing button required login or not
hi: हेडर प्रविष्टि बटन की आवश्यकता होती है लॉगिन या नहीं

en: Headers
hi: हेडर

en: Headings
hi: हेडिंग

en: Health & Medical
hi: स्वास्थ्य और चिकित्सा

en: Heard Island and McDonald Islands
hi: हर्ड आइलैंड और मैकडोनाल्ड आइलैंड्स

en: Height of the space(px)
hi: अंतरिक्ष की ऊँचाई (पीएक्स)

en: Height:
hi: ऊंचाई:

en: Hello, I am interested in
hi: हैलो, मुझे इसमें दिलचस्पी है

en: Hello, You downgraded your subscription on  %s. Because your listings number was greater than what the actual package offers, we set the status of all your listings to "expired". You will need to choose which listings you want live and send them again for approval. Thank you!
hi: नमस्कार, आपने% s पर अपनी सदस्यता को डाउनग्रेड किया क्योंकि आपकी लिस्टिंग संख्या वास्तविक पैकेज की तुलना में अधिक थी, इसलिए हमने अपनी सभी लिस्टिंग की स्थिति "समाप्त हो गई" पर सेट कर दी है। आपको चुनना होगा कि आप कौन सी लिस्टिंग चाहते हैं और उन्हें अनुमोदन के लिए फिर से भेजें। धन्यवाद!

en: Hi %s, I saw your profile on %s and wanted to see if you could help me
hi: नमस्ते% s, मैंने आपका प्रोफ़ाइल% s पर देखा और देखना चाहता था कि क्या आप मेरी मदद कर सकते हैं

en: Hi there,
    A new submission matching your chosen criteria has been published at %website_url.
    These are the new submissions:
    %matching_submissions
hi: नमस्ते,
    आपके चुने हुए मानदंडों के अनुरूप एक नया निवेदन% website_url पर प्रकाशित किया गया है
    ये नई सबमिशन हैं:
    % matching_submissions

en: Hi there,
    A user has re-submited a new property on %website_url! You should go and check it out.
    This is the property title: %submission_title.
hi: नमस्ते,
    एक उपयोगकर्ता ने% website_url पर एक नई संपत्ति फिर से सबमिट की है! आपको जाना चाहिए और इसे जांचना चाहिए
    यह संपत्ति का शीर्षक है:% सबमिशन_ शीर्षक

en: Hi there,
    One of your free listings on  %website_url has "expired". The listing is %expired_listing_url.
    Thank you!
hi: नमस्ते,
    % Website_url पर आपकी एक नि: शुल्क लिस्टिंग "समाप्त हो गई" है लिस्टिंग% expired_listing_url है
    धन्यवाद!

en: Hi there,
    We charged your account on %merchant for a subscription on %website_url ! You should go and check it out.
hi: नमस्ते,
    हमने% website_url पर सदस्यता के लिए% मर्चेंट पर अपने खाते का शुल्क लिया है! आपको जाना चाहिए और इसे जांचना चाहिए

en: Hi there,
    Welcome to %website_url! You can login now using the below credentials:
    Username:%user_login_register
    Password: %user_pass_register
    If you have any problems, please contact us.
    Thank you!
hi: नमस्ते,
    % Website_url में आपका स्वागत है! आप नीचे दिए गए क्रेडेंशियल का उपयोग करके अब प्रवेश कर सकते हैं:
    प्रयोक्ता नाम:% user_login_register
    पासवर्ड:% user_pass_register
    यदि आपकी कोई समस्याएं हैं, तो कृपया हमसे संपर्क करें।
    धन्यवाद!

en: Hi there,
    You have a new featured submission on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing ID:  %listing_id
    The invoice number is: %invoice_no
hi: नमस्ते,
    आपके पास% website_url पर एक नई विशेषता है!
    लिस्टिंग शीर्षक:% listing_title
    लिस्टिंग आईडी:% listing_id
    चालान संख्या है:% invoice_no

en: Hi there,
    You have a new paid submission on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing ID:  %listing_id
    The invoice number is: %invoice_no
hi: नमस्ते,
    आपके पास% website_url पर एक नया भुगतान जमा है!
    लिस्टिंग शीर्षक:% listing_title
    लिस्टिंग आईडी:% listing_id
    चालान संख्या है:% invoice_no

en: Hi there,
    You have submitted new listing on  %website_url!
    Listing Title: %listing_title
    Listing ID:  %listing_id
    The invoice number is: %invoice_no
hi: नमस्ते,
    आपने% website_url पर नई प्रविष्टि सबमिट की है!
    लिस्टिंग शीर्षक:% listing_title
    लिस्टिंग आईडी:% listing_id
    चालान संख्या है:% invoice_no

en: Hi there,
    Your listing on %website_url has been approved.
    
    Listins Title:%listing_title
    Listing Url: %listing_url
hi: नमस्ते,
    % Website_url पर आपकी सूची को मंजूरी दे दी गई है।
    
    लिस्टिन शीर्षक:% listing_title
    यूआरएल लिस्टिंग:% listing_url

en: Hi there,
    Your listing on %website_url has been expired.
    
    Listins Title:%listing_title
    Listing Url: %listing_url
hi: नमस्ते,
    % Website_url पर आपकी लिस्टिंग समाप्त हो गई है।
    
    लिस्टिन शीर्षक:% listing_title
    यूआरएल लिस्टिंग:% listing_url

en: Hi there,
    Your purchase on %website_url is activated! You should go and check it out.
hi: नमस्ते,
    % Website_url पर आपकी खरीदारी सक्रिय है! आपको जाना चाहिए और इसे जांचना चाहिए

en: Hi there,
    Your subscription on %website_url was cancelled because it expired or the recurring payment from the merchant was not processed. All your listings are no longer visible for our visitors but remain in your account.
    Thank you.
hi: नमस्ते,
    % Website_url पर आपकी सदस्यता को रद्द कर दिया गया था क्योंकि इसकी समय सीमा समाप्त हो गई थी या व्यापारी से आवर्ती भुगतान संसाधित नहीं हुआ था। आपकी सभी लिस्टिंग हमारे आगंतुकों के लिए अब दिखाई नहीं दे रही हैं लेकिन आपके खाते में रहेंगी।
    धन्यवाद।

en: Hi there,<br>
    Welcome to %website_url and thank you for purchasing a plan with us. We are excited you have chosen %website_name . %website_name is a great place to advertise and search properties.<br>
    
    You plan on  %website_url activated! You can now list your properties according to you plan.
hi: हाय वहाँ, <br>
    % Website_url में आपका स्वागत है और हमारे साथ एक योजना खरीदने के लिए धन्यवाद। हम उत्साहित हैं कि आपने% website_name को चुना है % वेबसाइट_नाव विज्ञापन और खोज करने के लिए एक बढ़िया स्थान है। <br>
    
    आप% website_url सक्रिय करने की योजना बना रहे हैं! अब आप योजना के अनुसार अपने गुणों को सूचीबद्ध कर सकते हैं।

en: Hi there,<br>
    You have a new submission on  %website_url!<br>
    Listing Title: %listing_title<br>
    Listing ID:  %listing_id
hi: हाय वहाँ, <br>
    आपके पास% website_url पर एक नई सबमिशन है! <br>
    लिस्टिंग शीर्षक:% listing_title <br>
    लिस्टिंग आईडी:% listing_id

en: Hi there,<br>
    You have submitted new listing on  %website_url!<br>
    Listing Title: %listing_title<br>
    Listing ID:  %listing_id
hi: हाय वहाँ, <br>
    आपने% website_url पर नई प्रविष्टि सबमिट की है! <br>
    लिस्टिंग शीर्षक:% listing_title <br>
    लिस्टिंग आईडी:% listing_id

en: Hide
hi: छिपाना

en: Hide Advanced Search Fields
hi: उन्नत खोज फ़ील्ड छुपाएं

en: Hide Child
hi: बाल छुपाएं

en: Hide Count
hi: गणना छिपाएं

en: Hide Details
hi: जानकारी छिपाएँ

en: Hide Empty:
hi: खाली छिपाएं:

en: Hide Half Map Search Fields
hi: आधा नक्शा खोज फ़ील्ड छिपाएं

en: Hide Top Bar in Mobile?
hi: मोबाइल में शीर्ष बार छिपाएं?

en: Hide Widget Title
hi: विजेट शीर्षक छुपाएं

en: Hide but show on scroll
hi: छिपाओ लेकिन स्क्रॉल पर दिखाएं

en: Hide for This Page
hi: इस पृष्ठ के लिए छुपाएं

en: Holy See (Vatican City State)
hi: होली सी (वेटिकन सिटी स्टेट)

en: Home
hi: होम

en: Home Services
hi: होम सेवा

en: Home plans
hi: होम प्लान

en: Homepage + Inner Pages
hi: मुखपृष्ठ + इनर पेज

en: Honduras
hi: होंडुरस

en: Hong Kong
hi: हॉगकॉग

en: Hospitals
hi: अस्पतालों

en: Hotels & Travel
hi: होटल और यात्रा

en: Hour
hi: घंटा

en: Houzez Grids
hi: Houzez ग्रिड

en: Houzez: Instagram Slider
hi: Houzez: Instagram स्लाइडर

en: Houzez: Twitter Feeds
hi: Houzez: चहचहाना फ़ीड

en: Hover Color
hi: हॉवर रंग

en: How many Featured listings are included?
hi: कितने फीचर्ड लिस्टिंग शामिल हैं?

en: How many days data will show ? Default: 14
hi: कितने दिनों का डेटा दिखाएगा? डिफ़ॉल्ट: 14

en: How many images are included per listing?
hi: प्रति सूची में कितनी छवियां शामिल हैं?

en: How many listings are included?
hi: कितने लिस्टिंग शामिल हैं?

en: Hungary
hi: हंगरी

en: Hybrid
hi: संकर

en: I agree with your <a href="%s">Terms & Conditions</a>
hi: मैं आपके <a href="%s"> नियम और शर्तों </a> से सहमत हूं

en: IDX Sidebar
hi: IDX साइडबार

en: INVOICE
hi: चालान

en: IPINFO Location
hi: आईपिनफ़ो स्थान

en: Iceland
hi: आइसलैंड

en: Icon
hi: चिह्न

en: Icons
hi: प्रतीक

en: Icons Color
hi: प्रतीक रंग

en: Icons for luxury home type property detail page
hi: लक्जरी होम प्रकार संपत्ति विवरण पृष्ठ के लिए आइकन

en: If "Yes" it will fit according to screen size
hi: यदि "हां" यह स्क्रीन आकार के अनुसार फिट होगा

en: If no, advanced search over header will display in closed position by default.
hi: यदि नहीं, तो हेडर पर उन्नत खोज डिफ़ॉल्ट रूप से बंद स्थिति में प्रदर्शित होगी।

en: If no, it will show price dropdowns
hi: यदि नहीं, तो यह मूल्य ड्रॉपडाउन दिखाएगा

en: If no, users will get the auto generated password via email
hi: यदि नहीं, तो उपयोगकर्ता ईमेल के जरिए ऑटो जेनरेटेड पासवर्ड प्राप्त करेंगे

en: If set to "Yes" then every user register from front-end role Agent will be auto create in agent custom post type and role Agency will be auto create in agency custom post type
hi: यदि "हां" पर सेट किया गया है तो फ्रंट-एंड रोल एजेंट से प्रत्येक उपयोगकर्ता रजिस्टर एजेंट कस्टम कस्टम पोस्ट प्रकार में बनाया जाएगा और भूमिका एजेंसी एजेंसी कस्टम पोस्ट प्रकार में स्वत: बनाएगा

en: If you do not wish to be notified anymore please enter your account and delete the saved search.Thank you!
hi: यदि आप अब अधिसूचित नहीं करना चाहते हैं, तो कृपया अपना खाता दर्ज करें और सहेजे गए खोज को हटा दें.धन्यवाद!

en: If you don't have an account you can create one below by entering your email address. Your account details will be confirmed via email. Otherwise you can
hi: यदि आपके पास कोई खाता नहीं है तो आप अपना ईमेल पता दर्ज करके नीचे एक बना सकते हैं। आपके खाते के विवरण ईमेल द्वारा पुष्टि किए जाएंगे। अन्यथा आप कर सकते हैं

en: Image
hi: छवि

en: Image Banner Link:
hi: छवि बैनर लिंक:

en: Image Banner URL:
hi: छवि बैनर यूआरएल:

en: Image Height
hi: चित्र की ऊंचाई

en: Image Url:
hi: छवि यूआरएल:

en: Image/Gallery
hi: छवि गैलरी

en: Images Layout
hi: चित्र लेआउट

en: Images are for demo purpose only.
hi: छवियां केवल डेमो उद्देश्य के लिए हैं

en: Images overlay ?
hi: चित्र ओवरले?

en: Images uploader
hi: चित्र अपलोडर

en: India
hi: इंडिया

en: Indonesia
hi: इंडोनेशिया

en: Infinite Scroll:
hi: अनंत सूची:

en: Info is taken from your account at https://dashboard.stripe.com/login
hi: Https://dashboard.stripe.com/login पर जानकारी आपके खाते से ली गई है

en: Information
hi: जानकारी

en: Inherit from default accent color
hi: डिफ़ॉल्ट लहजे रंग से प्राप्त करें

en: Inquire about this property
hi: इस संपत्ति के बारे में पूछें

en: Instagram
hi: इंस्टाग्राम

en: Instagram Image
hi: Instagram छवि

en: Instagram Profile
hi: Instagram प्रोफाइल

en: Instagram Slider
hi: Instagram स्लाइडर

en: Instagram access token:
hi: Instagram पहुंच टोकन:

en: Instagram user ID:
hi: Instagram उपयोगकर्ता आईडी:

en: Install
hi: इंस्टॉल करें

en: Install %2$s
hi: % 2 $ s इंस्टॉल करें

en: Install Plugins
hi: प्लग इन इंस्टॉल करें

en: Install Required Plugins
hi: आवश्यक प्लगिन स्थापित करें

en: Installed But Not Activated
hi: इंस्टॉल किया गया लेकिन सक्रिय नहीं है

en: Installed version:
hi: इंस्टॉल किए गए संस्करण:

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
hi: प्लग इन% 1 $ s इंस्टॉल कर रहा है (% 2 $ d /% 3 $ d)

en: Installing Plugin: %s
hi: प्लग इन इंस्टॉल कर रहा है:% s

en: Installing and Activating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
hi: प्लग इन को स्थापित और सक्रिय कर रहा है% 1 $ s (% 2 $ d /% 3 $ d)

en: Interest Rate
hi: ब्याज दर

en: Invalid Nonce
hi: अमान्य नॉन

en: Invalid Nonce!
hi: अवैध नॉन!

en: Invalid Request !
hi: अमान्य अनुरोध !

en: Invalid email address!
hi: अमान्य ईमेल पता!

en: Invalid email address.
hi: अमान्य ईमेल पता।

en: Invalid password reset Key
hi: अमान्य पासवर्ड रीसेट कुंजी

en: Invalid username (do not use special characters or spaces)!
hi: अमान्य उपयोगकर्ता नाम (विशेष वर्ण या रिक्त स्थान का प्रयोग न करें)!

en: Invoice Details
hi: चालान विवरण

en: Invoice ID:
hi: चालान आईडी:

en: Invoice Options
hi: चालान विकल्प

en: Invoices
hi: चालान

en: Iran
hi: ईरान

en: Iran, Islamic Republic of
hi: ईरान (इस्लामिक रिपब्लिक ऑफ

en: Iraq
hi: इराक

en: Ireland
hi: आयरलैंड

en: Is Popular/Featured?
hi: लोकप्रिय / फीचर्ड है?

en: Is Visible?
hi: दिख रहा है?

en: Isle of Man
hi: मैन द्वीप

en: Israel
hi: इजराइल

en: It seems we cannot find what you are looking for. Perhaps searching can help.
hi: ऐसा लगता है कि आप जो ढूंढ रहे हैं वह नहीं मिल सकता है। शायद खोज से मदद मिल सकती है

en: Italy
hi: इटली

en: Item ID (Listing or Package id ):
hi: आइटम आईडी (लिस्टिंग या पैकेज आईडी):

en: Item Price:
hi: सामान की क़ीमत:

en: JPEG 100% Quality
hi: जेपीईजी 100% गुणवत्ता

en: JS or Google AdSense Code
hi: जेएस या गूगल ऐडसेंस कोड

en: Jamaica
hi: जमैका

en: Japan
hi: जापान

en: Jersey
hi: जर्सी

en: Join The Discussion
hi: चर्चा में शामिल हों

en: Jordan
hi: जॉर्डन

en: Kazakhstan
hi: कजाखस्तान

en: Keep Advanced Search visible?
hi: उन्नत खोज दृश्यमान रखें?

en: Kenya
hi: केन्या

en: Keyword
hi: कीवर्ड

en: Keyword Field
hi: खोजशब्द फ़ील्ड

en: Kiribati
hi: किरिबाती

en: Korea
hi: कोरिया

en: Korea, Democratic People's Republic of
hi: कोरिया प्रजातात्रिक जनवादी गणतंत्र

en: Korea, Republic of
hi: कोरिया गणतंत्र

en: Kuwait
hi: कुवैट

en: Kyrgyz Republic
hi: किर्गिज गणराज्य

en: Kyrgyzstan
hi: किर्गिज़स्तान

en: Label
hi: लेबल

en: Labels
hi: लेबल

en: Land Area
hi: भूमि क्षेत्रफल

en: Land Area ( Only digits )
hi: भूमि क्षेत्र (केवल अंक)

en: Land Area Postfix
hi: लैंड एरिया पोस्टफिक्स

en: Land Area Size Postfix
hi: लैंड एरिया आकार पोस्टफिक्स

en: Land Area:
hi: भूमि क्षेत्रफल:

en: Land Size
hi: भूमि का आकार

en: Language
hi: भाषा

en: Language for datepicker
hi: डेल्डेपिकर के लिए भाषा

en: Language:
hi: भाषा:

en: Lao
hi: लाओ

en: Lao People's Democratic Republic
hi: लाओ पीपल्स डेमोक्रेटिक रिपब्लिक

en: Last Message
hi: अंतिम संदेश

en: Last Name
hi: अंतिम नाम

en: Latest Tweets
hi: नवीनतम ट्वीट

en: Latvia
hi: लातविया

en: Layout
hi: ख़ाका

en: Layout Manager
hi: लेआउट मैनेजर

en: Layout Manager Luxury Homes
hi: लेआउट प्रबंधक लक्जरी होम

en: Layout Manager Tabs
hi: लेआउट प्रबंधक टैब

en: Layout:
hi: लेआउट:

en: Leave it empty if you want to hide map on agency detail page.
hi: अगर आप एजेंसी विवरण पृष्ठ पर मैप छिपाना चाहते हैं तो उसे खाली छोड़ दें।

en: Lebanon
hi: लेबनान

en: Left Align
hi: वाम संरेखित करें

en: Left Sidebar
hi: बाईं साइडबार

en: Lesotho
hi: लिसोटो

en: Liberia
hi: लाइबेरिया

en: Libraries
hi: पुस्तकालय

en: Libyan Arab Jamahiriya
hi: लीबिया का अरब जमहिरिया

en: License
hi: लाइसेंस

en: License:
hi: लाइसेंस:

en: Licenses
hi: लाइसेंस

en: Liechtenstein
hi: लिकटेंस्टीन

en: Lightbox Logo
hi: लाइटबॉक्स लोगो

en: Limit Geo auto complete to specific country
hi: विशिष्ट देश में सीमा जीओ ऑटो पूर्ण

en: Limit post number:
hi: पोस्ट संख्या सीमा:

en: Limit to Country
hi: देश में सीमा

en: Limit:
hi: सीमा:

en: Line 1
hi: पंक्ति 1

en: Line 2
hi: लाइन 2

en: Line Chart
hi: पंक्ति चार्ट

en: Link
hi: संपर्क

en: Link Images To:
hi: छवियों को लिंक करें:

en: Link:
hi: संपर्क:

en: Linked In
hi: लिंक्ड इन

en: LinkedIn
hi: लिंक्डइन

en: LinkedIn Profile Link
hi: लिंक्डइन प्रोफाइल लिंक

en: Linkedin URL
hi: लिंक्डिन यूआरएल

en: Links Color
hi: लिंक रंग

en: Links Hover Background Color
hi: लिंक हॉवर पृष्ठभूमि रंग

en: Links Hover Background color
hi: लिंक हॉवर पृष्ठभूमि रंग

en: Links Hover Color
hi: लिंक हॉवर रंग

en: Links Hover background color
hi: लिंक पृष्ठभूमि रंग हॉवर

en: Links Hover color
hi: लिंक हॉवर रंग

en: Links color
hi: लिंक रंग

en: List View
hi: सूची दृश्य

en: Listing
hi: लिस्टिंग

en: Listing Included:
hi: लिस्टिंग शामिल:

en: Listing Payment
hi: लिस्टिंग भुगतान

en: Listing payment on
hi: लिस्टिंग पर भुगतान

en: Listing with Featured
hi: फीचर्ड के साथ लिस्टिंग

en: Listing with Featured Payment option
hi: फीचर्ड पेमेंट विकल्प के साथ लिस्टिंग

en: Listings
hi: लिस्टिंग

en: Listings Included:
hi: लिस्टिंग शामिल हैं:

en: Listings Layout
hi: लिस्टिंग लेआउट

en: Listings Remaining:
hi: शेष सूचीबद्धियां:

en: Listings available
hi: उपलब्ध लिस्टिंग

en: Listings available:
hi: उपलब्ध सूची:

en: Listings found
hi: लिस्टिंग मिल गई

en: Lithuania
hi: लिथुआनिया

en: Load More
hi: और लोड करें

en: Loading Slider...
hi: स्लाइडर लोड हो रहा है ...

en: Loan Term (Years)
hi: ऋण अवधि (वर्ष)

en: Local Flavor
hi: स्थानीय स्वाद

en: Local Services
hi: स्थानीय सेवाएं

en: Location
hi: स्थान

en: Log in | Register
hi: लॉग इन करें | रजिस्टर

en: Log out
hi: लोग आउट

en: Login
hi: लॉग इन करें

en: Login & Register
hi: लॉग इन करें और रजिस्टर करें

en: Login for Review
hi: समीक्षा के लिए लॉगिन करें

en: Login here
hi: यहां लॉगिन करें

en: Logo
hi: प्रतीक चिन्ह

en: Logo Link
hi: लोगो लिंक

en: Logo Splash & Transparent Header
hi: लोगो स्पलैश और पारदर्शी हेडर

en: Logos & Favicon
hi: लोगो और फ़ेविकॉन

en: Lost your password?
hi: आपका पासवर्ड खो गया है?

en: Luxembourg
hi: लक्समबर्ग

en: Luxury Homes ( Since v1.4.0 )
hi: लक्जरी होम (v1.4.0 के बाद से)

en: MAP
hi: नक्शा

en: MOBILE:
hi: मोबाइल:

en: MP4 File
hi: एमपी 4 फाइल

en: Macao
hi: मकाओ

en: Macedonia
hi: मैसेडोनिया

en: Madagascar
hi: मेडागास्कर

en: Main Menu
hi: मुख्य मेनू

en: Main Menu Transparent ?
hi: मुख्य मेनू पारदर्शी?

en: Make Featured
hi: विशेष रुप से प्रदर्शित करें

en: Make add property fields required.
hi: आवश्यक संपत्ति फ़ील्ड को जोड़ दें

en: Make your payment direct into our bank account. Please use order ID as the payment reference
hi: अपना भुगतान सीधे हमारे बैंक खाते में करें कृपया भुगतान संदर्भ के रूप में ऑर्डर आईडी का उपयोग करें

en: Malawi
hi: मलावी

en: Malaysia
hi: मलेशिया

en: Maldives
hi: मालदीव

en: Mali
hi: माली

en: Malta
hi: माल्टा

en: Manager
hi: मैनेजर

en: Manager Role
hi: प्रबंधक भूमिका

en: Map
hi: नक्शा

en: Map Address
hi: मानचित्र पता

en: Map Cluster
hi: मानचित्र क्लस्टर

en: Map Fullscreen
hi: नक्शा फ़ुलस्क्रीन

en: Map View
hi: नक्शा देखें

en: Mark this property as featured?
hi: इस संपत्ति के रूप में चिह्नित करें?

en: Marshall Islands
hi: मार्शल द्वीप समूह

en: Martinique
hi: मार्टीनिक

en: Mass Media
hi: संचार मीडिया

en: Matching Submissions on %website_url
hi: % Website_url पर सबमिशन मिटाना

en: Mauritania
hi: मॉरिटानिया

en: Mauritius
hi: मॉरीशस

en: Max Area
hi: मैक्स एरिया

en: Max Price
hi: मैक्स प्राइस

en: Maximum Area Size
hi: अधिकतम क्षेत्र आकार

en: Maximum File Size
hi: अधिकतम फ़ाइल का आकार

en: Maximum Images
hi: अधिकतम चित्र

en: Maximum Price
hi: अधिकतम मूल्य

en: Maximum Price for Rent Only
hi: केवल किराए के लिए अधिकतम मूल्य

en: Maximum Prices List for Advance Search Form
hi: अग्रिम खोज फ़ॉर्म के लिए अधिकतम मूल्य सूची

en: Maximum Prices List for Rent Only
hi: अधिकतम मूल्य केवल किराए के लिए सूची

en: Maximum images allow for single property.
hi: अधिकतम छवियों एकल संपत्ति के लिए अनुमति देते हैं

en: Maximum posts to show:
hi: दिखाने के लिए अधिकतम पोस्ट:

en: Maximum upload image size. For example 10kb, 500kb, 1mb, 10m, 100mb
hi: अधिकतम अपलोड छवि आकार उदाहरण के लिए 10kb, 500kb, 1mb, 10m, 100mb

en: Maximum zoom level for Cluster to appear. Default 10
hi: क्लस्टर के लिए अधिकतम ज़ूम स्तर दिखाना डिफ़ॉल्ट 10

en: Mayotte
hi: मैयट

en: Me
hi: मुझे

en: Measurement Unit
hi: मापन इकाई

en: Measurement Unit Globally
hi: मापन यूनिट विश्व स्तर पर

en: Membership
hi: सदस्यता

en: Membership Cancelled on %website_url
hi: सदस्यता% website_url पर रद्द की गई

en: Membership Package
hi: सदस्यता पैकेज

en: Membership Payment
hi: सदस्यता भुगतान

en: Membership payment on
hi: सदस्यता भुगतान पर

en: Memebership Plan
hi: सदस्यता योजना

en: Menu ( Create and assing menu under Appearance -> Menus )
hi: मेनू (सूरत के तहत मेनू बनाएं और एशिंग -> मेनू)

en: Menu Background Color
hi: मेनू पृष्ठभूमि का रंग

en: Menu Button Color
hi: मेनू बटन रंग

en: Menu Button Color for Splash
hi: स्पलैश के लिए मेनू बटन रंग

en: Message
hi: संदेश

en: Message Sent Successfully!
hi: संदेश सफलतापूर्वक भेजा जा चुका है!

en: Message sent successfully!
hi: संदेश सफलतापूर्वक भेजा जा चुका है!

en: Messages
hi: संदेश

en: Meta Position:
hi: मेटा स्थिति:

en: Mexico
hi: मेक्सिको

en: Micronesia
hi: माइक्रोनेशिया

en: Micronesia, Federated States of
hi: माइक्रोनेशिया, फेडरेटेड राज्यों का

en: Min Area
hi: न्यूनतम क्षेत्र

en: Min Price
hi: न्यूनतम मूल्य

en: Minify CSS
hi: CSS को न्यूनतम करें

en: Minify JS
hi: जे.एस. को न्यूनतम करें

en: Minimum 3 characters required
hi: न्यूनतम 3 वर्ण आवश्यक हैं

en: Minimum Area Size
hi: न्यूनतम क्षेत्र आकार

en: Minimum Price
hi: न्यूनतम मूल्य

en: Minimum Price for Rent Only
hi: किराए के लिए न्यूनतम मूल्य केवल

en: Minimum Prices List for Advance Search Form
hi: एडवांस सर्च फॉर्म के लिए न्यूनतम मूल्य सूची

en: Minimum Prices List for Rent Only
hi: किराए के लिए न्यूनतम मूल्य सूची केवल

en: Minimum required version:
hi: न्यूनतम आवश्यक संस्करण:

en: Minute
hi: मिनट

en: Mobile
hi: मोबाइल

en: Mobile Logo
hi: मोबाइल लोगो

en: Mobile Logo Splash
hi: मोबाइल लोगो स्पलैश

en: Mobile Menu
hi: मोबाइल मेनू

en: Mobile Number
hi: मोबाइल नंबर

en: Mobile Retina Logo
hi: मोबाइल रेटिना लोगो

en: Mobile Retina Logo Splash
hi: मोबाइल रेटिना लोगो स्पलैश

en: Mobile Sticky Menu
hi: मोबाइल चिपचिपा मेनू

en: Mobile navigation border
hi: मोबाइल नेविगेशन सीमा

en: Mobile:
hi: मोबाइल:

en: Moldova
hi: मोलदोवा

en: Moldova, Republic of
hi: मोल्दोवा, गणराज्य

en: Monaco
hi: मोनाको

en: Mongolia
hi: मंगोलिया

en: Montenegro
hi: मोंटेनेग्रो

en: Month
hi: महीना

en: Monthly
hi: महीने के

en: Monthly Payment
hi: मासिक भुगतान

en: Montserrat
hi: मोंटेसेराट

en: More Options
hi: अधिक विकल्प

en: Morocco
hi: मोरक्को

en: Mortgage Payments:
hi: बंधक - भुगतान:

en: Most scripts and style-sheets called by WordPress include a query string identifying the version. This can cause issues with caching and such, which will result in less than optimal load times. You can toggle this setting on to remove the query string from such strings.
hi: वर्डप्रेस द्वारा बुलाए गए अधिकांश स्क्रिप्ट और स्टाइल शीट्स में संस्करण की पहचान करने वाली एक क्वेरी स्ट्रिंग शामिल है। इससे कैशिंग और ऐसी समस्याओं का कारण हो सकता है, जो इष्टतम लोड बार से कम होगा। आप इस स्ट्रिंग को ऐसे स्ट्रिंग्स से क्वेरी स्ट्रिंग हटाने के लिए चालू कर सकते हैं।

en: Mozambique
hi: मोजाम्बिक

en: Multi Agents
hi: मल्टी एजेंट्स

en: Multi Step
hi: बहु - चरण

en: Multi Unit / Sub Listings
hi: मल्टी यूनिट / उप सूची

en: Multi Units / Sub Properties
hi: मल्टी यूनिट / उप गुण

en: Multi Units / Sub Properties for
hi: मल्टी यूनिट / उप गुणों के लिए

en: My Properties
hi: मेरे गुण

en: My location
hi: मेरा स्थान

en: My profile
hi: मेरी प्रोफाइल

en: Myanmar
hi: म्यांमार

en: NEXT PROPERTY
hi: अगला संपत्ति

en: NOT PAID
hi: नहीं चुकाया

en: Name
hi: नाम

en: Name field is empty!
hi: नाम फ़ील्ड खाली है!

en: Name for agency role
hi: एजेंसी भूमिका के लिए नाम

en: Name for agent role
hi: एजेंट भूमिका के लिए नाम

en: Name for buyer role
hi: खरीदार भूमिका के लिए नाम

en: Name for manager role
hi: प्रबंधक भूमिका के लिए नाम

en: Name for owner role
hi: मालिक भूमिका के लिए नाम

en: Name for seller role
hi: विक्रेता भूमिका के लिए नाम

en: Name of the client who gave feedback
hi: प्रतिक्रिया देने वाले ग्राहक का नाम

en: Name:
hi: नाम:

en: Namibia
hi: नामीबिया

en: Nauru
hi: नाउरू

en: Navigation
hi: पथ प्रदर्शन

en: Navigation Align
hi: नेविगेशन संरेखण

en: Near by
hi: पास ही

en: Near by Places
hi: निकटवर्ती स्थान

en: Nearby
hi: पास ही

en: Neighborhood
hi: आस - पड़ोस

en: Neighborhood:
hi: आस - पड़ोस:

en: Nepal
hi: नेपाल

en: Netherlands
hi: नीदरलैंड

en: Netherlands Antilles
hi: नीदरलैंड्स एंटाइल्स

en: Netherlands the
hi: नीदरलैंड्स

en: Never
hi: कभी नहीँ

en: New Caledonia
hi: न्यू कैलेडोनिया

en: New Password
hi: नया पासवर्ड

en: New Password
hi: नया पासवर्ड

en: New User Registration
hi: नया उपयोगकर्ता पंजीकरण

en: New Zealand
hi: न्यूजीलैंड

en: New featured submission on %website_url
hi: % Website_url पर नई फीचर्ड सबमिशन

en: New featured upgrade on %website_url
hi: % Website_url पर नई विशेषताओं का उन्नयन

en: New message sent by %s using agent contact form at %s
hi: % S पर एजेंट संपर्क फ़ॉर्म का उपयोग करते हुए% s द्वारा नया संदेश भेजा गया

en: New message sent by %s using contact form at %s
hi: % S द्वारा% s पर संपर्क फ़ॉर्म का उपयोग करते हुए नया संदेश भेजा गया

en: New message sent by %s using schedule contact form at %s
hi: % S पर शेड्यूल संपर्क फ़ॉर्म का उपयोग करते हुए% s द्वारा नया संदेश भेजा गया

en: New paid submission on %website_url
hi: % Website_url पर नया भुगतान जमा

en: New password or confirm password is blank
hi: नया पासवर्ड या पासवर्ड की पुष्टि रिक्त है

en: New submission on %website_url
hi: % Website_url पर नई सबमिशन

en: New user registration on %website_url.
    Username: %user_login_register,
    E-mail: %user_email_register
hi: % Website_url पर नया उपयोगकर्ता पंजीकरण
    उपयोगकर्ता नाम:% user_login_register,
    ई-मेल:% user_email_register

en: Newer Comments &rarr;
hi: नई टिप्पणियां और आरआरआर;

en: Next
hi: आगामी

en: Next post
hi: अगला पोस्ट

en: Next/Prev Listings
hi: अगला / पिछला सूची

en: Next/Prev Navigation:
hi: अगला / पिछला नेवीगेशन:

en: Next/Prev properties
hi: अगला / पिछला गुण

en: Nicaragua
hi: निकारागुआ

en: Niger
hi: नाइजर

en: Nigeria
hi: नाइजीरिया

en: Nightlife
hi: नाइटलाइफ़

en: Niue
hi: नियू

en: No
hi: नहीं

en: No Property ID found
hi: कोई संपत्ति आईडी नहीं मिला

en: No Review
hi: कोई समीक्षा नहीं

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
hi: कोई कार्रवाई नहीं की गयी। प्लगइन% 1 $ s पहले से ही सक्रिय था।

en: No listings available
hi: कोई लिस्टिंग उपलब्ध नहीं

en: No plugins are available to be activated at this time.
hi: इस समय सक्रिय करने के लिए कोई प्लगइन्स उपलब्ध नहीं हैं।

en: No plugins are available to be installed at this time.
hi: इस समय कोई भी प्लग इन इंस्टॉल करने के लिए उपलब्ध नहीं हैं।

en: No plugins are available to be updated at this time.
hi: इस समय अपडेट करने के लिए कोई प्लगइन्स उपलब्ध नहीं हैं।

en: No plugins to install, update or activate.
hi: इंस्टॉल करने, अपडेट करने या सक्रिय करने के लिए कोई प्लगिन नहीं है

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
hi: सक्रिय करने के लिए कोई भी प्लग इन नहीं चुना गया था कोई कार्रवाई नहीं की गयी।

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
hi: इंस्टॉल करने के लिए कोई भी प्लग इन नहीं चुना गया था। कोई कार्रवाई नहीं की गयी।

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
hi: अपडेट करने के लिए कोई भी प्लग इन नहीं चुना गया था कोई कार्रवाई नहीं की गयी।

en: No record found
hi: कोई रिकॉर्ड नहीं मिला

en: None
hi: कोई नहीं

en: Norfolk Island
hi: नॉरफ़ॉक आइलैंड

en: Northern Mariana Islands
hi: उत्तरी मरीयाना द्वीप समूह

en: Norway
hi: नॉर्वे

en: Not Installed
hi: स्थापित नहीं है

en: Not Paid
hi: नहीं चुकाया

en: Note: Google Geo location not work in chrome without SSL (https://), you can enable IPINFO location below for Google chrome if you don not have SSL.
hi: नोट: Google भौगोलिक स्थान क्रोम के बिना एसएसएल (https: //) काम नहीं करता है, तो आप Google क्रोम के लिए नीचे आईपिनफोटो स्थान को सक्षम कर सकते हैं यदि आपके पास SSL नहीं है

en: Note: will only work when main menu sticky disabled
hi: नोट: केवल तब ही काम करेगा जब मुख्य मेनू चिपचिपा अक्षम होगा

en: Note: will only work when mobile menu sticky disabled
hi: नोट: केवल तभी काम करेगा जब मोबाइल मेनू चिपचिपा अक्षम होगा

en: Nothing
hi: कुछ भी तो नहीं

en: Number of Agencies to Display
hi: प्रदर्शित करने के लिए एजेंसियों की संख्या

en: Number of Agents to Display
hi: प्रदर्शित करने के लिए एजेंटों की संख्या

en: Number of Days
hi: दिनों की संख्या

en: Number of Expire Days
hi: समाप्ति दिन की संख्या

en: Number of Images to Show:
hi: दिखाने के लिए छवियों की संख्या:

en: Number of Items to Show:
hi: दिखाने के लिए आइटमों की संख्या:

en: Number of Listings to Show
hi: सूची दिखाने की संख्या

en: Number of Posts ( for masonry blog template )
hi: पदों की संख्या (चिनाई ब्लॉग टेम्पलेट के लिए)

en: Number of decimal points?
hi: दशमलव अंक की संख्या?

en: Number of featured listings to show
hi: प्रदर्शित करने के लिए विशेषताओं की संख्या

en: Number of features to show in advanced search, add -1 for all.
hi: उन्नत खोज में दिखाने के लिए सुविधाओं की संख्या, सभी के लिए -1 जोड़ें।

en: Number of listings to show
hi: दिखाने के लिए लिस्टिंग की संख्या

en: Number of photos
hi: फ़ोटो की संख्या

en: Number of posts to show
hi: संखया िलखोपदोकी

en: OFFICE:
hi: कार्यालय:

en: OGV File
hi: ओजीवी फाइल

en: OVERVIEW
hi: अवलोकन

en: Off
hi: बंद

en: Office Number
hi: कार्यालय का नम्बर

en: Office Timing
hi: कार्यालय समय

en: Offset
hi: ओफ़्सेट

en: Offset posts:
hi: ऑफसेट पोस्ट:

en: Old Password
hi: पुराना पासवर्ड

en: Old password is not correct
hi: पुराना पासवर्ड सही नहीं है

en: Oman
hi: ओमान

en: On
hi: पर

en: One
hi: एक

en: One Day
hi: एक दिन

en: One Hour
hi: एक घंटा

en: One Month
hi: एक महीना

en: One Step
hi: एक कदम

en: One Time
hi: एक बार

en: One Week
hi: एक हफ्ता

en: One of the password field is empty!
hi: पासवर्ड फ़ील्ड में से एक खाली है!

en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo;
hi: एक & ldquo;% 2 $ s & rdquo;

en: Online
hi: ऑनलाइन

en: Only Homepage
hi: केवल होमपेज

en: Only Inner Pages
hi: केवल आंतरिक पृष्ठ

en: Only for Per Listings and Free ( Pay for Featured )
hi: केवल प्रति सूची और निशुल्क (फीस के लिए पे)

en: Only for header style two, three and top bar
hi: केवल हेडर शैली के लिए दो, तीन और शीर्ष बार

en: Only provide comma separated numbers. Do not add dashes, spaces and currency signs.
hi: केवल अल्पविराम से अलग नंबर प्रदान करें डैश, रिक्त स्थान और मुद्रा चिह्न न जोड़ें

en: Only provide comma separated numbers. Do not add decimal points, dashes, spaces and currency signs.
hi: केवल अल्पविराम से अलग नंबर प्रदान करें दशमलव अंक, डैश, रिक्त स्थान और मुद्रा संकेतों को मत जोड़ें।

en: Oopps some thing getting wrong, please try again!
hi: कुछ गलत हो रहा है, कृपया पुनः प्रयास करें!

en: Oops something went wrong.
hi: ओह! कुछ गलत हो गया है।

en: Opacity
hi: अस्पष्टता

en: Open on Google Maps
hi: Google मानचित्र पर खोलें

en: Open/Close Button Background Color
hi: खोलें / बंद करें बटन पृष्ठभूमि रंग

en: Open/Close Button Color
hi: ओपन / बंद बटन रंग

en: Opening Days
hi: खुलने का दिन

en: Opening Hours
hi: खुलने का समय

en: Optimizations
hi: अनुकूलन

en: Optional - Custom Sub Title:
hi: वैकल्पिक - कस्टम उप शीर्षक:

en: Optional - Custom Title:
hi: वैकल्पिक - कस्टम शीर्षक:

en: Options Options
hi: विकल्प विकल्प

en: Order
hi: क्रम

en: Order By
hi: द्वारा आदेश

en: Order By:
hi: द्वारा आदेश:

en: Order Number
hi: क्रम संख्या

en: Order Properties By
hi: आदेश गुण द्वारा

en: Order:
hi: आदेश:

en: Other Features
hi: अन्य सुविधाओं

en: Overlay
hi: ओवरले

en: Overlay Color
hi: ओवरले रंग

en: Overlay Color Opacity
hi: ओवरले रंग अस्पष्टता

en: Overlay Image
hi: ओवरले छवि

en: Overlay Image
hi: ओवरले छवि

en: Overlay Opacity
hi: ओवरले अस्पष्टता

en: Owner
hi: मालिक

en: Owner Role
hi: मालिक भूमिका

en: PAID
hi: भुगतान किया है

en: PREVIOUS PROPERTY
hi: पिछला संपत्ति

en: Package
hi: पैकेज

en: Package Activation
hi: पैकेज सक्रियण

en: Package Activation:
hi: पैकेज सक्रियण:

en: Package Currency:
hi: पैकेज मुद्रा:

en: Package Decimal:
hi: पैकेज दशमलव:

en: Package Details
hi: पैकेज के ब्यौरे

en: Package Id
hi: पैकेज आईडी

en: Package Info
hi: पैकेज जानकारी

en: Package Name
hi: पैकेज का नाम

en: Package Name:
hi: पैकेज का नाम:

en: Package Payment
hi: पैकेज भुगतान

en: Package Price
hi: पैकेज कीमत

en: Package Price:
hi: पैकेज कीमत:

en: Package Time:
hi: पैकेज समय:

en: Package stripe id (ex: gold_pack)
hi: पैकेज पट्टी आईडी (ex: gold_pack)

en: Package:
hi: पैकेज:

en: Packages wire transfer and other payments gateways purchase activate
hi: पैकेज तार अंतरण और अन्य भुगतान गेटवे को सक्रिय करें

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Page 404
hi: पृष्ठ 404

en: Page Background
hi: पृष्ठ की पृष्ठभूमि

en: Page Breadcrumb
hi: पृष्ठ ब्रेडक्रंब

en: Page Description
hi: पृष्ठ विवरण

en: Page Header Options
hi: पृष्ठ हैडर विकल्प

en: Page Layout
hi: पेज लेआउट

en: Page Navigation Options
hi: पृष्ठ नेविगेशन विकल्प

en: Page Sidebar
hi: पृष्ठ साइडबार

en: Page Template Options
hi: पेज टेम्पलेट विकल्प

en: Page Title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Page Views
hi: पृष्ठ दृश्य

en: Pages:
hi: पन्ने:

en: Paid
hi: भुगतान किया है

en: Paid Submission
hi: पेड सबमिशन

en: Paid Submission is disabled
hi: सशुल्क सबमिशन अक्षम है

en: Pakistan
hi: पाकिस्तान

en: Palau
hi: पलाऊ

en: Palestinian Territory
hi: फ़िलिस्तीन राष्ट्र

en: Palestinian Territory, Occupied
hi: अधिकृत फ़िलिस्तीन क्षेत्र

en: Panama
hi: पनामा

en: Papua New Guinea
hi: पापुआ न्यू गिनी

en: Paraguay
hi: परागुआ

en: Partner Details
hi: पार्टनर विवरण

en: Partner website address
hi: साथी वेबसाइट का पता

en: Partners
hi: भागीदारों

en: Password
hi: पारण शब्द

en: Password *
hi: पारण शब्द *

en: Password Updated
hi: पासवर्ड अपडेट किया गया

en: Password has been changed, you can login now.
hi: पासवर्ड बदल दिया गया है, अब आप लॉगिन कर सकते हैं।

en: Password reset successfully, you can login now.
hi: पासवर्ड रीसेट सफलतापूर्वक, अब आप लॉगिन कर सकते हैं।

en: Passwords do not match
hi: पासवर्ड मेल नहीं खाते

en: Paste your CSS code here.
hi: अपना सीएसएस कोड यहाँ पेस्ट करें

en: Paste your banner JS or Google Adsense code
hi: अपने बैनर जेएस या Google ऐडसेंस कोड पेस्ट करें

en: Pay Listing
hi: पे लिस्टिंग

en: Pay Now
hi: अब भुगतान करें

en: Pay with Credit Card
hi: क्रेडिट कार्ड से भुगतान करें

en: Pay with PayPal
hi: पेपैल के साथ भुगतान करें

en: Pay with Wire Transfer
hi: वायर ट्रांसफर के साथ भुगतान करें

en: Payment
hi: भुगतान

en: Payment & Membership
hi: भुगतान और सदस्यता

en: Payment Method
hi: भुगतान का तरीका

en: Payment Method:
hi: भुगतान का तरीका:

en: Payment Status
hi: भुगतान की स्थिति

en: Payment Status:
hi: भुगतान की स्थिति:

en: Payment details
hi: भुगतान विवरण

en: Paypal - Reccuring Payment ID:
hi: पेपैल - प्रतिपूर्ति भुगतान आईडी:

en: Paypal API Password
hi: पेपैल एपीआई पासवर्ड

en: Paypal API Signature
hi: पेपैल एपीआई हस्ताक्षर

en: Paypal API Username
hi: पेपैल एपीआई उपयोगकर्ता नाम

en: Paypal Client ID
hi: पेपैल क्लाइंट आईडी

en: Paypal Client Secret Key
hi: पेपैल क्लाइंट सीक्रेट की

en: Paypal Receiving Email
hi: पेपैल प्राप्त ईमेल

en: Paypal Recuring Profile
hi: पेपैल रिकिंग प्रोफाइल

en: Paypal Settings
hi: पेपैल सेटिंग

en: Paypal, Stripe and 2Checkout Api
hi: पेपैल, स्ट्रिप और 2 चेकआउट एपीआई

en: Pending
hi: अपूर्ण

en: Per Listing
hi: प्रति लिस्टिंग

en: Per listing wire transfer purchase activate
hi: प्रति वायर तारण खरीद सक्रिय करने के लिए प्रति

en: Permission denied
hi: अनुमति नहीं मिली

en: Peru
hi: पेरू

en: Pets
hi: पालतू जानवर

en: Pharmacies
hi: फार्मेसी

en: Philippines
hi: फिलीपींस

en: Phone
hi: फ़ोन

en: Phone Number
hi: फ़ोन नंबर

en: Phone Number :
hi: फ़ोन नंबर :

en: Phone Number:
hi: फ़ोन नंबर:

en: Phone field is empty!
hi: फ़ोन फ़ील्ड खाली है!

en: Phone:
hi: फ़ोन:

en: Photo
hi: तस्वीर

en: Photos
hi: तस्वीरें

en: Photos Count
hi: फोटो गणना

en: Pick a background color for the advanced search (default: #ffffff).
hi: उन्नत खोज के लिए एक पृष्ठभूमि का रंग चुनें (डिफ़ॉल्ट: #ffffff)।

en: Pick background color for mobile menu
hi: मोबाइल मेनू के लिए पृष्ठभूमि का रंग चुनें

en: Pick border for header version 3
hi: हैडर संस्करण 3 के लिए सीमा चुनें

en: Pick button background color
hi: बटन पृष्ठभूमि रंग चुनें

en: Pick button hover background color
hi: बटन हॉवर पृष्ठभूमि रंग चुनें

en: Pick color for mobile menu button
hi: मोबाइल मेनू बटन के लिए रंग चुनें

en: Pick color for mobile menu button for splash page
hi: स्पलैश पृष्ठ के लिए मोबाइल मेनू बटन के लिए रंग चुनें

en: Pick create listing button style
hi: लिस्टिंग बटन शैली बनाएं चुनें

en: Pick footer background color
hi: पाद लेख पृष्ठभूमि रंग चुनें

en: Pick footer bottom background color
hi: पाद लेख के नीचे पृष्ठभूमि का रंग चुनें

en: Pick footer color
hi: पाद लेख का रंग चुनें

en: Pick footer hover color
hi: पिक्चर होवर रंग चुनें

en: Pick header top area background color
hi: हैडर शीर्ष क्षेत्र पृष्ठभूमि का रंग चुनें

en: Pick header top area icons color
hi: हैडर शीर्ष क्षेत्र आइकन रंग चुनें

en: Pick header top area text color
hi: हेडर शीर्ष क्षेत्र टेक्स्ट रंग चुनें

en: Pick mobile menu dropdown links background color
hi: मोबाइल मेनू ड्रॉपडाउन लिंक पृष्ठभूमि रंग चुनें

en: Pick mobile menu dropdown links color
hi: मोबाइल मेनू ड्रॉपडाउन लिंक रंग चुनें

en: Pick mobile menu links color
hi: मोबाइल मेनू लिंक रंग चुनें

en: Pick mobile menu links hover background color
hi: मोबाइल मेनू लिंक चुनें पृष्ठभूमि रंग हॉवर

en: Pick mobile menu links hover color
hi: मोबाइल मेनू लिंक हॉवर रंग चुनें

en: Pick property details background color.
hi: संपत्ति विवरण पृष्ठभूमि का रंग चुनें

en: Pick style for header top area
hi: हेडर शीर्ष क्षेत्र के लिए शैली चुनें

en: Pick text color like "other features" etc
hi: "अन्य सुविधाएं" आदि जैसे पाठ रंग चुनें

en: Pick website primary color.
hi: वेबसाइट प्राथमिक रंग चुनें

en: Pick website primary hover color.
hi: वेबसाइट प्राथमिक होवर रंग चुनें

en: Pick website secondary color.
hi: वेबसाइट माध्यमिक रंग चुनें

en: Pick website secondary hover color.
hi: वेबसाइट चुनें माध्यमिक होवर रंग

en: Picture Url
hi: तस्वीर यूआरएल

en: Pin Cluster
hi: पिन क्लस्टर

en: Pinterest Profile Link
hi: Pinterest प्रोफ़ाइल लिंक

en: Pinterest Url
hi: Pinterest यूआरएल

en: Pitcairn
hi: पिटकेर्न

en: Pitcairn Islands
hi: पिटकेर्न द्वीप समूह

en: Place the pin the address above
hi: ऊपर दिए पते को पिन रखें

en: Plan Bathrooms
hi: योजना बाथरूम

en: Plan Bedrooms
hi: योजना बेडरूम

en: Plan Description
hi: योजना का विवरण

en: Plan Image
hi: योजना छवि

en: Plan Postfix
hi: योजना पोस्टफ़िक्स

en: Plan Price
hi: योजना की कीमत

en: Plan Size
hi: योजना आकार

en: Plan Title
hi: योजना शीर्षक

en: Please contact the administrator of this site for help.
hi: मदद के लिए कृपया इस साइट के व्यवस्थापक से संपर्क करें

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
hi: कृपया प्लगइन प्रदाता से संपर्क करें और उनसे वर्डप्रेस दिशानिर्देशों के अनुसार अपने प्लगइन को पैकेज करने के लिए कहें।

en: Please create page using compare properties template
hi: कृपया प्रॉपर्टी टेम्पलेट की तुलना करके पृष्ठ बनाएं

en: Please enter only digits
hi: कृपया केवल अंक दर्ज करें

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
hi: कृपया अपना नाम या ईमेल पता दर्ज करें। ईमेल द्वारा एक नया पासवर्ड बनाने के लिए आपको एक लिंक प्राप्त होगा।

en: Please find full list of available currencies at <a target="_blank" href="https://openexchangerates.org/currencies">https://openexchangerates.org/currencies</a><br/>wp-currencies plugin is required - https://wordpress.org/plugins/wp-currencies/
hi: कृपया <a target="_blank" href="https://openexchangerates.org/currencies-> https://openexchangerates.org/currencies </a> पर उपलब्ध मुद्राओं की पूरी सूची प्राप्त करें <br/> wp-currencies प्लगइन आवश्यक है - https://wordpress.org/plugins/wp-currencies/

en: Please install and activate Houzez theme functionality plugin
hi: कृपया Houzez थीम कार्यक्षमता प्लगइन को स्थापित और सक्रिय करें

en: Please install and activate wp-currencies plugin!
hi: कृपया wp-currencies प्लगइन स्थापित और सक्रिय करें!

en: Please keep in mind currency switcher will not work if short price enabled.
hi: कृपया ध्यान रखें कि यदि लघु कीमत सक्षम है तो मुद्रा स्िविचर काम नहीं करेगा।

en: Please note that Yelp is not working for all countries. See here <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/factsheet">https://www.yelp.com/factsheet</a> the list of countries where Yelp is available.
hi: कृपया ध्यान दें कि येल्प सभी देशों के लिए काम नहीं कर रहा है। यहां देखें <a target="_blank" href="https://www.yelp.com/factsheet"> https://www.yelp.com/factsheet </a> उन देशों की सूची जहां Yelp उपलब्ध है।

en: Please provide comma separated currencies code in Capital Letters.
hi: कृपया पूंजी पत्रों में अल्पविराम से अलग किए गए मुद्रा कोड प्रदान करें।

en: Please select base currency which will use as base currency for all conversions.
hi: कृपया बेस मुद्रा चुनें, जो सभी रूपांतरणों के लिए आधार मुद्रा के रूप में उपयोग करेंगे।

en: Please set an icon. The entire list of icons can be found at <a href='http://fortawesome.github.io/Font-Awesome/icons/' target='_blank'>FontAwesome project page</a>. For example, if an icon is named 'fa-angle-right', the value you have to add inside the field is 'angle-right'.
hi: कृपया एक आइकन सेट करें आइकनों की पूरी सूची को <a href='http://fortawesome.github.io/Font-Awesome/icons/' target='_blank'> FontAwesome प्रोजेक्ट पृष्ठ </a> पर पाया जा सकता है। उदाहरण के लिए, यदि कोई आइकन 'एफए-एंज-राइट' नाम दिया गया है, तो आपको फ़ील्ड के अंदर जोड़ना होगा 'एंज-राइट'

en: Plugin
hi: लगाना

en: Plugin activated successfully.
hi: प्लग इन सफलतापूर्वक सक्रिय

en: Plugin activation failed.
hi: प्लगइन सक्रियण विफल।

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
hi: प्लगइन सक्रिय नहीं है इस विषय के लिए% s का एक उच्च संस्करण आवश्यक है। कृपया प्लगइन अपडेट करें

en: Poland
hi: पोलैंड

en: Poor
hi: गरीब

en: Popular?
hi: लोकप्रिय?

en: Portugal
hi: पुर्तगाल

en: Portugal, Portuguese Republic
hi: पुर्तगाल, पुर्तगाली गणराज्य

en: Position
hi: पद

en: Postal Code / Zip
hi: पिन कोड / ज़िप

en: Pre-Packaged
hi: पहले से पैक किया

en: Prev
hi: पिछला

en: Previous post
hi: पिछला पद

en: Price
hi: मूल्य

en: Price & Currency
hi: मूल्य और मुद्रा

en: Price (High to Low)
hi: मूल्य (उच्च से कम)

en: Price (Low to High)
hi: कीमतों का उतार - चढ़ाव)

en: Price Per Submission
hi: मूल्य प्रति प्रस्तुत

en: Price Postfix
hi: मूल्य पोस्टफ़िक्स

en: Price Postfix
hi: मूल्य पोस्टफ़िक्स

en: Price Prefix (ex: Start From)
hi: मूल्य उपसर्ग (उदा। प्रारंभ से)

en: Price Prefix (ex: Start from)
hi: मूल्य उपसर्ग (पूर्व: से शुरू करें)

en: Price Range Slider
hi: मूल्य रेंज स्लाइडर

en: Price Range:
hi: मूल्य सीमा:

en: Price Table
hi: मूल्य तालिका

en: Price To Make Listing Featured
hi: सूची को प्रदर्शित करने के लिए मूल्य

en: Price:
hi: मूल्य:

en: Primary Color
hi: प्राथमिक रंग

en: Primary Hover Color
hi: प्राथमिक हॉवर रंग

en: Print
hi: छाप

en: Print Invoice
hi: चालान छापें

en: Print Property
hi: प्रिंट करें संपत्ति

en: Print Property Logo
hi: प्रिंट प्रॉपर्टी लोगो

en: Private Key
hi: निजी चाबी

en: Private Note
hi: निजी नोट

en: Processing, Please wait...
hi: प्रसंस्करण किया जा रहा है .. कृपया प्रतीक्षा करें...

en: Processing, please wait...
hi: प्रसंस्करण किया जा रहा है .. कृपया प्रतीक्षा करें...

en: Professional Services
hi: व्यवसायी सेवाए

en: Profile Info
hi: प्रोफाइल जानकारी

en: Profile updated
hi: प्रोफ़ाइल अपडेट

en: Properties
hi: गुण

en: Properties Carousel V1
hi: गुणों का हिंडोला V1

en: Properties Carousel V2
hi: गुणों का हिंडोला V2

en: Properties Count
hi: गुण गिनती

en: Properties Google Map
hi: गुण Google मानचित्र

en: Properties Grids
hi: गुण ग्रिड

en: Properties IDs:
hi: गुण आईडी:

en: Properties Layout
hi: गुण लेआउट

en: Properties Map
hi: गुण मानचित्र

en: Properties Slider
hi: गुण स्लाइडर

en: Properties by IDs
hi: आईडी द्वारा गुण

en: Properties listed:
hi: सूचीबद्ध गुण:

en: Property
hi: संपत्ति

en: Property Additional Details
hi: संपत्ति अतिरिक्त जानकारी

en: Property Agent
hi: संपत्ति एजेंट

en: Property Area filter:
hi: संपत्ति क्षेत्र फिल्टर:

en: Property City
hi: संपत्ति सिटी

en: Property City filter:
hi: संपत्ति शहर फिल्टर:

en: Property Content Layout
hi: संपत्ति सामग्री लेआउट

en: Property Deleted
hi: संपत्ति नष्ट कर दी गई

en: Property Description
hi: संपत्ति विवरण

en: Property Detail Data
hi: संपत्ति का विस्तार डेटा

en: Property Detail Nav
hi: संपत्ति विस्तार नेविगेशन

en: Property Detail Page
hi: संपत्ति विस्तार पृष्ठ

en: Property Details
hi: संपत्ति ब्यौरा

en: Property Details Background Color
hi: संपत्ति विवरण पृष्ठभूमि रंग

en: Property Documents
hi: संपत्ति के दस्तावेज

en: Property Expirator
hi: संपत्ति समाप्तिकर्ता

en: Property Feature
hi: संपत्ति सुविधा

en: Property Features
hi: संपत्ति की विशेषताएँ

en: Property Features Icons
hi: संपत्ति सुविधाएँ प्रतीक

en: Property Full Address
hi: संपत्ति पूर्ण पता

en: Property Gallery
hi: संपत्ति गैलरी

en: Property ID
hi: संपत्ति आईडी

en: Property ID Prefix
hi: संपत्ति आईडी उपसर्ग

en: Property ID will help to search property directly.
hi: संपत्ति आईडी सीधे संपत्ति की खोज में मदद करेगा

en: Property ID:
hi: संपत्ति आईडी:

en: Property Label
hi: संपत्ति लेबल

en: Property Label filter:
hi: संपत्ति लेबल फ़िल्टर:

en: Property Lightbox
hi: संपत्ति लाइटबॉक्स

en: Property Listing Advanced Options
hi: संपत्ति लिस्टिंग उन्नत विकल्प

en: Property Listings
hi: संपत्ति सूची

en: Property Location
hi: संपत्ति का स्थान

en: Property Map?
hi: संपत्ति मानचित्र?

en: Property Media
hi: संपत्ति मीडिया

en: Property Neighbourhood
hi: संपत्ति नेबरहुड

en: Property Price
hi: संपत्ति की कीमत

en: Property Setting
hi: संपत्ति की स्थापना

en: Property Size
hi: संपत्ति का आकार

en: Property Size:
hi: संपत्ति का आकार:

en: Property State
hi: संपत्ति राज्य

en: Property State filter:
hi: संपत्ति राज्य फ़िल्टर:

en: Property Status
hi: संपत्ति की स्थिति

en: Property Status filter:
hi: संपत्ति की स्थिति फ़िल्टर:

en: Property Status:
hi: संपत्ति की स्थिति:

en: Property Title
hi: संपत्ति शीर्षक

en: Property Title :
hi: संपत्ति शीर्षक:

en: Property Title or Content
hi: संपत्ति शीर्षक या सामग्री

en: Property Top Area Default Active Tab
hi: संपत्ति शीर्ष क्षेत्र डिफ़ॉल्ट सक्रिय टैब

en: Property Top Type
hi: संपत्ति शीर्ष प्रकार

en: Property Type
hi: संपत्ति के प्रकार

en: Property Type filter:
hi: संपत्ति प्रकार फिल्टर:

en: Property Type:
hi: संपत्ति के प्रकार:

en: Property URL :
hi: संपत्ति यूआरएल:

en: Property address, street, zip or property ID
hi: संपत्ति का पता, सड़क, ज़िप या संपत्ति आईडी

en: Property by ID
hi: आईडी द्वारा संपत्ति

en: Property description and price
hi: संपत्ति विवरण और मूल्य

en: Property detail page sticky navigation. only for Default layout
hi: संपत्ति विवरण पृष्ठ चिपचिपा नेविगेशन। केवल डिफ़ॉल्ट लेआउट के लिए

en: Property features
hi: संपत्ति की विशेषताएँ

en: Property images
hi: संपत्ति चित्र

en: Property label filter:
hi: संपत्ति लेबल फिल्टर:

en: Property listings
hi: संपत्ति लिस्टिंग

en: Property location
hi: संपत्ति का स्थान

en: Property media
hi: संपत्ति मीडिया

en: Property top area.
hi: संपत्ति शीर्ष क्षेत्र

en: Provide agent email address, Agent related messages from contact form on property details page, will be sent on this email address.
hi: एजेंट के ईमेल पते, संपत्ति के विवरण पृष्ठ पर संपर्क फ़ॉर्म से एजेंट संबंधित संदेश प्रदान करें, इस ईमेल पते पर भेजा जाएगा।

en: Provide currency sign. For Example: $.
hi: मुद्रा संकेत दें उदाहरण के लिए: $

en: Provide the decimal point separator. For Example: .
hi: दशमलव बिंदु विभाजक प्रदान करें। उदाहरण के लिए: ।

en: Provide the thousands separator. For Example: ,
hi: हजारों विभाजक प्रदान करें। उदाहरण के लिए: ,

en: Provide website url.
hi: वेबसाइट यूआरएल प्रदान करें

en: Provided Email address is invalid!
hi: प्रदान किया गया ईमेल पता अमान्य है!

en: Public Services & Government
hi: सार्वजनिक सेवाएं और सरकार

en: Publishable Key
hi: प्रकाशित करने योग्य कुंजी

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Puerto Rico
hi: प्यूर्टो रिको

en: Purchase Date:
hi: खरीद की तारीख:

en: Qatar
hi: कतर

en: Radius
hi: त्रिज्या

en: Radius Unit
hi: त्रिज्या इकाई

en: Radius:
hi: त्रिज्या:

en: Rate This Property
hi: इस संपत्ति को रेट करें

en: Re-List
hi: पुन: सूची

en: Reactivate Listing
hi: लिस्टिंग को पुनः सक्रिय करें

en: Reactivated
hi: पुन: सक्रिय

en: Read More
hi: और पढो

en: Read More Link:
hi: और पढ़ें लिंक:

en: Read more
hi: और पढो

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>
hi: अपनी पहली पोस्ट को प्रकाशित करने के लिए तैयार हैं? <a href="%1$s"> यहां प्रारंभ करें </a>

en: Real Estate
hi: रियल एस्टेट

en: Recently used
hi: हाल ही में उपयोग किया गया

en: Recommend image size 1170 x 738
hi: छवि आकार की सिफारिश 1170 x 738

en: Recommended
hi: सिफारिश की

en: Recommended size 85 x 85
hi: अनुशंसित आकार 85 x 85

en: Recurring
hi: आवर्ती

en: Recurring Payment on %website_url
hi: % Website_url पर आवर्ती भुगतान

en: Register
hi: रजिस्टर

en: Register here
hi: यहां रजिस्टर करें

en: Register successful, redirecting...
hi: सफल, रीडायरेक्ट पंजीकृत करें ...

en: Related posts
hi: संबंधित पोस्ट

en: Religious Organizations
hi: धार्मिक संगठन

en: Remember me
hi: मुझे याद रखना

en: Remove From Featured
hi: फीचर्ड से निकालें

en: Remove Version Parameter From JS & CSS Files
hi: जेएस और सीएसएस फ़ाइलों से संस्करण पैरामीटर निकालें

en: Remove dark gradient overlay over the featured image
hi: फीचर्ड छवि पर गहरा ढाल ओवरले निकालें

en: Remove dark gradient overlay over the images
hi: छवियों पर अंधेरे ढाल ओवरले निकालें

en: Removed
hi: हटा दिया

en: Reply <i class="fa fa-angle-right"></i>
hi: उत्तर दें <i class = "fa fa-angle-right"> </ i>

en: Reply Message
hi: प्रतिक्रिया संदेश

en: Request info
hi: अनुरोध जानकारी

en: Request not valid
hi: अनुरोध वैध नहीं है

en: Required
hi: अपेक्षित

en: Required Fields
hi: आवश्यक फील्ड्स

en: Required Update not Available
hi: आवश्यक अद्यतन उपलब्ध नहीं है

en: Requires Update
hi: अद्यतन की आवश्यकता है

en: Reset Marker
hi: मार्कर रीसेट करें

en: Reset Password
hi: पासवर्ड रीसेट

en: Reset password Session key expired.
hi: पासवर्ड रीसेट करें सत्र कुंजी की समय सीमा समाप्त हो गई है।

en: Restaurants
hi: रेस्टोरेंट

en: Restrict user admin panel access
hi: उपयोगकर्ता व्यवस्थापक पैनल पहुंच प्रतिबंधित करें

en: Result Limit
hi: परिणाम सीमा

en: Retina Logo
hi: रेटिना लोगो

en: Retina Logo Splash  & Transparent Header
hi: रेटिना लोगो स्पलैश और पारदर्शी हेडर

en: Return to Required Plugins Installer
hi: आवश्यक प्लगइन इंस्टॉलर पर वापस आएं

en: Return to the Dashboard
hi: डाइश्बोर्ड पर वापस आएं

en: Retype Password
hi: पासवर्ड फिर से लिखें

en: Reunion
hi: पुनर्मिलन

en: Review
hi: समीक्षा

en: Review & Ratings
hi: समीक्षा और रेटिंग

en: Review & Ratings Approved by Admin
hi: व्यवस्थापक द्वारा स्वीकृत समीक्षा और रेटिंग

en: Review Title
hi: शीर्षक की समीक्षा करें

en: Reviews
hi: समीक्षा

en: Reviews & Rating
hi: समीक्षा और रेटिंग

en: Revolution Slider
hi: क्रांति स्लाइडर

en: Right Align
hi: सही संरेखित करें

en: Right Sidebar
hi: राइट साइडबार

en: Roadmap
hi: रोडमैप

en: Roles on regsiter form
hi: रेगसिटर फॉर्म पर भूमिकाएं

en: Roles on user profile page which will account user to change his role
hi: उपयोगकर्ता प्रोफ़ाइल पृष्ठ पर भूमिकाएं जो उपयोगकर्ता को उनकी भूमिका को परिवर्तित करने के लिए खाता बनाती हैं

en: Romania
hi: रोमानिया

en: Rooms
hi: कमरा

en: Rooms:
hi: कमरे:

en: Russian Federation
hi: रूसी संघ

en: Rwanda
hi: रवांडा

en: SEND ME THE INVOICE
hi: मुझे INVOICE भेजें

en: SEND MESSAGE
hi: मेसेज भेजें

en: Saint Barthelemy
hi: सेंट बार्थेलेमी

en: Saint Barthélemy
hi: सेंट बार्थलेमी

en: Saint Helena
hi: सेंट हेलेना

en: Saint Kitts and Nevis
hi: संत किट्ट्स और नेविस

en: Saint Lucia
hi: सेंट लूसिया

en: Saint Martin
hi: संत मार्टिन

en: Saint Martin (French part)
hi: सेंट मार्टिन (फ्रेंच भाग)

en: Saint Pierre and Miquelon
hi: सेंट पियरे और मिकेलॉन

en: Saint Vincent and the Grenadines
hi: संत विंसेंट अँड थे ग्रेनडीनेस

en: Sale or Rent Price
hi: बिक्री या किराया मूल्य

en: Same as defined in Theme Options
hi: थीम विकल्प में परिभाषित के समान

en: Samoa
hi: समोआ

en: San Marino
hi: सैन मैरीनो

en: Sandbox = test API. LIVE = real payments API
hi: सैंडबॉक्स = परीक्षण एपीआई लाइव = असली भुगतान API

en: Sao Tome and Principe
hi: साओ टोमे और प्रिंसिपे

en: Satelite
hi: उपग्रह

en: Saudi Arabia
hi: सऊदी अरब

en: Save
hi: बचाना

en: Save as draft
hi: मसौदे के रूप में संचित करें

en: Save search option on search result page
hi: खोज परिणाम पृष्ठ पर खोज विकल्प सहेजें

en: Save this Search?
hi: यह खोज सहेजें?

en: Saved Searches
hi: सहेजी गई खोजों

en: Schedule Tour
hi: अनुसूची यात्रा

en: Schedule a Tour
hi: एक यात्रा का समय निर्धारित करें

en: Schools
hi: स्कूलों

en: Screen fix
hi: स्क्रीन तय

en: Scroll To Top?
hi: शीर्ष तक स्क्रॉल करें?

en: Search
hi: खोज

en: Search Agent
hi: खोज एजेंट

en: Search Button Background Color
hi: खोज बटन पृष्ठभूमि रंग

en: Search Button Border Color
hi: खोज बटन सीमा रंग

en: Search Button Text Color
hi: खोज बटन पाठ रंग

en: Search City, State or Area
hi: शहर, राज्य या क्षेत्र खोजें

en: Search Fields
hi: खोज फ़ील्ड

en: Search Invoices
hi: खोज चालान

en: Search Listing
hi: खोज लिस्टिंग

en: Search Options
hi: खोज विकल्प

en: Search Pages
hi: खोज पेज

en: Search Parameters:
hi: खोज पैरामीटर्स:

en: Search Position
hi: खोज स्थिति

en: Search Position
hi: खोज स्थिति

en: Search Reslt Page
hi: खोज Reslt पेज

en: Search Result Page
hi: खोज परिणाम पृष्ठ

en: Search Results for "%s" Query
hi: "% S" के लिए खोज परिणाम

en: Search Sidebar
hi: खोज साइडबार

en: Search State, City or Area
hi: राज्य, शहर या क्षेत्र खोजें

en: Search Style
hi: खोज शैली

en: Search Width
hi: खोज चौड़ाई

en: Search criteria for bedrooms and bathrooms
hi: बेडरूम और बाथरूम के लिए मानदंड खोजें

en: Search is saved. You will receive an email notification when new properties matching your search will be published
hi: खोज सहेजा जाता है आपकी खोज से मेल खाने वाली नई प्रॉपर्टी प्रकाशित होने पर आपको एक ईमेल सूचना प्राप्त होगी

en: Search listing
hi: खोज लिस्टिंग

en: Searching...
hi: खोज कर...

en: Second Price ( Display optional price for rental or square feet )
hi: दूसरा मूल्य (किराए पर लेने या वर्ग फुट के लिए वैकल्पिक मूल्य दिखाएं)

en: Second Price (Optional)
hi: दूसरा मूल्य (वैकल्पिक)

en: Secondary Color
hi: माध्यमिक रंग

en: Secondary Hover Color
hi: माध्यमिक मंडराना रंग

en: Secret Key
hi: गुप्त कुंजी

en: Section Title
hi: अनुभाग शीर्षक

en: Security check failed!
hi: सुरक्षा जांच विफल रही!

en: Select Attachment
hi: अटैचमेंट चुनें

en: Select City
hi: शहर चुनें

en: Select Header Type
hi: हैडर प्रकार का चयन करें

en: Select Images
hi: चित्र का चयन करें

en: Select Listings layout for half map.
hi: आधा नक्शा के लिए सूचीकरण लेआउट चुनें।

en: Select Listings layout for taxonomy page.
hi: वर्गीकरण पृष्ठ के लिए सूचीकरण लेआउट चुनें।

en: Select Package:
hi: पैकेज का चयन करें:

en: Select Pages
hi: पृष्ठ चुनें

en: Select Role
hi: रोल का चयन करें

en: Select Sidebar
hi: साइडबार चुनें

en: Select Term
hi: शब्द चुनें

en: Select Type
hi: प्रकार चुनें

en: Select Type *
hi: प्रकार चुनें *

en: Select an Slider
hi: एक स्लाइडर चुनें

en: Select city which has this area.
hi: इस क्षेत्र में शहर का चयन करें

en: Select count for similar properties.
hi: समान गुणों के लिए गिनती चुनें

en: Select country which has this state.
hi: वह देश चुनें जो इस स्थिति में है।

en: Select default country
hi: डिफ़ॉल्ट देश चुनें

en: Select default view for listing page( will not work for listing template style 3 )
hi: सूची पृष्ठ के लिए डिफ़ॉल्ट दृश्य का चयन करें (सूची टेम्पलेट शैली को सूचीबद्ध करने के लिए काम नहीं करेगा 3)

en: Select expiry time for selected currency.
hi: चयनित मुद्रा के लिए समाप्ति समय चुनें।

en: Select graph type
hi: ग्राफ प्रकार का चयन करें

en: Select header style
hi: हेडर शैली का चयन करें

en: Select layout for search result page.
hi: खोज परिणाम पृष्ठ के लिए लेआउट का चयन करें।

en: Select navigation align
hi: नेविगेशन संरेखण चुनें

en: Select on which pages you want to show search
hi: आप किन पृष्ठों पर खोज दिखाना चाहते हैं उसका चयन करें

en: Select properties layout for search result page.
hi: खोज परिणाम पृष्ठ के लिए गुण लेआउट चुनें।

en: Select result page properties default display order.
hi: परिणाम पृष्ठ गुण डिफ़ॉल्ट प्रदर्शन क्रम चुनें

en: Select search position
hi: खोज की स्थिति चुनें

en: Select search style
hi: खोज शैली चुनें

en: Select search width
hi: खोज चौड़ाई चुनें

en: Select state which has this city.
hi: राज्य का चयन करें जिसमें यह शहर है।

en: Select taxonomies ( type, status, city, state, features, neighbourhood, labels ) pages layout
hi: टैक्सोनोमीज (प्रकार, स्थिति, शहर, राज्य, सुविधाएं, पड़ोस, लेबल) पृष्ठ लेआउट का चयन करें

en: Select taxonomy page listings default display order.
hi: वर्गीकरण पृष्ठ सूचियों को डिफ़ॉल्ट डिस्प्ले ऑर्डर चुनें

en: Select terms & conditions page
hi: नियम और शर्तें पृष्ठ का चयन करें

en: Select the Appropriate Rent Status
hi: उपयुक्त किराया स्थिति चुनें

en: Select the measurement unit for advanced searches
hi: उन्नत खोजों के लिए माप इकाई का चयन करें

en: Select the measurement unit you will use on the website
hi: माप इकाई का चयन करें जो आप वेबसाइट पर उपयोग करेंगे

en: Select tour date
hi: यात्रा की तारीख चुनें

en: Select type for similer properties.
hi: Similer गुणों के लिए प्रकार चुनें।

en: Select view for similar properties.
hi: समान गुणों के लिए दृश्य चुनें।

en: Select yelp terms.
hi: Yelp शब्द चुनें

en: Select your custom font options for headings ( h1, h2, h3, h3 etc ).
hi: शीर्षकों (एच 1, एच 2, एच 3, एच 3 आदि) के लिए अपने कस्टम फ़ॉन्ट विकल्पों का चयन करें।

en: Select your custom font options for your headers.
hi: अपने हेडर के लिए अपने कस्टम फ़ॉन्ट विकल्पों का चयन करें

en: Select your custom font options for your main body font.
hi: अपने मुख्य शरीर फ़ॉन्ट के लिए अपने कस्टम फ़ॉन्ट विकल्पों का चयन करें

en: Select your custom font options for your mobile menu.
hi: अपने मोबाइल मेनू के लिए अपने कस्टम फ़ॉन्ट विकल्पों का चयन करें

en: Selected area will be used as base area for all conversions.
hi: चयनित क्षेत्र का उपयोग सभी रूपांतरणों के लिए आधार क्षेत्र के रूप में किया जाएगा।

en: Seller
hi: विक्रेता

en: Seller ID / Account Number
hi: विक्रेता आईडी / खाता संख्या

en: Seller Role
hi: विक्रेता भूमिका

en: Send
hi: भेजना

en: Send Direct Message
hi: प्रत्यक्ष संदेश भेजें

en: Send Emails
hi: ईमेल भेजिए

en: Send Message
hi: मेसेज भेजें

en: Send the new user an email about their account.
hi: नए उपयोगकर्ता को अपने खाते के बारे में एक ईमेल भेजें।

en: Sending info
hi: जानकारी भेज रहा है

en: Sending user info, please wait...
hi: उपयोगकर्ता जानकारी भेजना, कृपया प्रतीक्षा करें ...

en: Senegal
hi: सेनेगल

en: Sent for Approval
hi: अनुमोदन के लिए भेजे गए

en: Sent for approval
hi: स्वीकृति के लिए भेजा गया

en: Serbia
hi: सर्बिया

en: Server Error: Make sure Email function working on your server!
hi: सर्वर त्रुटि: सुनिश्चित करें कि ईमेल फ़ंक्शन आपके सर्वर पर काम कर रहा है!

en: Session key expired.
hi: सत्र कुंजी की समय सीमा समाप्त हो गई

en: Set as Featured
hi: फीचर्ड के रूप में सेट करें

en: Set as recurring payment
hi: आवर्ती भुगतान के रूप में सेट करें

en: Set height of the space. You can add white space between elements to separate them beautifully.
hi: अंतरिक्ष की ऊंचाई निर्धारित करें आप तत्वों के बीच सफेद स्थान को सुंदर रूप से अलग करने के लिए जोड़ सकते हैं

en: Set property content area type.
hi: संपत्ति सामग्री क्षेत्र प्रकार सेट करें

en: Set property top area type.
hi: संपत्ति के शीर्ष क्षेत्र प्रकार सेट करें

en: Seychelles
hi: सेशेल्स

en: Share Property
hi: संपत्ति साझा करें

en: Shopping
hi: खरीदारी

en: Short Description
hi: संक्षिप्त वर्णन

en: Short Price
hi: लघु मूल्य

en: Show
hi: प्रदर्शन

en: Show
hi: प्रदर्शन

en: Show Advanced Search ?.
hi: उन्नत खोज दिखाएं?

en: Show Agent Contact Form ?
hi: एजेंट संपर्क फ़ॉर्म दिखाएं?

en: Show Calender for Year Built Field ?
hi: कैलेंडर के लिए वर्ष निर्मित फील्ड दिखाएं?

en: Show Child
hi: बाल दिखाएं

en: Show Child:
hi: बाल दिखाएं:

en: Show Count
hi: गणना देखें

en: Show Details
hi: प्रदर्शन का विवरण

en: Show Friend's faces
hi: मित्र के चेहरे को दिखाएं

en: Show Graph
hi: ग्राफ़ दिखाएं

en: Show Page Posts
hi: पृष्ठ पोस्ट दिखाएं

en: Show Search
hi: खोज दिखाएँ

en: Show Slider for Price?
hi: मूल्य के लिए स्लाइडर दिखाएँ?

en: Show Specific Sidebar?
hi: विशिष्ट साइडबार दिखाएं?

en: Show dropdowns for Property Location ( City, Neighborhood, County/state, country ) ?
hi: संपत्ति स्थान (शहर, पड़ोस, काउंटी / राज्य, देश) के लिए ड्रॉपडाउन दिखाएं?

en: Show dropdowns for Property Location ?
hi: संपत्ति के स्थान के लिए ड्रॉपडाउन दिखाना?

en: Show featured properties
hi: फ़ीचर गुण दिखाएं

en: Show for This Page
hi: इस पृष्ठ के लिए दिखाएं

en: Show latest posts by category
hi: श्रेणी के अनुसार नवीनतम पोस्ट दिखाएं

en: Show photos from Flickr.
hi: फ़्लिकर से फ़ोटो दिखाएं

en: Show properties
hi: गुण दिखाएं

en: Show properties Recently viewed properties
hi: गुण दिखाएं हाल ही में देखी गयी गुण

en: Show properties by IDs
hi: आईडी द्वारा गुण दिखाएं

en: Show property type, status, features, cities, states
hi: संपत्ति प्रकार, स्थिति, विशेषताओं, शहरों, राज्यों को दिखाएं

en: Show single property by id
hi: आईडी से एकल संपत्ति दिखाएँ

en: Show/Hide Data
hi: डेटा दिखाएँ / छुपाएं

en: Show/Hide Fields
hi: फ़ील्ड दिखाएँ / छिपाएं

en: Show/Hide Half map advanced search fields
hi: आधा नक्शा उन्नत खोज फ़ील्ड दिखाएँ / छिपाएं

en: Show/Hide advanced search fields
hi: उन्नत खोज फ़ील्ड दिखाएँ / छुपाएं

en: Sierra Leone
hi: सियरा लिओन

en: Sign In / Register
hi: साइन इन / रजिस्टर करें

en: Similar Properties
hi: समान गुण

en: Similar Type
hi: समान प्रकार

en: Similar View
hi: समान दृश्य

en: Singapore
hi: सिंगापुर

en: Single Property
hi: एकल संपत्ति

en: Sint Maarten (Dutch part)
hi: सिंट मार्टन (डच भाग)

en: Site Key
hi: कार्यस्थल की कुंजी

en: Size
hi: आकार

en: Size Postfix
hi: आकार पोस्टफ़िक्स

en: Size Prefix
hi: साइज़ उपसर्ग

en: Size:
hi: आकार:

en: Skype
hi: स्काइप

en: Skype:
hi: स्काइप:

en: Slider
hi: स्लाइडर

en: Slider - Overlay Text
hi: स्लाइडर - ओवरले टेक्स्ट

en: Slider Image
hi: स्लाइडर छवि

en: Slides To Scroll:
hi: स्लाइड करने के लिए स्लाइड्स:

en: Slides To Show:
hi: दिखाने के लिए स्लाइड्स:

en: Slogan
hi: नारा

en: Slovakia
hi: स्लोवाकिया

en: Slovakia (Slovak Republic)
hi: स्लोवाकिया (स्लोवाक गणराज्य)

en: Slovenia
hi: स्लोवेनिया

en: Social
hi: सामाजिक

en: Social Icon
hi: सामाजिक आइकन

en: Social Icons
hi: सामाजिक प्रतीक

en: Social Info
hi: सामाजिक जानकारी

en: Social Media
hi: सामाजिक मीडिया

en: Solomon Islands
hi: सोलोमन इस्लैंडस

en: Somalia
hi: सोमालिया

en: Somalia, Somali Republic
hi: सोमालिया, सोमाली गणराज्य

en: Some errors occurred! Please try again.
hi: कुछ त्रुटियां हुईं! कृपया पुन: प्रयास करें।

en: Somebody ordered a new Wire Transfer
hi: किसी ने एक नए वायर ट्रांसफर का आदेश दिया

en: Something went wrong with the plugin API.
hi: प्लगइन API में कुछ गलत हो गया

en: Sorry No Result Found
hi: क्षमा करें कोई परिणाम नहीं मिला

en: Sorry No Results Found
hi: माफ करना, कोई नतीजे नही मिले

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
hi: क्षमा करें, लेकिन आपके खोज शब्द से कुछ भी मेल नहीं खाता। कृपया कुछ अलग कीवर्ड के साथ फ़िर से कोशिश करें।

en: Sort by:
hi: इसके अनुसार क्रमबद्ध करें:

en: Source
hi: स्रोत

en: South Africa
hi: दक्षिण अफ्रीका

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
hi: दक्षिण जॉर्जिया और दक्षिण सैंडविच द्वीप समूह

en: Spain
hi: स्पेन

en: Specific Pages
hi: विशिष्ट पृष्ठ

en: Splash Page
hi: पृष्ठ दिखाना

en: Splash Page Layout
hi: स्पलैश पृष्ठ लेआउट

en: Splash Page Logo Link
hi: स्पलैश पेज लोगो लिंक

en: Splash Page Subtitle
hi: स्पलैश पृष्ठ उपशीर्षक

en: Splash Page Title
hi: स्पलैश पेज शीर्षक

en: Splash/Banner Search dropdown
hi: स्पलैश / बैनर खोज ड्रॉपडाउन

en: Square Feet Text
hi: स्क्वायर पैर पाठ

en: Square Meters
hi: वर्ग मीटर

en: Square Meters Text
hi: स्क्वायर मीटर पाठ

en: Square feet
hi: वर्ग फुट

en: Sri Lanka
hi: श्री लंका

en: Standard Logo Height
hi: मानक लोगो की ऊंचाई

en: Standard Logo Width
hi: मानक लोगो की चौड़ाई

en: Start date
hi: आरंभ करने की तिथि

en: State
hi: राज्य

en: State required
hi: राज्य आवश्यक है

en: State/County
hi: राज्य / काउंटी

en: State/county:
hi: राज्य / काउंटी:

en: States
hi: राज्य अमेरिका

en: Stats
hi: आँकड़े

en: Stats Graph
hi: आंकड़े ग्राफ़

en: Status
hi: स्थिति

en: Status:
hi: स्थिति:

en: Step
hi: चरण

en: Sticky Advanced Search
hi: चिपचिपा उन्नत खोज

en: Sticky Menu
hi: स्टिकी मेनू

en: Sticky Mobile
hi: स्टिकी मोबाइल

en: Sticky Sidebar
hi: स्टिकी साइडबार

en: Street View
hi: सड़क का दृश्य

en: Street address (64 characters max)
hi: सड़क का पता (अधिकतम 64 वर्ण)

en: Street address required
hi: सड़क का पता आवश्यक है

en: Stripe
hi: पट्टी

en: Stripe Consumer Profile
hi: धारी उपभोक्ता प्रोफ़ाइल

en: Stripe Publishable Key
hi: स्ट्राइप प्रकाशन की कुंजी

en: Stripe Secret Key
hi: पट्टी की गुप्त कुंजी

en: Stripe Settings
hi: धारी सेटिंग्स

en: Style
hi: अंदाज

en: Style One
hi: स्टाइल वन

en: Style Two
hi: शैली दो

en: Style for Google Map
hi: Google मानचित्र के लिए शैली

en: Styling
hi: स्टाइलिंग

en: Sub Listings
hi: उप सूची

en: Sub Menu Background
hi: उप मेनू पृष्ठभूमि

en: Sub Menu Dropdown
hi: उप मेनू ड्रापडाउन

en: Sub Title:
hi: उप शीर्षक:

en: Sub listings
hi: उप लिस्टिंग

en: Subject for Admin - Expired Listing
hi: व्यवस्थापक के लिए विषय - समय सीमा समाप्त लिस्टिंग

en: Subject for Admin - Featured Submission
hi: व्यवस्थापक के लिए विषय - फीचर्ड प्रस्तुत

en: Subject for Admin - New wire Transfer
hi: व्यवस्थापक के लिए विषय - नया तार स्थानांतरण

en: Subject for Admin - Paid Submission
hi: व्यवस्थापक के लिए विषय - भुगतान किया जमा

en: Subject for Admin - Submission
hi: व्यवस्थापक के लिए विषय - सबमिशन

en: Subject for Approved Listing
hi: स्वीकृत लिस्टिंग के लिए विषय

en: Subject for Expired Listing
hi: समय सीमा समाप्त सूची के लिए विषय

en: Subject for Featured Submission
hi: फीचर्ड सबमिशन के लिए विषय

en: Subject for Free Listing Expired
hi: मुफ़्त लिस्टिंग के लिए विषय का समय समाप्त

en: Subject for Matching Submissions
hi: मिलान सबमिशन के लिए विषय

en: Subject for Membership Cancelled
hi: सदस्यता के लिए विषय रद्द

en: Subject for New User Admin Notification
hi: नए उपयोगकर्ता के लिए अधिसूचना अधिसूचना

en: Subject for New User Notification
hi: नए उपयोगकर्ता अधिसूचना के लिए विषय

en: Subject for New wire Transfer
hi: नए वायर ट्रांसफर के लिए विषय

en: Subject for Paid Submission
hi: भुगतान किए गए सबमिशन के लिए विषय

en: Subject for Purchase Activated
hi: खरीद के लिए विषय सक्रिय

en: Subject for Recurring Payment
hi: आवर्ती भुगतान के लिए विषय

en: Subject for Submission
hi: सबमिशन के लिए विषय

en: Submission & Featured Payment
hi: प्रस्तुत और विशेष रुप से भुगतान

en: Submission Fee:
hi: प्रस्तुत शुल्क:

en: Submission Payment
hi: जमा भुगतान

en: Submit
hi: जमा करें

en: Submit Form Fields
hi: फ़ॉर्म फ़ील्ड सबमिट करें

en: Submit Property
hi: संपत्ति सबमिट करें

en: Submit Review
hi: समीक्षा जमा करें

en: Submited Listings Should be Approved by Admin?
hi: सबमिट किए गए लिस्टिंग को व्यवस्थापक द्वारा स्वीकृत होना चाहिए?

en: Submitting, Please wait...
hi: सबमिट करना, कृपया प्रतीक्षा करें ...

en: Subtitle
hi: उपशीर्षक

en: Successfull
hi: सफल

en: Sudan
hi: सूडान

en: Suggested size 2000px x 700px
hi: सुझाए गए आकार 2000px x 700px

en: Supermarket
hi: सुपरमार्केट

en: Support
hi: समर्थन

en: Suriname
hi: सूरीनाम

en: Svalbard & Jan Mayen Islands
hi: स्वालबार्ड और जैन मायेन आइलैंड्स

en: Svalbard and Jan Mayen
hi: स्वालबार्ड और जैन मायेन

en: Swaziland
hi: स्वाजीलैंड

en: Sweden
hi: स्वीडन

en: Switzerland
hi: स्विट्जरलैंड

en: Switzerland, Swiss Confederation
hi: स्विट्जरलैंड, स्विस परिसंघ

en: Syrian Arab Republic
hi: सीरियाई अरब गणराज्य

en: TGMPA v%s
hi: टीजीएमपीए वि% s

en: Tablet & Mobile logo (Width/Height) Option
hi: टेबलेट और मोबाइल लोगो (चौड़ाई / ऊंचाई) विकल्प

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Tabs One
hi: टैब एक

en: Tabs Two
hi: टैब्स दो

en: Tabs Vertical
hi: टैब वर्टिकल

en: Tags:
hi: टैग:

en: Taiwan
hi: ताइवान

en: Taiwan, Province of China
hi: ताइवान, चीन के प्रांत

en: Tajikistan
hi: तजाकिस्तान

en: Tanzania
hi: तंजानिया

en: Tanzania, United Republic of
hi: तंजानिया, संयुक्त गणराज्य

en: Tax
hi: कर

en: Tax Number
hi: कर संख्या

en: Tax Number:
hi: कर संख्या:

en: Taxes
hi: करों

en: Taxonomies Layout
hi: टैक्सोनोमीज लेआउट

en: Taxonomy
hi: वर्गीकरण

en: Taxonomy:
hi: वर्गीकरण:

en: Team
hi: टीम

en: Terms & Conditions
hi: नियम एवं शर्तें

en: Terrain
hi: इलाक़ा

en: Terrible
hi: भयानक

en: Testimonial Details
hi: प्रशंसापत्र विवरण

en: Testimonial Text
hi: प्रशंसापत्र पाठ

en: Testimonials
hi: प्रशंसापत्र

en: Testimonials Type:
hi: प्रशस्तियां प्रकार:

en: Text
hi: टेक्स्ट

en: Text Color
hi: लिखावट का रंग

en: Text color
hi: लिखावट का रंग

en: Text:
hi: पाठ:

en: Thailand
hi: थाईलैंड

en: Thank You Page
hi: धन्यवाद पेज

en: Thank You text
hi: धन्यवाद पाठ

en: Thank you. Please check your email for payment instructions.
hi: धन्यवाद। कृपया भुगतान निर्देशों के लिए अपना ईमेल जांचें

en: The Email you entered is not valid. Please try again.
hi: आपके द्वारा दर्ज ईमेल मान्य नहीं है। कृपया पुन: प्रयास करें।

en: The email field is empty.
hi: ईमेल फ़ील्ड रिक्त है।

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
hi: निम्न थीम को इस थीम के साथ अधिकतम संगतता सुनिश्चित करने के लिए अपने नवीनतम संस्करण में अपडेट करने की आवश्यकता है:% 1 $ s

en: The following plugin was activated successfully:
hi: निम्न प्लग इन सफलतापूर्वक सक्रिय किया गया था:

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s.
hi: निम्न अनुशंसित प्लगइन वर्तमान में निष्क्रिय है:% 1 $ s

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s.
hi: निम्नलिखित आवश्यक प्लगिन वर्तमान में निष्क्रिय है:% 1 $ s

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
hi: स्थापना और सक्रियण प्रक्रिया शुरू हो रही है। इस प्रक्रिया को कुछ मेजबानों पर कुछ समय लग सकता है, इसलिए कृपया धैर्य रखें।

en: The installation of %1$s failed.
hi: % 1 $ s की स्थापना विफल रही

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
hi: स्थापना प्रक्रिया शुरू हो रही है इस प्रक्रिया को कुछ मेजबानों पर कुछ समय लग सकता है, इसलिए कृपया धैर्य रखें।

en: The message has been sent.
hi: संदेश भेज दिया गया है।

en: The recommended image size in 2000 x 1000.
hi: 2000 x 1000 में अनुशंसित छवि आकार

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
hi: रिमोट प्लगइन पैकेज में एक से अधिक फाइल होती है, लेकिन फ़ाइलें किसी फ़ोल्डर में पैक नहीं की जाती हैं।

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
hi: रिमोट प्लगइन पैकेज में वांछित स्लग के साथ एक फ़ोल्डर नहीं होता है और इसका नामकरण काम नहीं करता।

en: The rent prices will be displayed based on selected status.
hi: किराए की कीमतें चयनित स्थिति के आधार पर प्रदर्शित की जाएंगी।

en: The request is invalid or malformed.
hi: अनुरोध अमान्य या गलत है।

en: The response parameter is invalid or malformed.
hi: प्रतिक्रिया पैरामीटर अमान्य या गलत है

en: The response parameter is missing.
hi: प्रतिक्रिया पैरामीटर गायब है।

en: The secret parameter is invalid or malformed.
hi: गुप्त पैरामीटर अमान्य या दूषित है।

en: The secret parameter is missing.
hi: गुप्त पैरामीटर गायब है।

en: Theme Options
hi: विषय विकल्प

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
hi: इंस्टॉल करने, अपडेट करने या सक्रिय करने के लिए एक या अधिक आवश्यक या अनुशंसित प्लगइन्स हैं।

en: There is an update available for: %1$s.
hi: इसके लिए उपलब्ध एक अपडेट है:% 1 $ s

en: This Email is already used by another user. Please try a different one.
hi: यह ईमेल पहले से किसी अन्य उपयोगकर्ता द्वारा उपयोग किया जाता है। कृपया एक अलग प्रयास करें

en: This applies for the calendar field type available for properties.
hi: यह संपत्तियों के लिए उपलब्ध कैलेंडर फ़ील्ड प्रकार के लिए लागू होता है।

en: This email address is already registered
hi: यह ईमेल पता पहले से पंजीकृत है

en: This email address is already registered.
hi: यह ईमेल पता पहले से पंजीकृत है।

en: This email address will receive a copy of message sent to agent from property detail page.
hi: इस ईमेल पते को संपत्ति विवरण पृष्ठ से एजेंट को भेजे गए संदेश की एक प्रति प्राप्त होगी।

en: This is not a valid request
hi: यह मान्य अनुरोध नहीं है

en: This must be a URL.
hi: यह एक URL होना चाहिए

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
hi: इस प्लगइन को अपने विषय के साथ संगत होना चाहिए।

en: This theme recommends the following plugin: %1$s.
hi: यह विषय निम्न प्लगइन की सिफारिश करता है:% 1 $ s

en: This theme requires the following plugin: %1$s.
hi: इस थीम को निम्न प्लगइन की आवश्यकता है:% 1 $ s

en: This username is already registered.
hi: यह प्रयोक्ता नाम पहले से ही पंजीकृत है।

en: Thousands Separator
hi: हजार का विभाजक

en: Thread success fully created!
hi: धागा सफलता पूरी तरह से बनाया!

en: Three
hi: तीन

en: Thumbnail
hi: थंबनेल

en: Thumbnail height
hi: थंबनेल ऊंचाई

en: Thumbnail width
hi: थंबनेल की चौड़ाई

en: Thumbnails
hi: थंबनेल

en: Time
hi: पहर

en: Time :
hi: पहर :

en: Time Period
hi: समय सीमा

en: Time field is empty!
hi: समय क्षेत्र खाली है!

en: Timor-Leste
hi: तिमोर-लेस्ते

en: Title
hi: शीर्षक

en: Title / Position
hi: शीर्षक स्थिति

en: Title Color Scheme
hi: शीर्षक रंग योजना

en: Title/Position
hi: शीर्षक स्थिति

en: Title:
hi: शीर्षक:

en: To Activate <span class="count">(%s)</span>
hi: <Span class = "count"> (% s) </ span> सक्रिय करने के लिए

en: To Install <span class="count">(%s)</span>
hi: <Span class = "count"> (% s) </ span> स्थापित करने के लिए

en: To be paid
hi: भुगतान किया जाना है

en: To:
hi: सेवा मेरे:

en: Togo
hi: जाना

en: Tokelau
hi: टोकेलाऊ

en: Tonga
hi: टोंगा

en: Top Bar
hi: शीश पट्टी

en: Top Bar Left Area
hi: शीर्ष बार वाम क्षेत्र

en: Top Bar Right Area
hi: शीर्ष बार सही क्षेत्र

en: Top Menu
hi: श्रेष्ठतम व्यंजन - सूची

en: Total
hi: कुल

en: Total Amount
hi: कुल रकम

en: Total Fee:
hi: कुल शुल्क:

en: Total Invoices:
hi: कुल चालान:

en: Total Price:
hi: कुल कीमत:

en: Transparent Header
hi: पारदर्शी हेडर

en: Transparent Links Hover color
hi: पारदर्शी लिंक हॉवर रंग

en: Transparent Links color
hi: पारदर्शी लिंक रंग

en: Transportation
hi: परिवहन

en: Trinidad and Tobago
hi: त्रिनिदाद और टोबैगो

en: Tunisia
hi: ट्यूनीशिया

en: Turkey
hi: तुर्की

en: Turkmenistan
hi: तुर्कमेनिस्तान

en: Turks and Caicos Islands
hi: तुर्क्स और कैकोज़ द्वीपसमूह

en: Tuvalu
hi: तुवालु

en: Twitter
hi: ट्विटर

en: Twitter Profile Link
hi: ट्विटर प्रोफ़ाइल लिंक

en: Twitter URL
hi: ट्विटर यूआरएल

en: Two
hi: दो

en: Type
hi: प्रकार

en: Type your message here...
hi: अपना संदेश यहां टंकित करें...

en: Types
hi: प्रकार

en: Typography
hi: टाइपोग्राफी

en: Uganda
hi: युगांडा

en: Ukraine
hi: यूक्रेन

en: Under Approved
hi: अनुमोदित के तहत

en: Under Banners ( Sliders, Map, Video etc )
hi: बैनर के तहत (स्लाइडर्स, मानचित्र, वीडियो आदि)

en: Under Navigation
hi: नेविगेशन के तहत

en: Under banner ( Slider, Map etc )
hi: बैनर के तहत (स्लाइडर, मानचित्र आदि)

en: United Arab Emirates
hi: संयुक्त अरब अमीरात

en: United Kingdom
hi: यूनाइटेड किंगडम

en: United States
hi: संयुक्त राज्य अमेरिका

en: United States Minor Outlying Islands
hi: संयुक्त राज्य अमेरिका के छोटे दूरस्थ द्वीपसमूह

en: United States Virgin Islands
hi: संयुक्त राज्य वर्जिन द्वीप समूह

en: Unlimited
hi: असीमित

en: Unlimited Images
hi: असीमित छवियां

en: Unlimited Listings
hi: असीमित सूची

en: Unlimited listings
hi: असीमित लिस्टिंग

en: Unlimited listings ?
hi: असीमित लिस्टिंग?

en: Unverified Nonce!
hi: असत्यापित नॉन!

en: Update
hi: अद्यतन करें

en: Update %2$s
hi: % 2 $ s अपडेट करें

en: Update Agent
hi: अद्यतन एजेंट

en: Update Available <span class="count">(%s)</span>
hi: अपडेट उपलब्ध <span class = "count"> (% s) </ span>

en: Update Password
hi: पासवर्ड अपडेट करें

en: Update PayPal, Stripe and 2Checkout settings according to API type selection
hi: एपीआई टाइप चयन के अनुसार पेपैल, स्ट्राइप और 2 चेकआउट सेटिंग अपडेट करें

en: Update Profile
hi: प्रोफ़ाइल अपडेट करें

en: Update Profile Picture
hi: प्रोफाइल चित्र अपडेट करें

en: Update Property
hi: संपत्ति को अद्यतन करें

en: Update Required
hi: अपडेट की आवश्यकता

en: Update Review
hi: अपडेट की समीक्षा करें

en: Update recommended
hi: अद्यतन करने की अनुशंषा की जाती है

en: Updated Date
hi: अद्यतन दिनांक

en: Updated on
hi: संशोधित किया गया

en: Updating Currency, Please wait...
hi: मुद्रा को अद्यतन कर रहा है, कृपया प्रतीक्षा करें ...

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
hi: प्लगइन% 1 $ s अपडेट किया जा रहा है (% 2 $ d /% 3 $ d)

en: Updating Plugin: %s
hi: प्लगिन अपडेट किया जा रहा है:% s

en: Updating, Please wait...
hi: अपडेट हो रहा है, कृपया प्रतीक्षा करें ...

en: Upgrade Package
hi: पैकेज अपग्रेड करें

en: Upgrade message from the plugin author:
hi: प्लगइन लेखक से संदेश अपग्रेड करें:

en: Upgrade to Featured
hi: फीचर्ड में अपग्रेड करें

en: Upgrade to Featured Listing
hi: फीचर्ड लिस्टिंग में अपग्रेड करें

en: Upgrade to featured listing on
hi: पर विशेष रुप से सूचीबद्ध सूची में अपग्रेड करें

en: Upload
hi: अपलोड

en: Upload Gallery Images:
hi: अपलोड गैलरी छवियां:

en: Upload an image below if you selected yes.
hi: अगर आपने हाँ चुना है तो नीचे एक छवि अपलोड करें

en: Upload an image that will be used as cover for the video. Image size have to be at least 810px x 430px.
hi: एक छवि अपलोड करें जिसका उपयोग वीडियो के लिए कवर के रूप में किया जाएगा। छवि का आकार कम से कम 810px x 430px होना चाहिए।

en: Upload company logo for invoices.
hi: चालान के लिए कंपनी का लोगो अपलोड करें

en: Upload icon for Rooms.
hi: कमरे के लिए अपलोड आइकन

en: Upload icon for bathrooms.
hi: बाथरूम के लिए आइकन अपलोड करें

en: Upload icon for bedrooms.
hi: बेडरूम के लिए अपलोड आइकन

en: Upload icon for garage size.
hi: गेराज आकार के लिए अपलोड आइकन

en: Upload icon for garage.
hi: गेराज के लिए अपलोड आइकन

en: Upload icon for property ID.
hi: प्रॉपर्टी आईडी के लिए अपलोड आइकन

en: Upload icon for property land size.
hi: संपत्ति के आकार के आकार के लिए अपलोड आइकन।

en: Upload icon for property size.
hi: संपत्ति आकार के लिए आइकन अपलोड करें

en: Upload icon for year built.
hi: निर्मित वर्ष के लिए आइकन अपलोड करें

en: Upload image
hi: तस्वीर डालिये

en: Upload logo for lightbox.
hi: लाइटबॉक्स के लिए लोगो अपलोड करें

en: Upload map cluster icon.
hi: मानचित्र क्लस्टर आइकन अपलोड करें

en: Upload video image
hi: वीडियो छवि अपलोड करें

en: Upload your custom iPad icon (72px by 72px).
hi: अपना कस्टम iPad आइकन (72px बाय 72px) अपलोड करें।

en: Upload your custom iPad retina icon (144px by 144px).
hi: अपने कस्टम iPad रेटिना आइकन (144px से 144px) अपलोड करें।

en: Upload your custom iPhone icon (57px by 57px).
hi: अपना कस्टम आईफोन आइकन अपलोड करें (57px बाय 57px)

en: Upload your custom iPhone retina icon (114px by 114px).
hi: अपना कस्टम आईफोन रेटिना आइकन (114px बाय 114px) अपलोड करें।

en: Upload your custom logo for email header.
hi: ईमेल शीर्षक के लिए अपना कस्टम लोगो अपलोड करें

en: Upload your custom logo for mobile splash page.
hi: मोबाइल स्पलैश पेज के लिए अपना कस्टम लोगो अपलोड करें।

en: Upload your custom logo for splash page and transparent header.
hi: स्प्लैश पृष्ठ और पारदर्शी हेडर के लिए अपना कस्टम लोगो अपलोड करें

en: Upload your custom site favicon.
hi: अपनी कस्टम साइट फ़ेविकॉन अपलोड करें

en: Upload your custom site logo for mobiles.
hi: मोबाइल के लिए अपना कस्टम साइट लोगो अपलोड करें

en: Upload your custom site logo for print property.
hi: प्रिंट प्रॉपर्टी के लिए अपना कस्टम साइट लोगो अपलोड करें

en: Upload your custom site logo.
hi: अपना कस्टम साइट लोगो अपलोड करें

en: Upload your retina logo (optional).
hi: अपना रेटिना लोगो अपलोड करें (वैकल्पिक)।

en: Upload your retina logo for mobile splash page(optional).
hi: मोबाइल स्लैश पृष्ठ के लिए अपना रेटिना लोगो अपलोड करें (वैकल्पिक)।

en: Upload your retina logo for mobiles (optional).
hi: मोबाइल के लिए अपना रेटिना लोगो अपलोड करें (वैकल्पिक)।

en: Upload your retina logo for splash page and transparent header (optional).
hi: स्पलैश पृष्ठ और पारदर्शी हेडर (वैकल्पिक) के लिए अपना रेटिना लोगो अपलोड करें।

en: Uruguay
hi: उरुग्वे

en: Uruguay, Eastern Republic of
hi: उरुग्वे, पूर्वी गणराज्य

en: Use %matching_submissions as matching submissions list
hi: % Match_submissions का उपयोग सबमिशन सूची के मिलान के रूप में करें

en: Use Save Search Feature.
hi: खोज फ़ीचर सहेजें प्रयोग करें

en: Use Small Header
hi: छोटे हेडर का उपयोग करें

en: Use google maps with ssl
hi: एसएसएल के साथ Google नक्शे का उपयोग करें

en: Use https://snazzymaps.com/ to create styles
hi: शैली बनाने के लिए https://snazzymaps.com/ का उपयोग करें

en: Use minify version of js files
hi: जेएस फ़ाइलों के minify संस्करण का उपयोग करें

en: Use pin cluster on google map
hi: Google मानचित्र पर पिन क्लस्टर का उपयोग करें

en: User Account Menu
hi: उपयोगकर्ता खाता मेनू

en: User Agent ID
hi: उपयोगकर्ता एजेंट आईडी

en: User ID ( Buyer ):
hi: उपयोगकर्ता आईडी (खरीदार):

en: User Role:
hi: उपयोगकर्ता भूमिका:

en: User Roles
hi: उपयोगकर्ता भूमिका

en: User dropdown menu after logged In
hi: प्रवेश करने के बाद उपयोगकर्ता ड्रॉपडाउन मेनू

en: User dropdown sub menu after logged In
hi: प्रवेश करने के बाद उपयोगकर्ता ड्रॉपडाउन उप मेनू

en: User registration is disabled in this demo.
hi: इस डेमो में उपयोगकर्ता पंजीकरण अक्षम है

en: Username
hi: उपयोगकर्ता नाम

en: Username ( Buyer Name ):
hi: उपयोगकर्ता नाम (क्रेता का नाम):

en: Username *
hi: उपयोगकर्ता नाम *

en: Username or Email
hi: उपयोगकर्ता का नाम या ईमेल

en: Username:
hi: उपयोगकर्ता नाम:

en: Users can type the password on registration form
hi: उपयोगकर्ता पंजीकरण फार्म पर पासवर्ड टाइप कर सकते हैं

en: Uzbekistan
hi: उज़्बेकिस्तान

en: Valid email address required
hi: मान्य ईमेल पता आवश्यक है

en: Valid file formats
hi: वैध फ़ाइल प्रारूप

en: Value
hi: मूल्य

en: Vanuatu
hi: वानुअतु

en: Venezuela
hi: वेनेजुएला

en: Venezuela, Bolivarian Republic of
hi: वेनेजुएला, बोलीविया गणराज्य

en: Version
hi: संस्करण

en: Version 1
hi: संस्करण 1

en: Version 2
hi: संस्करण 2

en: Version 3
hi: संस्करण 3

en: Version 4
hi: संस्करण 4

en: Very Good
hi: बहुत अच्छा

en: Video
hi: वीडियो

en: Video Audio
hi: वीडियो ऑडियो

en: Video Format
hi: वीडियो फार्मेट

en: Video Image
hi: वीडियो छवि

en: Video Loop
hi: वीडियो लूप

en: Video Overlay
hi: वीडियो ओवरले

en: Video URL
hi: वीडियो यूआरएल

en: Video Url
hi: वीडियो यूआरएल

en: Viet Nam
hi: वियतनाम

en: Vietnam
hi: वियतनाम

en: View
hi: राय

en: View All Results
hi: सभी परिणाम देखें

en: View Details
hi: विवरण देखें

en: View Listing
hi: देखें लिस्टिंग

en: View My Properties
hi: मेरे गुण देखें

en: View Photos
hi: तस्वीरें देखें

en: View Profile
hi: प्रोफाइल देखिये

en: View Public Profile
hi: सार्वजनिक प्रोफ़ाइल देखें

en: View listings
hi: लिस्टिंग देखें

en: View my listing
hi: मेरी लिस्टिंग देखें

en: View my listings
hi: मेरी लिस्टिंग देखें

en: Views
hi: दृश्य

en: Virgin Islands, British
hi: वर्जिन द्वीप समूह, ब्रिटिश

en: Virgin Islands, U.S.
hi: वर्जिन द्वीप समूह, यू.एस.

en: Virtual Tour
hi: आभासी यात्रा

en: Visitors expect smaller values for rent prices, So please provide the list of minimum and maximum rent prices below
hi: आगंतुकों को किराये की कीमतों के लिए छोटे मूल्यों की उम्मीद है, इसलिए कृपया नीचे न्यूनतम और अधिकतम किराए की कीमतों की सूची प्रदान करें

en: WEBM File
hi: वेबम फाइल

en: Waiting for approval.
hi: अनुमोदन के लिए प्रतीक्षा।

en: Walk Score
hi: चलना स्कोर

en: Walkscore APi Key
hi: वॉकस्कोर एपी कुंजी

en: Walkscore info doesn't show if you don't add the API.
hi: अगर आप एपीआई नहीं जोड़ते हैं तो वॉकस्कोर जानकारी नहीं दिखती है

en: Wallis and Futuna
hi: वाली और फ़्युटुना

en: Want to set single listing expire days?
hi: एकल लिस्टिंग समाप्त होने वाले दिनों को सेट करना चाहते हैं?

en: We didn't find any results
hi: हमें कोई परिणाम नहीं मिला

en: We didn’t find any results
hi: हमें कोई परिणाम नहीं मिला

en: We received your Wire Transfer payment request on  %website_url !
    Please follow the instructions below in order to start submitting properties as soon as possible.
    The invoice number is: %invoice_no, Amount: %total_price.
    Instructions:  %payment_details.
hi: हमें% website_url पर आपके वायर ट्रांसफर भुगतान अनुरोध प्राप्त हुआ है!
    जितनी जल्दी हो सके संपत्तियां सबमिट करना शुरू करने के लिए नीचे दिए गए निर्देशों का पालन करें।
    चालान संख्या है:% invoice_no, राशि:% total_price
    निर्देश:% payment_details

en: We strongly encourage you to get an APIs Console key and post the code in Theme Options. You can get it from <a target="_blank" href="https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/tutorial#api_key">here</a>.
hi: हम आपको एक API कंसोल कुंजी प्राप्त करने और थीम विकल्प में कोड पोस्ट करने के लिए प्रोत्साहित करते हैं। आप इसे <a target="_blank" href="https://developers.google.com/maps/documentation/javascript/tutorial#api_key"> यहां </a> से प्राप्त कर सकते हैं

en: Website
hi: वेबसाइट

en: Website URL
hi: वेबसाइट यू.आर.एल

en: Website Url
hi: वेबसाइट यू.आर.एल

en: Website:
hi: वेबसाइट:

en: Week
hi: सप्ताह

en: Weekly
hi: साप्ताहिक

en: Weekly Payment
hi: साप्ताहिक भुगतान

en: Welcome Title
hi: स्वागत शीर्षक

en: Western Sahara
hi: पश्चिमी सहारा

en: What information do you want to display in agent data container?
hi: आप एजेंट डेटा कंटेनर में कौन सी जानकारी प्रदर्शित करना चाहते हैं?

en: What keyword field should search from ?
hi: क्या खोजशब्द क्षेत्र खोजना चाहिए?

en: What would you like to show on top bar left area.
hi: शीर्ष पट्टी बाएं क्षेत्र पर आप क्या दिखाना चाहते हैं

en: What would you like to show on top bar right area.
hi: शीर्ष पट्टी के सही क्षेत्र पर आप क्या दिखाना चाहते हैं

en: What you want to show Splash/Banner Search type 1 first field dropdown data ?
hi: क्या आप स्पलैश / बैनर खोज दिखाना चाहते हैं 1 प्रथम फ़ील्ड ड्रॉपडाउन डेटा टाइप करें?

en: What's Nearby?
hi: आस पास क्या है?

en: What's my Flickr ID?
hi: मेरी फ़्लिकर आईडी क्या है?

en: When add/edit property feature set font awesome icon class
hi: जब सम्मिलित करें / गुण गुण सुविधा सेट फ़ॉन्ट भयानक आइकन वर्ग

en: Where to Show the currency?
hi: मुद्रा कहाँ दिखाना है?

en: Which city has this area?
hi: कौन सा शहर इस क्षेत्र में है?

en: Which country has this state?
hi: किस देश में यह राज्य है?

en: Which state has this city?
hi: किस राज्य में यह शहर है?

en: Widgets in this area will be show in footer column four
hi: इस क्षेत्र के विजेट्स को पादलेख स्तंभ चार में दिखाया जाएगा

en: Widgets in this area will be show in footer column one
hi: इस क्षेत्र के विजेट्स को पादलेख कॉलम में एक दिखाया जाएगा

en: Widgets in this area will be show in footer column three
hi: इस क्षेत्र के विजेट्स को पादलेख स्तंभ तीन में दिखाया जाएगा

en: Widgets in this area will be show in footer column two
hi: इस क्षेत्र के विजेट्स को पादलेख स्तंभ दो में दिखाया जाएगा

en: Widgets in this area will be shown in agencies template and agency detail page.
hi: इस क्षेत्र के विजेट्स एजेंसियों के टेम्पलेट और एजेंसी विवरण पृष्ठ में दिखाए जाएंगे।

en: Widgets in this area will be shown in agents template and angent detail page.
hi: इस क्षेत्र के विजेट्स एजेंट टेम्पलेट और एग्जेंट विवरण पृष्ठ में दिखाए जाएंगे।

en: Widgets in this area will be shown in create listing sidebar.
hi: इस क्षेत्र के विजेट्स को सूची साइडबार बनाने में दिखाया जाएगा।

en: Widgets in this area will be shown in idx template sidebar.
hi: इस क्षेत्र के विजेट IDX टेम्पलेट साइडबार में दिखाए जाएंगे।

en: Widgets in this area will be shown in page sidebar.
hi: इस क्षेत्र के विजेट्स पृष्ठ साइडबार में दिखाए जाएंगे।

en: Widgets in this area will be shown in property listings sidebar.
hi: इस क्षेत्र के विजेट्स को संपत्ति लिस्टिंग साइडबार में दिखाया जाएगा।

en: Widgets in this area will be shown in search result page.
hi: इस क्षेत्र के विजेट्स को खोज परिणाम पृष्ठ में दिखाया जाएगा।

en: Widgets in this area will be shown in single property sidebar.
hi: इस क्षेत्र के विजेट एकल गुण साइडबार में दिखाए जाएंगे।

en: Widgets in this area will be shown in the blog sidebar.
hi: इस क्षेत्र के विजेट्स ब्लॉग साइडबार में दिखाए जाएंगे

en: Width:
hi: चौड़ाई:

en: Will effect on all searches
hi: सभी खोजों पर प्रभाव पड़ेगा

en: Will only work with header 4, you can choose header 4 from theme options
hi: केवल हेडर 4 के साथ काम करेगा, आप थीम विकल्पों में हेडर 4 चुन सकते हैं

en: Wire Payment Received - Activate the purchase
hi: वायर भुगतान प्राप्त - खरीद सक्रिय करें

en: Wire instructions for direct payment
hi: प्रत्यक्ष भुगतान के लिए तार निर्देश

en: WordPress Repository
hi: वर्डप्रेस रिपॉजिटरी

en: Write a Review
hi: एक समीक्षा लिखे

en: Write a testimonial into the textarea.
hi: टेक्स्टेरिया में एक प्रशंसापत्र लिखें

en: Write private note for this property, it will not display for public
hi: इस संपत्ति के लिए निजी नोट लिखें, यह सार्वजनिक के लिए प्रदर्शित नहीं होगा

en: Write private note for this property, it will not display for public.
hi: इस संपत्ति के लिए निजी नोट लिखें, यह सार्वजनिक के लिए प्रदर्शित नहीं होगा

en: Year
hi: साल

en: Year Built
hi: निर्माण का वर्ष

en: Year Built:
hi: निर्माण का वर्ष:

en: Yelp
hi: भौंकना

en: Yelp Distance Unit.
hi: Yelp दूरी यूनिट

en: Yelp Nearby Places
hi: Yelp आस-पास के स्थान

en: Yelp info doesn't show if you don't add the Client ID.
hi: यदि आप क्लाइंट आईडी को नहीं जोड़ते हैं तो येल्प जानकारी नहीं दिखती है

en: Yelp info doesn't show if you don't add the Client Secret Key.
hi: यदि आप क्लाइंट सीक्रेट की नहीं जोड़ते हैं तो येल्प जानकारी नहीं दिखती है

en: Yelp result limit
hi: Yelp परिणाम सीमा

en: Yemen
hi: यमन

en: Yes
hi: हाँ

en: Yes
hi: हाँ

en: You are not logged in or This property does not belong to logged in user.
hi: आप लॉग इन नहीं हैं या यह प्रॉपर्टी उपयोगकर्ता में लॉग इन नहीं है।

en: You can attach PDF files, Map images OR other documents to provide further details related to property.
hi: आप संपत्ति से संबंधित अधिक विवरण प्रदान करने के लिए पीडीएफ फाइलें, नक्शा चित्र या अन्य दस्तावेज संलग्न कर सकते हैं।

en: You can contact %s via email %s
hi: आप% s से ईमेल% s से संपर्क कर सकते हैं

en: You can find overlay images in images -> overlay directory
hi: आप छवियों में ओवरले छवियां पा सकते हैं -> ओवरले निर्देशिका

en: You can make a post featured by clicking featured properties checkbox while add/edit post
hi: पोस्ट जोड़ें / संपादित करते समय आप फीचर्ड गुणधर्म चेकबॉक्स पर क्लिक करके विशेष रुप से पोस्ट कर सकते हैं

en: You can select multiple pages
hi: आप एकाधिक पृष्ठों का चयन कर सकते हैं

en: You can use %listing_title as listing title, %listing_url as listing link
hi: आप लिस्टिंग सूची के रूप में% listing_title का उपयोग कर सकते हैं,% listing_url लिस्टिंग लिंक के रूप में

en: You don't have any favorite properties yet!
hi: आपके पास अभी तक कोई पसंदीदा संपत्ति नहीं है!

en: You don't have any package! You need to buy your package.
hi: आपके पास कोई पैकेज नहीं है! आपको अपना पैकेज खरीदना होगा।

en: You don't have any properties yet!
hi: आपके पास अभी तक कोई संपत्ति नहीं है!

en: You don't have any saved search
hi: आपकी कोई सहेजी गई खोज नहीं है

en: You have a new message on
hi: आपके पास एक नया संदेश है

en: You have already used your free package, please choose different package.
hi: आपने पहले से ही अपना फ्री पैकेज इस्तेमाल किया है, कृपया अलग पैकेज चुनें।

en: You have new message!
hi: आपके पास नया संदेश है!

en: You have received a message from:
hi: आपको एक संदेश प्राप्त हुआ है:

en: You have received a message from:
hi: आपको एक संदेश प्राप्त हुआ है:

en: You have received new message from:
hi: आपको से नया संदेश प्राप्त हुआ है:

en: You have used all the "Featured" listings in your package.
hi: आपने अपने पैकेज में सभी "फीचर्ड" सूचियों का उपयोग किया है

en: You ordered a new Wire Transfer
hi: आपने एक नया वायर ट्रांसफर का आदेश दिया है

en: YouTube, Vimeo, SWF File and MOV File are supported
hi: यूट्यूब, वीमियो, एसडब्ल्यूएफ फ़ाइल और एमओवी फ़ाइल समर्थित हैं

en: Your Current Package
hi: आपका वर्तमान पैकेज

en: Your Email
hi: तुम्हारा ईमेल

en: Your Name
hi: आपका नाम

en: Your Supported Currencies.
hi: आपकी समर्थित मुद्राएं

en: Your comment is awaiting moderation.
hi: आपकी टिप्पणी संतुलित किए जाने की प्रतीक्षा कर रही है।

en: Your current package doesn't let you publish more properties! You need to upgrade your membership.
hi: आपका वर्तमान पैकेज आपको अधिक गुण प्रकाशित नहीं करता है! आपको अपनी सदस्यता को अपग्रेड करने की आवश्यकता है

en: Your information
hi: आपकी जानकारी

en: Your listing approved
hi: आपकी लिस्टिंग स्वीकृत है

en: Your listing expired
hi: आपकी लिस्टिंग समाप्त हो गई

en: Your message empty!
hi: आपका संदेश खाली है!

en: Your message is empty!
hi: तुम्हारा संदेश खाली है!

en: Your new listing on %website_url
hi: % Website_url पर आपकी नई प्रविष्टि

en: Your purchase was activated
hi: आपकी खरीद सक्रिय थी

en: Your review
hi: आपकी समीक्षा

en: Your username and password on %website_url
hi: % Website_url पर आपका उपयोगकर्ता नाम और पासवर्ड

en: Youtube
hi: यूट्यूब

en: Youtube Url
hi: यूट्यूब यूआरएल

en: Zambia
hi: जाम्बिया

en: Zimbabwe
hi: जिम्बाब्वे

en: Zip
hi: ज़िप

en: Zip/Post Code
hi: ज़िप पोस्ट कोड

en: Zip/Postal Code:
hi: ज़िप / पोस्टल कोड:

en: Zipcode required
hi: ज़िपकोड आवश्यक है

en: [%s] Account Downgraded
hi: [% s] खाता डाउनग्रेड किया गया

en: and
hi: तथा

en: at
hi: पर

en: ba
hi: बी ० ए

en: bath
hi: स्नान

en: baths
hi: स्नान

en: bed
hi: बिस्तर

en: beds
hi: बेड

en: by
hi: द्वारा

en: day
hi: दिन

en: days
hi: दिन

en: fax:
hi: फैक्स:

en: from
hi: से

en: houzez login widget
hi: हौज़ेज लॉगिन विजेट

en: ie: english, spanish, french
hi: यानी: अंग्रेजी, स्पेनिश, फ्रेंच

en: if donnot add address then map will not show on property detail page.
hi: अगर donnot पता जोड़ें तो नक्शा संपत्ति विवरण पृष्ठ पर नहीं दिखाया जाएगा।

en: in
hi: में

en: kosovo
hi: कोसोवो

en: login with facebook
hi: फेसबुक में जाये

en: login with google
hi: गूगल के साथ लॉगिन

en: login with yahoo
hi: याहू के साथ लॉगिन

en: mobile:
hi: मोबाइल:

en: month
hi: महीना

en: months
hi: महीने

en: more details here
hi: अधिक विवरण यहाँ

en: office:
hi: कार्यालय:

en: out of
hi: से बाहर

en: powered by
hi: द्वारा संचालित

en: reCAPTCHA Failed:
hi: रीकैपचा विफल:

en: reviews
hi: समीक्षा

en: share
hi: शेयर

en: status
hi: स्थिति

en: success
hi: सफलता

en: to
hi: सेवा मेरे

en: unknown
hi: अनजान

en: unlimited listings
hi: असीमित लिस्टिंग

en: week
hi: सप्ताह

en: weekly
hi: साप्ताहिक

en: weeks
hi: सप्ताह

en: year
hi: साल

en: you can use %invoice_no as invoice number, %listing_title as listing title and %listing_id as listing id
hi: आप इनवॉइस नंबर के रूप में% invoice_no का उपयोग कर सकते हैं,% listing_title लिस्टिंग शीर्षक और% listing_id लिस्टिंग आईडी के रूप में

en: you can use %invoice_no as invoice number, %total_price as total price and %payment_details as payment details
hi: आप इनवॉइस नंबर के रूप में% invoice_no का उपयोग कर सकते हैं, कुल राशि के रूप में% total_price और भुगतान विवरण के रूप में% भुगतान_विवरण

en: you can use %listing_title as listing title and %listing_id as listing id
hi: आप% listing_title को लिस्टिंग शीर्षक और% listing_id लिस्टिंग आईडी के रूप में उपयोग कर सकते हैं

en: you don't have the right to delete this
hi: आपके पास इसे हटाने का अधिकार नहीं है

en: zipCode
hi: पिन कोड
